Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Válka technologií a myšlení v krabici
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Válka technologií a myšlení v krabici

Strategické myšlení předchází strategickému řízení, které je jen nástrojem. Bez skvělého strategického myšlení (proč a kam jdeme) nemůže být skvělé strategické řízení. Poučíme se z minulosti i ze slabých signálů budoucích trendů?

Bankéř radí generálům

Koncem 19. století a začátkem 20. století si generálové mysleli, že jenom vojenské vzdělání a válečná praxe dávají člověku schopnost předvídat, jak se může vyvíjet způsob boje. Podle M. Vodičky (2014): „V roce 1901 přišel ruský bankéř polského původu Jan Gotlieb Bloch (1836–1901) s odvážnou myšlenou a šokoval generály i politiky. Jan Bloch sedmnáct let před začátkem první světové války předpověděl konec kavalerie a vleklou zákopovou válku. Předpověděl i to, že tato válka způsobí revoluce. Armády udělaly chybu, protože ho považovaly za hloupého laika a nevěřily mu. Kdyby Blocha, který na rozdíl od nich nad válčením soustavně přemýšlel, poslechli, možná by vyhráli válku dřív než v roce 1918 a nebylo by tolik mrtvých. Když Jan Bloch přednášel britské generalitě, sklidil jen povýšený posměch. Generální štáby si první světovou válku představovaly jako sled moderních, rychlých a mohutných manévrů. Bloch řekl, že armády stráví válku v zákopech. Že místo bodáků by vojáci měli dostat lopatky. Z výpočtů mu vyšlo, že jeden bránící voják v okopu se vyrovná čtyřem útočníkům postupujícím nekrytým územím nikoho.

Bloch předpověděl i konec kavalerie. Nevěřil, že jízda má ještě šanci proti palebné síle pěchoty, která navíc byla posílena kulomety. A protože vojáci v poli mají obrovskou palebnou sílu, nebude možné provádět rozsáhlé manévry na křídlech. Kromě jiného generálům také poradil, jaké by měli vojáci kopat zákopy. Všiml si toho při studiu búrské války. Búrové měli zákopy klikaté, takže když se do nich strefil granát, zabil tak dva až tři muže. Britové měli zákopy rovné, protože generální štáb měl pocit, že důstojníci tak budou lépe řídit palbu a mít mužstvo pod dohledem. Když do jejich linie dopadl búrský granát, padali vojáci po desítkách. Ale to ještě není všechno. Bloch si také porovnal náklady na vedení války a možnosti států je zaplatit. Státy budou muset vytvořit milionové armády. Vznikne obrovská frontová linie a válka tohoto typu nebude mít rychlý konec. Protože boje se budou protahovat, válka se stane měřením průmyslové síly protivníků. Nakonec státy zbankrotují, protože je konflikt vyčerpá, a někde budou následovat revoluce. Vyšlo mu to dokonale.“

Je to příklad situace, kdy několik omylů vytvořilo záporný synergický efekt. Je to typická ukázka, jak myšlení v krabici způsobí miliony mrtvých. Takových příkladů uvádíme v knize mnoho a také na nich je možné si vytrénovat strategické myšlení.

Pro zajímavost, generálové dělají chyby i dnes. V současnosti (2020), kdy roje dronů nelze běžnými prostředky sestřelit a umělá inteligence s nimi může šikovně manévrovat, armády dále nakupují drahé letadlové lodě a superdrahá neviditelná letadla. Přitom asi největší význam bude mít technologie cíleného, nikoliv plošného ničení nepřátelské elektroniky pomocí EMP (elektromagnetický pulz). Politici a generálové zjevné trendy přehlížejí. Pak se budou divit, jak nepřítel jednoduchým způsobem vyřadí z použití zbraně či družice a satelity za stovky miliard dolarů.

Válka strategií

I dnes existuje spousta „generálů“ a kapitánů průmyslu, kteří se domnívají, že přesně vědí, jak bude probíhat „příští válka“, jak budou zanikat odvětví a obory a vznikat nové. Řekl bych, že je jen málo korporátních a rodinných firem, které by neustále vyhodnocovaly zprávy ze světa a vypracovaly si „plánovací scénáře“ pro své firmy.
Jaké změny můžeme čekat? Které jsou zřejmé a které hypotetické, ale se vzrůstající pravděpodobností? Které obory budou během příštích deseti let upadat a které růst?

Do všech oblastí bude pronikat úzká i široká umělá inteligence (AI). Později i obecná inteligence. Bude to velmi rychlé a masivní.

Virtuální realita bude pronikat do všech sfér jako nástroj na simulace, plánování a řízení téměř všeho. Spolu s AI se bude šířit i virtuální realita, neboť spolu souvisejí.
Během pěti až sedmi let se díky kvantovým čipům a kvantovým počítačům začne rozšiřovat kvantová fyzika a otevře lidstvu neuvěřitelný svět příležitostí, o nichž se mu ani nesnilo. Kvantové počítače budou drahé a firmy si budou pronajímat výpočetní časy.

Masově se budou rozšiřovat 3D tiskárny na výrobu všeho myslitelného. Je to jen otázka náplní do tiskáren. To bude ohromný byznys. Klasické výroby budou upadat.
Upadat bude i klasické dobývání surovin a jejich přeměna na výrobky. Rychle se bude prosazovat bezodpadová výroba, výroba kompozitů a nanotechnologických robotů, které budou skládat molekulu k molekule a vytvářet hotové produkty s přesně definovanými parametry.

Toto jsou průřezové vynálezy, které se rozšíří do všech odvětví a oborů.

Pak jsou tady odvětví, která budou zaměstnávat miliony vývojářů, farmaceutů i biologů, genetiků i lékařů. Již dnes je známo, že giganti typu Google, Facebook, IBM, Microsoft, Apple, Amazon a další vkládají ročně stovky miliard dolarů do léčby nemocných, omlazování, do prodlužování života a do nesmrtelnosti (Thomas Schulz: Medicína budoucnosti).

Do čeho budete investovat vy?

Mnohé významné firmy si vytvářejí dlouhodobé vzdělávací kurzy na výuku AI, VR, QP a na rozvoj konceptuální kreativity. Co učíte své zaměstnance? Je to o budoucnosti? Nebo se zasmějeme nějakému novodobému Blochovi (např. Elonu Muskovi) a potom budeme hořce litovat?


Do všech oblastí bude pronikat úzká i široká umělá inteligence. Virtuální realita bude pronikat do všech sfér jako nástroj na simulace, plánování a řízení téměř všeho. Spolu s umělou inteligencí se bude šířit i virtuální realita, neboť spolu úzce souvisejí. (Zdroj: Pixabay)

PhDr. Karel Červený, MSc., MBA

Další články

Inovace
Management a řízení
Vzdělávání a školství
Informační technologie/E-business
Výzkum/ vývoj

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: