Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Univerzální řezné materiály pro soustružení
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Univerzální řezné materiály pro soustružení

Přes čím dál větší specializaci se i dnes někteří přední výrobci obráběcích nástrojů snaží o vyvinutí univerzálních řezných materiálů splňujících vysoké nároky na produktivní obrábění.

V roce 1980 přišla firma Kennametal Hertel s populární řeznou jakostí KC850, která byla v té době první s krajními zónami obohacenými kobaltem. Přestože současný trh má již vyšší požadavky na výkonné univerzální řezné jakosti, je KC850 i dnes stále jednou z nejlépe prodávaných vyměnitelných destiček tohoto výrobce. Nedávno pak byla uvedena na trh pokračovatelka této úspěšné jakosti s označením KC8050.

Hrubování a střední obrábění

Řezné rychlosti dnes již přesahují v některých případech hranici 300 m.min-1, přičemž je požadováno, aby ani při těchto rychlostech nedocházelo k významným poklesům vysokoteplotní tvrdosti a odolnosti proti otěru řezného materiálu. Mezi dalšími novými trendy, které bylo nutné vzít v úvahu, je například čím dál častější využívání suchého obrábění.
Po analýze všech požadavků vytvořili výzkumní pracovníci Kennametal Hertel patentovaný karbid KC8050. Nastavení vymezené poréznosti v mikrostruktuře dává tomuto materiálu dobře vyvážené mechanické vlastnosti, které z něj dělají univerzální jakost pro střední obrábění a hrubování. Navíc tato jakost opět využívá houževnaté, zhruba 20 - 30 mm tlusté, kobaltem obohacené krajní zóny obklopující tvrdší jádro, která je vytvořena ve speciálním slinovacím procesu. Takto vrstvený řezný materiál je charakterizován zlepšenou pevností hrany a nepatrným ovlivněním vysokoteplotní tvrdosti karbidu. Při hledání vhodného povlaku byla zvolena zhruba 14 mm silná kombinace povlaků TiCN, Al2O3 a TiN známých z jakostí P10, která dodává odolnost proti otěru. Protože Al2O3 má podobný efekt jako keramika, je ochranou proti deformaci a teplotě pro směs, která má hlavně význam v případech krátkých obráběcích časů. S cílem umožnit také obrábění "nalepujících" se materiálů byly čela a hřbety (v podstatě řezné hrany) vylepšeny speciálním vyhlazujícím procesem. Jakost KC8050 je možné použít jako řezný materiál pro obrábění nelegovaných, nízko- a vysokolegovaných a korozivzdorných ocelí, litin i špatně obrobitelných materiálů a dosáhnout řezných rychlostí až 300 m.min-1. Kennametal Hertel vyrábí řezné destičky pro soustružení v této jakosti se čtyřmi různými provedeními utvařečů třísek, které dohromady pokrývají rozsah možných posuvů od 0,1 do 1 mm.ot-1 a hloubek řezu od 0,2 do 12 mm.

PVD destičky pro dokončování

Pro operace vyžadující vysokou rozměrovou stálost součásti, jako je dokončování, doplnil Kennametal Hertel stávající řadu řezných materiálů jakostí KC5010 vysoce odolnou proti otěru. KC5010 je bezpříměsový karbid povlakovaný PVD. Tyto PVD vrstvy mají tloušťku pouze kolem 3 mm a oproti CVD povlakům mohou být konstruovány s menším zaoblením hrany a proto ostřejší řeznou hranou. To vede k menším řezným silám a je podstatnou výhodou při obrábění materiálů se sklonem k povrchovému zpevnění. Univerzální destičky vyráběné v této jakosti jsou dostupné se dvěma provedeními utvařečů třísek, které je možné použít při posuvech od 0,1 do 0,63 mm.ot-1 a hloubkách řezu od 0,2 do 5 mm. Jakost KC5010 lze použít pro obrábění různých druhů ocelí, litin, neželezných kovů a špatně obrobitelných materiálů, kde je možné dosáhnout řezných rychlostí až 350 m.min-1.

Další články

Obráběcí stroje a technologie
Nástroje pro obrábění / řezné materiály

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: