Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Valašská poctivost ve světě CNC
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Valašská poctivost ve světě CNC

Zlínský region patří k největším evropským centrům výroby obráběcích strojů, žije z více než stoleté tradice vysoce kvalifikovaných techniků. Není proto náhodou, že zde působí výrobce Trimill, který směřuje 43% odbytu k našim západním sousedům, kde dokonce funguje i obchodně-servisní pobočka. Trimill je rodinná firma, rozkročená mezi Zlínem a Vsetínem. A právě valašskou sekci jsme u příležitosti dne otevřených dveří navštívili.

Zlínský region patří k největším evropským centrům výroby obráběcích strojů a má více než stoletou tradici vysoce kvalifikovaných techniků. Není proto náhodou, že zde působí výrobce Trimill, který směřuje 43 % odbytu k našim západním sousedům, kde dokonce funguje i obchodně-servisní pobočka. Trimill je rodinná firma, rozkročená mezi Zlínem a Vsetínem. A právě valašskou sekci jsme u příležitosti dne otevřených dveří navštívili.

Trimill se specializuje na výrobu portálových obráběcích center, určených hlavně pro kusovou výrobu obrábění lisovacích nástrojů a forem. „Paleta našich strojů obsahuje vertikální i horizontální centra s pojezdy od 1 100/1 000/700 mm do 13 5000/4 500/1 500 mm ve tří-, pěti- i víceosém provedení,“ podotýká ředitel Milan Julina, jehož továrna, založená v roce 2000, od počátku sází na robustnost a přesnost – příkladem je konstrukce portálu „box in box“. Portál se vyznačuje extrémní tuhostí, křížový a svislý suport nevyjímaje. „Příčník má čtyři lineární vedení pro posuv křížového suportu ve směru osy Y, uvnitř křížového suportu se pohybuje smykadlo osy Z také na čtyřech lineárních vedeních,“ dozvídáme se.


Trimill využívá toho, že Zlínsko tradičně disponuje vysoce kvalifikovanými pracovníky.


Výrobní hale dominuje 5osé vertikální portálové centrum Trimill VU 3021

S teplotní stabilizací, bez vibrací

Nadstandardní přesnost strojů Trimill podporuje systém aktivní teplotní stabilizace, který je inovačně řešen čtverým způsobem. Týká se příčníků, vazníků, motorů a vřetena, jednotlivá řešení chlazení jsou ovšem součástí firemního know-how.

V Trimillu pracuje 152 zaměstnanců (plus 12 v Německu), z nichž jenom v oddělení vývoje působí 26 konstruktérů (20 mechaniků, 6 elektro). Inovační přístup prostupuje celou produkci; dotýká se i pojetí bočnic, které jsou zhotoveny z patentované směsi minerálního UHPC (ultra high performance concrete) betonu. Jedná se o mnoho let vyvíjenou antivibrační a nízkoroztažnou technologii, která firmě poskytuje jednu z konkurenčních výhod.


Vidlicová frézovací hlava T30 s osami B & C centra Trimill VU 3021 začíná pracovat na vzorkovém obrobku.


Produkt ukázkového 5osého obrobení Trimill VU 3021

Preciznost v akci

Během dne otevřených dveří jsme si prohlédli i jeden z osmi základních typů strojů – 5osé centrum VU 3021. To umožňuje kompletní obrobení dílce při jednom upnutí. Posoudili jsme velkorysou izolaci portálu, zásadně eliminující „ofuk“ i „osvit“, zaujalo nás řešení pojezdu ozubenými hřebeny, které, jak komentuje Radim Julina, „zvýšily pojezd z dřívějších max. 30 000 mm.min-1 na 50 000 mm.min-1.“ Použité frézovací hlavy jsou vidlicového typu s motory a převodovkami (případně dutými hlavami) a velkým výběrem vřeten. Novinkou je použití vřeten s chlazenou hřídelí rotoru.

Ve vsetínské výrobní hale, která nabízí přes 6 500 m² výrobních kapacit, právě panuje plný provoz, v různé fázi výroby se nachází několik CNC strojů. Většinou jde o zakázky do zahraničí – jasně vede německý trh, Trimill hojně spolupracuje i se Škodou Auto. Výrobní kapacity firmy jedou naplno. „Do dvou let rozšíříme výrobní plochy o dalších 3 600 m²,“ plánuje ředitel společnosti, mezi jejíž zákazníky se řadí Audi, MAN, Kovovýroba Hoffmann, Chropyňská strojírna či Gorenje.

Trimill

David Halatka

andrea.krystkova@trimill.cz

david.halatka@mmspektrum.com

Další články

Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: