Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Univerzální vysokovýkonné vrtáky
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Univerzální vysokovýkonné vrtáky

Po frézách z mikrozrného karbidu s povlaky TiAlN a diamantu přichází v tomto článku řada na další pilíř výrobního programu firmy YG-1 - monolitické vrtáky ze slinutého karbidu, HSS-Co, HSS-Co8 a HSS-Vanadových materiálů.

V minulém čísle jsme podali informaci o frézách z mikrozrnného karbidu kovu s multivrstvým povlakem TiAlN a s diamantovými povlaky, které vyrábí jeden z největších výrobců monolitických nástrojů pro třískové obrábění, společnost YG-1. Dnes se budeme věnovat dalšímu pilíři výrobního programu této firmy - monolitickým vrtákům ze slinutého karbidu, HSS-Co, HSS-Co8 a HSS-vanadových materiálů.

Vrtáky snů

Pod tímto smělým názvem (v angličtině Dream Drill) se skrývají samostředicí vrtáky ze slinutého mikrozrnného karbidu, který má zrno menší než 0,5 µm. Takový karbid se vyznačuje především vysokou tvrdostí a pevností a jeho základní vlastnosti jsou dále vylepšeny multivrstvým povlakem TiAlN, který zvyšuje otěruvzdornost a odolnost proti oxidaci povrchu při vysokých teplotách (800 °C) vysokorychlostního obrábění. Vrtáky ze slinutého karbidu jsou dodávány v provedení s vnitřním i bez vnitřního chlazení v rozměrech 3 x D, 5 x D, 8 x D v průměrech 3 - 20 mm odstupňovaných po 0,1 mm. Nová geometrie břitu umožňuje obrábění všech druhů materiálů při maximálním výkonu. Pracovní část je vyráběna v tolerančním poli h7 u nechlazených vrtáků a m7 u vrtáků s vnitřním chlazením. Díky perfektní geometrii ostří a přesným tolerancím není třeba při vrtání přesných děr používat výstružníky.

Vysokovýkonné vrtáky

Samostředicí vrtáky z rychlořezné oceli s vysokým procentem vanadu (HSS-Ex) s TiN povlakem najdeme pod šifrou HPD-SUS. Oproti běžným HSS-Co vrtákům je jejich výkon mnohem vyšší, vyrovnají se téměř karbidovým nástrojům. Vezmeme-li jako nejdůležitější kritérium spojení "životnost - výkon - cena", dosahují velice dobrých výsledků především HPD vrtáky se speciální geometrií pro obrábění nerezových materiálů. Hodí se také velmi dobře pro vrtání slitin hliníku, bronzů a dalších slitin mědi. Vyrábí se v rozměrové řadě 2 - 3 x D, 4 - 5 x D, od 2 - 20 mm po 0,1 mm.
Ačkoliv vrtáky HPD-SUS nelze použít při vysokých otáčkách, díky velkým úběrům materiálu lze docílit srovnatelné nebo i vyšší produktivity s karbidovými vrtáky. Vysoké úběry je možné získat díky houževnatému materiálu a především speciální, ale jednoduché geometrii. Tyto nástroje jsou vhodné pro stroje nižších otáček a tuhosti tam, kde nelze efektivně použít karbidových vrtáků.
Z grafu je vidět, že jako nejproduktivnější se ukazují karbidové nástroje s vnitřním chlazením. Až na určité výkyvy je také zřejmé, že při mnohem nižší pořizovací ceně jsou HSS-EX nástroje při obrábění nerezových ocelí stejně produktivní jako TK vrták.

Univerzály HSS-Co

Ve standardním programu YG-1 jsou i vrtáky z rychlořezných ocelí, především s příměsí 5 - 8% kobaltu. Oproti karbidovým TK nástrojům mají HSS-Co vrtáky nižší pořizovací cenu a nižší řezné podmínky, avšak jsou méně náchylné na poškození a nejsou tolik náročné na vysoké otáčky. Proto se hodí především pro starší konvenční obráběcí stroje s nižším výkonem, na stroje, které nemají zaručenou souosost vřetene (především vrtání na soustruzích) nebo pro případy, kdy není zaručená tuhost soustavy stroj-nástroj-obrobek. Firma YG-1 se snaží vývojem co nejvhodnějších geometrií břitu maximálně zvýšit efektivitu. V nabídce jsou nástroje s univerzální geometrií pro všechny druhy materiálu, v pracovních délkách do 10 x D, průměrech s válcovou stopkou od 2 do 13 mm a Morse stopkou od 13 do 30 mm.
Kromě univerzálních nástrojů má YG-1 ve své nabídce vrtáky do těžkoobrobitelných materiálů, jako inconell nebo titanové slitiny, pro vrtání nerezových materiálů. Vrtáky typu N jsou určeny pro vrtání ocelových materiálů, nástroje se speciální geometrií pro vrtání tenkostěnných obrobků (plechů apod.) jsou k dispozici v rozměrové řadě od 1 do 31 mm odstupňované po 0,25 mm, Dále jsou samozřejmě v nabídce i vrtáky s geometrií typu W, tedy nástroje pro vrtání Al slitin, zinku, křemíku, mědi, plastů apod. Veškeré typy mají pracovní část vyrobenou v tolerančním poli h8 a dodávají se s válcovou nebo Morse stopkou. Na český trh dodává tyto nástroje firma Grumant, spol. s r. o.

Další články

Obráběcí stroje a technologie
Nástroje pro obrábění / řezné materiály

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: