Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> V Brně se představí nová generace průmyslových robotů
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura: Automatizace, regulace

V Brně se představí nová generace průmyslových robotů

Hlavním tématem letošního 61. mezinárodního strojírenského veletrhu je Digital Factory. Návštěvníci zde budou mít možnost se seznámit s posledními novinkami a trendy v oblasti průmyslových technologií. Pohled do budoucnosti inovací a automatizace jim představí expozice společnosti KUKA, která v Brně uvede novou generaci nejúspěšnějších robotů produktové řady KR Quantec-2 či vyhledávanou atrakci Robocoaster.

To je také důvod, proč se KUKA letos představí v pavilonu Z, neboť opět nabídne možnost užít si robota jako pasažér a vychutnat si vysoké zrychlení a přetížení třeba i hlavou dolů. Robocoaster bude bezpochyby velkým lákadlem pro stovky návštěvníků MSV.

Techniky však budou zajímat další tři důležité exponáty: „V letošním roce má českou premiéru robot KR Quantec-2, který je naším hlavním výstavním exponátem. Dalšími jsou nové generace robotů Agilus-2 a Cybertech-2,“ říká country manager CZ&SK společnosti KUKA Ing. Jindřich Vaňous.

KR Quantec-2 nové generace

Jako přední světový dodavatel inteligentních automatizačních řešení nabízí KUKA zákazníkům vše, co potřebují pro široké spektrum aplikací. Řada KR Quantec-2 byla nyní optimalizována z hlediska výkonů a celkových nákladů na vlastnictví a znovu tak představuje nejširší portfolio průmyslových robotů s vysokou nosností.
Od roku 2010 společnost KUKA dodala více než 100 000 robotů řady KR Quantec. „Pro inovování řady KR Quantec jsme využili své dlouholeté zkušenosti z mnoha instalovaných aplikací v různých oblastech průmyslu,“ dodává Ing. Jindřich Vaňous. S nosností mezi 120 a 300 kg jsou roboty navrženy pro použití téměř v každém segmentu na trhu, jako je automobilový průmysl, slévárenství a zdravotnictví, jakož i pro obrábění a manipulace.

Nový Quantec-2 reaguje na dynamický vývoj automatizace a na nové požadavky trhu v oblasti digitalizace. Konstruktéři přišli s celou řadou zlepšení – od optimalizovaného zápěstí až po horizontální umístění motorů nebo zmenšení plochy základny. Snížil se počet komponent, zjednodušila se jejich výměna a významně klesly nároky na údržbu. Výhodou je také zjednodušená instalace a rychlé zaškolení: technologie je srovnatelná s předchozí verzí, takže na zaškolení údržby stačí jediný den.


Zástupce řady KR Quantec-2, nové generace robotů s vysokou nosností

Agilus nové generace

Další úspěšnou novinkou společnosti KUKA je robot KR Agilus druhé generace. Jedná se o kompaktní šestiosý robot, který je dimenzován pro maximální pracovní rychlosti. Různá provedení, montážní pozice, dosahy a nosnosti z tohoto malého robota dělají modifikovatelného specialistu na přesnost. Mezi jeho inovace patří nové motory, optimální umístění kabelů, nová ložiska, IP67 jako standard, lepší ovladatelnost díky novému umístění motorů a převodovek, konfigurovatelnému přívodu energií a snadné náhradě za předcházející model.


Kompaktní šestiosý robot KR Agilus-2 je dimenzován pro maximální pracovní rychlosti.

KR Cybertech

Průmyslové roboty řady KR Cybertech poskytují nejširší sortiment modelových variant na světě ve třídě s nízkou nosností. Jsou ideální pro prostorově úsporné koncepce buněk a poskytují vynikající výkon při mimořádně nízkých nákladech. Inovovaný robot Cybertech-2 s optimalizovanou štíhlou konstrukcí je mimořádně výkonný a rychlý a díky tomu dosahuje kratších pracovních cyklů při stejné přesnosti jako dříve. Má široké uplatnění v řadě oborů a umožňuje flexibilní instalaci s využitím rozmanité možnosti kompatibilních přívodů energie. Optimalizované řídicí struktury zajišťují klidné a precizní pohyby dráhového pojezdu i polohování.

Robot KR Cybertech-2 dosahuje kratších pracovních cyklů při stejné přesnosti jako dříve.

Trendy v robotice

Vývoj robotiky mění svět podobně jako internet a informační technologie: „Dnes jsou roboty v rámci Průmyslu 4.0 klíčovým prvkem, který novými metodami výroby poskytuje odpovědi na velké výzvy naší doby, jimiž jsou úbytek přírodních zdrojů, klimatické změny, následky zrychlujícího se růstu populace a stárnutí společnosti v průmyslových zemích. Inovace směřují k tomu, že roboty budou více kompaktní a mobilní, s nižšími nároky na materiál a energii, vzájemně propojené sítí a budou mít schopnost vnímat a poznávat okolí. Stanou se z nich každodenní průvodci člověka,“ říká Radek Velebil, sales manager CZ&SK.

KUKA

Dana Samková

samkova@seteva.cz

www.kuka.com

 

Další články

Automatizace, regulace

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: