Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Veletrh EMO opět v Hannoveru
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Veletrh EMO opět v Hannoveru

Mezinárodní kovozpracující veletrh EMO se po čtyřech letech opět vrací do Hannoveru. Konat se bude od 18. do 23. září a podle našich informací je určitě na co se těšit. Letošním heslem veletrhu je „Connecting systems for intelligent production“, volně přeloženo „Propojováním systémů k inteligentní výrobě“. Cílem tohoto článku je představit trendy letošního veletrhu a několik novinek společností, které v průběhu předveletržní tiskové konference prozradily, jaké inovace budou na svých stáncích v Hannoveru prezentovat.

Tak jak samo heslo letošního veletrhu EMO napovídá, opět se bude konat v duchu Průmyslu 4.0. A kde jinde? Vždyť právě v Německu tato inciativa vznikla a velmi rychle se rozvíjí. Světoví výrobci zde budou prezentovat svá řešení digitalizace a zesíťování / digitálních propojení / výrobních procesů pro maximální užitek zákazníků. Zároveň ale neopomínají klasické požadavky na obráběcí stroje a výrobní systémy, které mají u zákazníků stále převyšující význam. Ze široké palety vystavovaných exponátů (od jednoduchých strojů přes univerzální až po specializované stroje) budou moci návštěvníci vybírat ta nejvhodnější řešení pro svou vlastní výrobu. Vedle strojů se již stalo standardem nabízet také další nadstavby od automatizace a robotizace přes využití laserových technologií, např. k zefektivnění kontroly jakosti či distribuce, až po instalaci senzorů a sběr veškerých dat, která vedle řízení a kontroly výrobního procesu je možné použít k zefektivnění výrobního toku či výkonu stroje nebo např. ke snížení nákladů konečného produktu.

Ilustrační fotografie (Foto: VDW, EMO Hannover)

Hlavními rysy největšího strojírenského veletrhu EMO jsou jeho rozměry, mezinárodnost a množství prezentovaných řešení. Již začátkem června bylo přihlášeno více než 2 000 firem ze 45 států světa. Pouze tito vystavovatelé zaberou výstavní plochu 177 000 m2. Více než 1 400 vystavovatelů je z Evropy, asijské zastoupení oproti minulému ročníku vzrostlo z 21 % na 25 %. Tato čísla se v průběhu léta ještě zvýšila a očekávána je rekordní účast nejen vystavovatelů, ale také návštěvníků.

Dvouminutové medailonky

Na předveletržní tiskové konferenci dostali někteří vystavovatelé možnost vystoupit před širokou novinářskou obcí a v průběhu 120 sekund představit svou společnost, respektive expozici na EMO 2017. Prostor určený tomto článku nedovoluje zde tlumočit všechny účastníky, proto budou zmíněni pouze někteří z nich.

Digitální prostředí v obrábění

Španělský specialista na frézování, vyvrtávání a soustružení společnost Soraluce myslí digitálně. Vždyť budoucnost podle nich bude digitální. Ve svém dvouminutovém výstupu představili novou platformu Soraluce Digital, která se skládá ze čtyř hlavních aktivit: pokročilého HMI, inteligentních komponent, data systému a kontrolního systému. Touto inciativou chtějí v duchu motta veletrhu, ale i Průmyslu 4.0 zvýšit přidanou hodnotu svých obráběcích strojů. Na svém stánku vystaví víceúčelové stroje s vylepšenými opcemi, jako je např. lamač dlouhých třísek nebo vylepšený stabilizátor dynamických procesů stroje s označením DAS+. Typické pro stroje Soraluce jsou také obráběcí hlavy vlastní výroby. Těšit se je možné na obří víceúčelový stroj v gantry provedení s označením PXG-W, který má pracovní prostor o objemu 1 000 m3 a nosnost až 500 t (!).


Víceúčelový stroj v gantry provedení Soraluce PXG-W (Foto: Soraluce)

Světové premiéry

Tradičním vystavovatelem na EMO je skupina United Grinding, jejíchž všech osm členů se věnuje oblasti přesného/precizního obrábění, zahrnující i technologie broušení, elektroerozi a laserové technologie stejně jako měření, software a servis. Největší inovací v 1 200 m2 velké expozici bude pětiosý brousicí stroj Mägerle MFP 51 se zásobníkem na 66 nástrojů, vysokorychlostním vřetenem dosahujícím rychlosti až 12 000 otáček za minutu a dalšími užitečnými opcemi. Vzhledem k velikosti skupiny budou na stánku prezentovány ještě dva stroje ve světové premiéře – Helitronic vision Diamond 400 L od společnosti Walter a bruska na kulato S 11 od Studeru. Určitě se však dočkáme mnoha dalších dílčích inovací na již známých strojích. Představen bude také přístup společnosti Studer k iniciativě Průmysl 4.0.
 


 


 Společnost Studer ze skupiny United Grinding představí novou brusku S 11, která je připravena na integraci do chytré továrny. (Foto: Studer)

 

Třikrát elektroeroze

Inovace v EDM technologiích představí španělská firma ONA, která ze svého portfolia zvolila tři reprezentanty a bude je návštěvníkům prezentovat na svém stánku v Hannoveru. Každý stroj bude reprezentovat jednu zákaznickou sekci: Drátová řezačka AV100 ohromí svými rozměry, ale také flexibilitou a přesností, hloubička TQX8 byla nově vybavena digitálním generátorem, který zvyšuje produktivitu a jejíž dvě obráběcí hlavy snižují výrobní časy, a v neposlední řadě hloubička mikrootvorů MF5 umožňuje výrobu děr s průměry od 0,08 mm do 3 mm s vynikající přesností. Také stroje ONA již obsahují prvky Průmyslu 4.0 umožňující sběr a vyhodnocování dat, intuitivní ovládání nebo např. e-mailové ohlašování závad.

 


Dvě obráběcí hlavy hloubičky ONA TQX8 snižují výrobní časy. (Foto: ONA)

 

Bez řezných nástrojů to nepůjde

Na místě je samozřejmě také sekce obráběcích nástrojů. Jedním z reprezentantů této široké obce je společnost Dormer Pramet, která vůbec poprvé ukáže návštěvníkům společnou expozici Dormer a Pramet. K fúzi těchto dvou výrobců řezných nástrojů došlo v roce 2014. Na svém stánku budou mimo jiné prezentovat novou řadu víceúčelových vrtáků Force X. Nová je u těchto nástrojů geometrie, konstrukce rohů a úprava hran. Osvědčený povlak na bázi titanaluminiumnitridu umožňuje použití nástrojů do široké škály materiálů. Vlajkovou lodí na EMO 2017 bude univerzální fréza Force AD s úhlem záběru řezné destičky 90°.
 


Nová řada víceúčelových vrtáků Force X společnosti Dormer Pramet (Foto: Dormer Pramet)

 

Správa nástrojů

Jak nadpis předchozího odstavce naznačuje, bez nástrojů ani sebelepší obráběcí stroj nic neobrobí. Neméně důležitý je pak také nástrojový management. Organizace dat nástrojů a k tomu podpůrné systémy jsou doménou společnosti TDM systems. Jelikož se jednotlivé prvky Průmyslu 4.0 nejvíce projevují právě v rámci softwaru (sběr a správa dat, zpracovávání a vyhodnocení, cloudy apod.), také tato společnost bude na svém stánku v Hannoveru představovat inovace, jejichž hnacím motorem byl právě Průmysl 4.0. TDM next generation jsou dva softwary TDM 2017 a TDM 2017 Global Line nahrazující dosavadní verzi 4.8. Obě nové verze jsou navrženy tak, aby byly schopny reagovat na budoucí požadavky správy nástrojů ve smyslu propojování systémů v rytmu čtvrté průmyslové revoluce.
Výše zmíněné inovace jsou jen velmi malou ukázkou toho, co budou společnosti z kovozpracující branže vystavovat. Samozřejmě vedle vystavovatelů je připraven také bohatý doprovodný program a mnoho dalšího.


TDM 2017 s novým, moderním uživatelským rozhraním (Foto: TDM Systems)


Eva Buzková

Eva.buzkova@mmspektrum.com

Další články

Novinky z veletrhů a výstav
CAD/CAM/CAE/CIM
Automatizace, regulace
Materiály konstrukční kovové
Nekonvenční technologie
Nástroje pro obrábění / řezné materiály
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: