Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Vakuum a jeho výroba
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Vakuum a jeho výroba

Neustále vyvíjený a zdokonalovaný způsob výroby vakua pomocí vakuových pump pracujících na principu vícestupňového ejektoru umožňuje v současnosti vytvořit vakuum s úrovní až -100,8 kPa (5 milibarů abs.).

Jednoduchý a zároveň velmi efektivní způsob výroby vakua pomocí vícestupňového ejektoru byl patentován počátkem sedmdesátých let švédskou firmou PIAB. Funkce vícestupňového ejektoru je znázorněna na obrázku. Základem je několik za sebou řazených trysek (2) s různými charakteristikami, kterými proudí stlačený vzduch přiváděný na vstup (1). Ten s sebou strhává okolní vzduch v jednotlivých komorách, které jsou vybaveny uzavíracími klapkami (3). Tyto klapky se účinkem rostoucího podtlaku na vakuovém výstupu (4) postupně uzavírají, takže při dosažení maximální úrovně vakua je v činnosti pouze tryska v první komoře.
Energie stlačeného vzduchu je zde maximálně využita, a proto mají tyto ejektory v porovnání s jednostupňovými daleko větší účinnost a tím i výrazně nižší spotřebu stlačeného vzduchu.

Výhody vícestupňových ejektorů

Tento způsob výroby vakua má řadu předností také v porovnání s klasickými elektromechanickými vývěvami, které lze ve většině případů vícestupňovými ejektory nahradit (až do příkonu motoru cca 12 kW). Kromě nižších pořizovacích nákladů jsou výhodami především minimální nároky na údržbu a velká provozní spolehlivost díky absenci pohyblivých dílů. Dále je to nízká hlučnost, žádné vibrace a zahřívání, kompaktní konstrukce a malé rozměry, které spolu s nízkou hmotností umožňují snadnou montáž vakuové pumpy co nejblíže k místu potřeby vakua. Další předností je velmi rychlá reakce. Vakuum je v systému vytvářeno okamžitě po přivedení napájecího stlačeného vzduchu, který lze ovládat běžnými pneumatickými ventily. Při použití v agresivním prostředí je také důležitá velmi vysoká chemická odolnost. O spolehlivosti svědčí i výrobcem poskytovaná pětiletá záruka.

Aplikační řešení

Vakuovou pumpu lze vybrat z velkého množství typů s maximálními úrovněmi vakua od -75 do -100,8 kPa (263 až 5 mbar absolutního tlaku) a nasávaným množstvím vzduchu od 1,8 do 864 m3.h-1 (0,5 až 240 Nl.s-1). Při aplikacích, kdy konstruktér nedokáže přesně vypočítat potřebný výkon vakuové pumpy - jako například při manipulaci s porézními materiály, vakuovém tváření nebo odstraňování vzduchových bublin z lepidel a tmelů, lze využít možnosti bezplatného zapůjčení vakuové pumpy PIAB.
Pro využití vakua při manipulaci s materiálem je důležité použití kvalitních přísavek. Vybírat lze z nejrůznějších typů v průměrech od 2 do 300 mm. Poslední novinkou je například řada z měkčeného polyuretanu, který nezanechává otisk na manipulovaném předmětu a je velmi odolný proti mechanickému opotřebení a poškození. Při realizaci celých obvodů mají konstruktéři možnost použít široký sortiment příslušenství, jako jsou vakuové spínače, ovládací ventily, vakuové filtry, šroubení, hadičky a další.
Vakuové pumpy pracující na principu vícestupňového ejektoru jsou také základem dopravníků určených pro přepravu nejrůznějších sypkých materiálů, vyráběných v mnoha různých provedeních s maximální přepravní kapacitou až 9 t/h.

Další články

Pneumatické prvky/ kompresory

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: