Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Velmi rychlá dvojčata
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Velmi rychlá dvojčata

SolidCAM a InventorCAM jsou jeden a tentýž CAM program integrovaný v různých CADech (SolidWorks a Autodesk Inventor), proto má smysl mluvit o obou najednou. Neliší se funkčně totiž opravdu vůbec, pouze je uživatel ovládá ve svém oblíbeném CADu.

Deklarovanou rychlost, kterou slibuje titulek, pak najdete ve dvou až třech významech – v rychlosti výpočtů, v rychlosti práce s geometrií a ve snadnosti nového ovládání, která k rychlosti zpracování úloh přispěje zdaleka nejvíce.

Ovládání pomocí drag&drop

Pojďme rovnou do největší novinky, která má šanci potěšit každého uživatele. Je to ovládání pomocí funkce drag&drop neboli táhni a pusť, dobře známé z operačních systémů i mobilních telefonů. Jedná se o osvědčený princip, kdy se šablona operace přetáhne myší na žádanou geometrii a „upustí se“ – vše další je vykonáno automaticky, tedy správné rozpoznání tvaru, otevřených hran, hloubky a podobně. Proběhne to ve vteřině – a můžete to opakovat dokola. Každý typický model má spoustu opakovaných operací, například mnoho kapes, mnoho začišťování po obvodu (kontuře), vrtání, srážení hran… A nemusíte vycházet jen ze šablon připravených operací – můžete vytvořit tu první a ostatní naklonovat přetažením přímo ze stromu operací. Samotné definice šablon jsou hračka. Jakmile úspěšně naprogramujete první operaci, která má šanci se stát vaší oblíbenou, prostě ji ze stromu přetáhnete myší do pravé části, kde je váš zásobník šablon. Toto prostředí pro šablony je nové (šablony nikoliv) a je velice přehledné a dá se v něm snadno hledat pomocí fulltextového vyhledávání. Takže stačí jen s rozumem pracovat s názvy šablon.

Tato nová funkčnost dokáže zrychlit práci až mnohonásobně a také značně snížit bolest v zápěstí, protože počet potřebných kliknutí strmě klesá. Ještě více se to projeví, pokud programujete vícestranný díl (indexovaný). V dosavadních verzích bylo založení nového nulového bodu snadné, ale vyžadovalo to několik kliknutí – nyní vůbec žádné, protože operace přetažená na plochu si založí polohu sama.

Drag&drop a nové prostředí v SolidCAMu jsou skvělou pomůckou. Uložené šablony jsou nejen databází znalostí, které lze sdílet, ale obejde se bez pracné implementace a složitých postupů. Vlastně vše vznikne „samo“ tak nějak za chodu. A zvládne to každý a každý nad tím procesem bude mít naprostou kontrolu.
 


Drag&drop operace přetažením z menu

Uživatelské prostředí

Již zmíněné uživatelské prostředí doznalo na více místech značného vylepšení. Přibyly ikony pro mnoho funkcí a jen tento fakt znamená, že si uživatel může tvořit vlastní seskupení, zkratky a kontextové nabídky. Opět se tím zkracuje dráha myši (a zápěstí) nutná k práci. A také lze nabídky skrývat a nechat si pouze ty používané, aby se zlepšila přehlednost. Funkcí je v programu požehnaně, a ne všechny uživatel efektivně používá, tak proč tam mají svítit?


Nová lišta v InventorCAMu

Nové funkce

Kromě ovládání, které samo o sobě představuje značný pokrok, přibyly i další užitečné funkce. Hodně 2D funkcí vylepšilo responsivnost s geometrií (samy si sesbírají některé parametry, například hloubku obrábění nebo horní úroveň v závislosti na stavu obrobení) a také se mohou vyhýbat upínacím prvkům.„Nafukovací“ polotovar pro 3D operace

Ve 3D přibylo mnoho nového, především sada dalších, vylepšených a extra rychlých operací pro dokončování. Ještě není jasné, zda budou staré funkce v budoucnu zcela nahrazeny, ale je zřejmé, že nové funkce jsou dramaticky rychlejší ve výpočtu než původní. A to jistě každý ocení. Výborný je i „nafukovací“ polotovar, kde lze přidat na model přídavek materiálu k obrobení, což se uplatní zejména při obrábění odlitků.

Podpora Swiss-type automatů


Novinky jsou také v operacích iMachining, především v možnostech ovládání soustružnicko-frézovacích strojů. Podpora Swiss-type automatů je dále progresivně rozvíjena, a to s podporou a přímou spoluprací ze strany předních výrobců těchto strojů.

SolidCAM, umístění na IMT/MSV: pavilon P, stánek 5; pavilon A1, stánek 6

iva.tomeckova@solidvision.cz

www.solidcam.cz 

Další články

CAD/CAM/CAE/CIM
Automatizace, regulace
Převody/pohony/ložiska/spojky
Elektrotechnika a regulace
Nekonvenční technologie
Obráběcí stroje a technologie
Technologie tváření, slévárenství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: