Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Umělá inteligence - příležitost, nebo hrozba?
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Umělá inteligence - příležitost, nebo hrozba?

UInženýrská akademie ČR je organizace sdružující lidi se společným zájmem – podporovat technický rozvoj, výzkum, vzdělávání a inovace. Najdeme zde špičkové odborníky z různých technických oborů. V našem seriálu dáváme slovo těm z nich, jejichž oblasti působnosti mohou být pro čtenáře MM Průmyslového spektra zvlášť zajímavé.

Probíhá velká diskuze o umělé inteligenci: „Make it or break it.“ Jde o budoucnost i o dobu, v níž žijeme. Blíží se věk singularity, kdy AI bude umět více než inteligence všech obyvatel Země dohromady?

Hranice leží v budoucnosti, ale už dnes žijeme v éře digitální ekonomiky podporované robotikou a umělou inteligencí. Je zřejmé, že roboty a počítače zvládají lépe, rychleji a efektivněji rutinní práce, které se dají algoritmizovat a rozložit do digitalizovaných úseků. Roli hraje i to, kolik nákup nové techniky stojí – její výkon exponenciálně roste a cena exponenciálně klesá.


Ing. Ivan Pilný, náměstek ministryně MPO
 

 

Méně ohroženy jsou nízko kvalifikované práce, kde se robotika nevyplácí, a také ty vysoko kvalifikované, na které AI ještě nedosáhne. Nejvíc je ohrožen střed: „Modré límečky“ – pracovníci v montovnách a skladníci i administrativní síly. Robotika akceleruje, protože na pracovním trhu je nedostatek pracovních sil a tlak na mzdy roste. Roboty nemají odbory, pracují 24x7, nebudou se s vámi handrkovat o karenční dobu či o benefity. A přitom náš vzdělávací systém stále připravuje studenty na profese, které brzy nebudou existovat nebo se dramaticky změní. Končí model, kdy jsme se 20 let vzdělávali a pak z toho 40 let žili.

Teď trochu optimismu. Kde jsou příležitosti? Určitě ve vzniku nových profesí založených na kooperaci s umělou inteligencí. Podívejme se na šachové velmistry, kteří ještě před 20 lety dokázali alespoň uhrát remízu s počítačem. Dnes je porazí program v mobilním telefonu. Velmistři se naučili využívat algoritmy k analýze stovek partií, které se zcela vymykají jejich lidským schopnostem.

Lidstvo přežilo přechod ze zemědělství do průmyslu, přežije i tuhle revoluci. Máme však mnohem méně času a vznikají problémy, na které nejsme připraveni. Co když auto bez řidiče přejede vašeho souseda? Kdo nese odpovědnost? Vlastník, výrobce automobilu, strůjce algoritmu? Kooptujeme umělou inteligenci do správních rad podniků? Smíříme se s marketingem, který bude předvídat naše potřeby? Svěříme medicínu robotům s rizikem, že při black outu nedokáže už nikdo operaci dokončit? Co budeme dělat, až se pracovní doba zkrátí na polovinu? Čemu budeme věřit v době virtuálních fake news?
Je čas začít přemýšlet o budoucnosti.

Ing. Ivan Pilný

ipilny@iol.cz

Další články

Průmysl 4.0
Management a řízení
Zajímavosti ve vědě a technice

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: