Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Úspěšná konstrukce kalových čerpadel
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Úspěšná konstrukce kalových čerpadel

Během světového vývoje čerpadel odpadních vod se stalo mnoho technických inovací standardem. Lze beze všeho tvrdit, že se všechny na trhu osvědčené a skutečně dobré výrobky navzájem téměř neliší a konkurenční výhody je třeba hledat v jiných disciplinách, jako marketing, servis apod.

Standardem se staly např. mechanické ucpávky z karbidu křemíku či komponenty pro kontrolu a ochranu motorů aj. Rovněž otázka materiálového provedení hlavních komponentů čerpadel se řešila většinou jednotně šedou litinou s výjimkou použití speciálních slitin při čerpání velmi znečištěných nebo například agresivních odpadních vod.

Kalová čerpadla Wilo

Mnohaletý vývoj kalových čerpadel odpadních vod ve firmě Wilo GmbH však ukazuje, že ve výrobě čerpadel ještě zdaleka nebylo dosaženo mezí možností dalšího vývoje. Tím, že se opustilo všechno doposud známé, vznikla materiálová koncepce ušlechtilé oceli pro kryt motoru a otěruvzdorného kompozitu (litého polyuretanu) pro hydraulickou část.
Tato volba se stala úspěšným a již několik let osvědčeným řešením materiálového provedení čerpadel odpadních vod Wilo TP, kterou při prvním kontaktu s čerpadlem ocení již personál obsluhy, a to především u čerpadel větších výkonů, kde např. čerpadlo s motorem o jmenovitém výkonu 8 kW váží pouhých 62 kg oproti výkonově srovnatelnému čerpadlu ze šedé litiny s hmotností 100 až 120 kg.
Obsluha čerpadla ocení také naprosto hladký povrch krytu motoru z nerezového plechu s vysokou pevností, zpracovaného cylindrickým protlačováním za studena a jednoduchý oblý vnější tvar skříně bez žeber a nálitků, čímž je zabráněno usazování nečistot. Vlivem technologie výroby krytu motoru z ušlechtilé oceli se výrazně zvýšila mechanická pevnost (pevnost v tahu až 1300 N.mm-2, tvrdost ~400 HV) oproti obvyklým motorům litinovým. Úměrně tomu lze beze ztráty mechanických vlastností a při současném zlepšení odvodu tepla zmenšit tloušťku stěny. U čerpadel od jmenovitého průměru výtlaku DN 80 je již v sériovém provedení montován nerezový chladicí plášť, který umožňuje horizontální či vertikální instalaci do suché jímky. Jako chladicí médium slouží kontinuálně obměňovaná čerpaná kapalina, která je vháněna do chladicího pláště motoru teprve po odstředění a tlakem nové kapaliny opět vytlačována. Nucenou cirkulací nedochází k usazování nečistot v plášti.

Nová konstrukce čerpadel

Provozovatelé přečerpávacích stanic znají problematiku, která se projevuje při čerpání tzv. "vrahů čerpadel", jako jsou hadry, plastové předměty či rozličné hygienické prostředky. Nová čerpadla s jednokanálovým kolem otevřeným na sání, které se těsně dotýká patentované spirálové základové desky s příčným drážkováním na vstupu, jsou díky této konstrukci velmi odolná proti ucpávání, i když mezi lopatku oběžného kola a spirálové drážky vniknou vláknité částice.

Snímač hladiny N

Jiným zdrojem poruch může být také snímání hladiny. Tady vyvinula firma Wilo snímač hladiny N pro ovládání jednoho nebo dvou čerpadel v kombinaci se spínacími přístroji Control, který je vhodný pro použití ve výbušném prostředí. Snímač lze pevně namontovat na čerpadlo, a tak odpadá instalace dalších plovákových spínačů. Jde přitom o beztlakový pneumatický systém. Snímač hladiny je pevně spojen se spínací skříňkou, čímž je možné měnit spínací/vypínací hladiny změnou nastavení ve spínací skříňce. Tento systém pracuje s vysokou přesností spínání ± 2 cm.

Příslušenství čerpadel

Sériová výbava čerpadel Wilo technologií, kterou lze u některých jiných (konvenčních) výrobků získat za příplatek, dělá z těchto čerpadel čerpadla univerzální. Mezi toto sériové vyzbrojení patří:
 • odpojitelný kabel, který vede často skrz stěnu s možností jeho rychlé demontáže "na místě", např. při preventivní údržbě. Nezalitý kabel se snadno demontuje bez porušení těsnosti pláště motoru;
 • sériové ex-provedení všech čerpadel TP a TS do prostředí s nebezpečím výbuchu;
 • sériově montovaná tepelná čidla ve vinutí statoru a čidla těsnosti pro dvoustupňové vyhodnocování jejich stavu u pomaloběžných čerpadel se čtyřpólovým motorem;
 • korozivzdornost díky materiálovému provedení Inox & Composite.
 • Uzavřený kónický řezač

  Výsledky vývoje kalových čerpadel Wilo TP jsou chráněny mnoha patenty. Patří mezi ně i uzavřený kónický řezač z vysoce legované oceli na čerpadlech TP40S. Jde o skutečné řezání, nikoli o drcení nebo mělnění. Asynchronizace záběru způsobená pěti břity na vstupních otvorech vnějšího pevného kužele a třemi břity na vnitřním rotujícím kuželi skloněnými o 25° umožňují rovnoměrný silový záběr, který se projevuje klidným chodem čerpadla. Čerpané médium prochází v čerpadle stále se zvětšujícím průřezem do výtlaku.
  Díky unikátnímu materiálovému a konstrukčnímu řešení se stala čerpadla Wilo TP nejen vyhledávaným pomocníkem v provozech kalového hospodářství na ČOV, ale zároveň základním stavebním prvkem kompaktních fekálních přečerpávačů obytných budov a venkovních syntetických čerpacích stanic.

  Další články

  Čerpadla/ armatury/ doprava tekutin

  Komentáře

  Nebyly nalezeny žádné příspěvky

  Sledujte nás na sociálních sítích: