Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Vertikální centra s pojízdným stojanem
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Vertikální centra s pojízdným stojanem

Přípravy podzimních strojírenských veletrhů jsou v plném proudu a vystavovatelé vybírají nejnovější a nejlepší kousky ze svého portfolia, které návštěvníkům budou chtít představit. Následující článek představuje vertikální centra s pojízdným stojanem od společnosti Hedelius. K vidění budou na EMO v Hannoveru, některé také na MSV v Brně.

V padesátém roce své existence bude společnost Hedelius Maschinenfabrik vystavovat na svém stánku v Hannoveru o rozloze 420 m² šest obráběcích center s pojízdnými stojany. Dvě kombinovaná centra řady RotaSwing, tři pětiosá centra s výkyvným vřetenem konstrukční řady Tiltena a jedno centrum řady Acura 65. Poslední jmenované bude v říjnu vystaveno také na stánku výhradního zástupce pro Českou republiku a Slovensko MRM Machinery na MSV 2017 v Brně.

Obrábění z pěti a šesti stran

Stroje RS 505 K Magnum a RS 605 K20 z konstrukční řady RotaSwing jsou ideálními stroji pro vstup do ekonomického obrábění z pěti a šesti stran. Tyto stroje disponují kombinovaným pracovním prostorem s pevným stolem a otočným a naklápěcím stolem s pojezdy (X/Y/Z) 450 x 510 x 480 mm (RS 505 K), resp. 1 330 x 650 x 520 mm (RS 605 K 20).

Oba typy strojů lze vybavit hlavními vřeteny až do 18 000 min-1 při 22 kW, resp. 27,50 kW. Obráběcí centra jsou vhodná pro výrobu jednotlivých dílů a malých sérií. Pomocí příčky pracovního prostoru jsou u stroje RS 605 K20 vytvořeny dva nezávislé pracovní prostory pro kyvadlový provoz. Bez této příčky je bez problémů umožněno obrábění dlouhých dílů.


Pracovní prostor obráběcího centra RS

 

Přesnost a flexibilita díky výkyvnému vřetenu

Pro zaručení přesnosti a flexibility jsou rovněž k dispozici obráběcí centra konstrukční řady Tiltenta – pětiosá obráběcí centra s plynulým výkyvným hlavním vřetenem. Z této konstrukční řady budou na EMO 2017 představeny stroje T6 Single, T6 2300 a T7 2600.

Tato obráběcí centra přesvědčují svými pojezdy 1 350 x 600 x 695 mm, resp. 2 300 x 600 x 695 mm, resp. 2 600 x 750 x 695 mm (X/Y/Z) a integrovaným CNC otočným stolem se zatížením 900, resp. 1 200 kg a točným průměrem 950, resp. 1 100 mm. Výkonné hlavní vřeteno s otáčkami 12 000 až 18 000 min-1 a výkonem až 35 kW je ideální pro silové obrábění.

Díky velké dráze pojezdu X je usnadněno obrábění čelních stran dlouhých obrobků. Použitím příčky pracovního prostoru jsou navíc vytvořeny dva nezávislé pracovní prostory pro efektivní sériové obrábění.
 


Obráběcí centrum Tiltenta

 

Malé rozměry, vysoká přesnost

Naživo bude rovněž k vidění konstrukční řada Acura 65. Nejmladší člen v rodině obráběcích center Hedelius se etabloval na základě úspěšného konceptu pojízdných stojanů. Namísto výkyvné hlavy je Acura vybavena otočně-naklápěcím stolem s průměrem Ø 650 x 540 mm. Kompaktní pětiosé obráběcí centrum zajišťuje s dráhami pojezdu 700 x 650 x 600 mm (X/Y/Z) mnoho místa pro vysoce přesné obrábění tvarových dílů. Standardně jsou centra vybavena zásobníkem nástrojů se šedesáti pěti pozicemi obsluhovanými z čelní strany stroje.


Pracovní prostor obráběcího centra Acura 65

 

Optimální konstrukce stroje

Předností konstrukce strojů s pojízdným stojanem řady Tiltenta a Acura s pevným provedením osy Y je to, že osy Y a Z mají v celém rozsahu pojezdu konstantní vzdálenost vedení. Tzn. že vzdálenost mezi koncem vřetena a vedením svislé osy Z je neměnná. Díky tomuto provedení je osa Z dostatečné chráněna od teplotních výkyvů. Výsledkem je nižší vzrůstající teplota při obrábění oproti klasickým obráběcím centrům. Frézovací vřeteno je vždy uloženo ve středu ke kuličkovému šroubu osy Z a Y. Toto konstrukční uspořádání společně s pojezdem saní s masivním žebrováním z šedé litiny eliminuje vibrace a zaručuje vyšší přesnost a lepší kvalitu povrchu.

Integrovaný pohon vřetena Celox

Vysokovýkonný integrovaný pohon vřetena Celox s vysokým krouticím momentem a hybridní technologií ložisek zajišťuje technologický náskok. Hydromechanický upínací systém spolu s upínacím rozhraním HSK zaručuje nejvyšší možnou přesnost a tuhost upnutí. Teplotně stabilizovaná vřetena Celox jsou dodávaná v provedení 12 000, 14 000 nebo 18 000 otáček za minutu a s výkony 19, 22, 29 a 35 kW.

Funkce úspory energie

Sériově integrovaná funkce úspory energie zajišťuje uvedení všech nepotřebných zdrojů do pohotovostního režimu. Stisknutím tlačítka je během několika sekund k dispozici kompletní kapacita obráběcího centra.

Inovativní technologie obrábění

Stroje řady Acura a Tiltenta jsou sériově dodávány s vysokovýkonnými servomotory, přímým odměřovacím systémem a kapalinou chlazeným hlavním vřetenem. Volitelná výbava v podobě 3D forming packing zvyšuje výkon obráběcích center této řady.

Další z volitelných opcí je 3D mold, která umožňuje obsluze přizpůsobit dráhu pohybu nástroje určitým parametrům, jako je kvalita povrchu, přesnost povrchu a produktivní obrábění. Na trojnásobné obráběcí pyramidě jsou demonstrovány módy stroje, a to mód 0 frézování s vysokou kvalitou povrchu, mód 1 frézování s vysokým posuvem a velkým odběrem materiálu a mód 2 pro frézování s vyšší přesností.

Příprava nástrojů

K sériově dodávanému zásobníku mohou být obráběcí centra dále rozšířena o záložní zásobník až pro 190 nástrojů. Otočný zvedací stojan s podavačem automaticky vyměňuje nástroje z uložených míst a přemisťuje je do zásobníku obráběcího centra. Záložní zásobník může být dovybaven i o čisticí stanici, která vyčistí nástroje od nečistot a naolejuje je. Drahý čas ručního vyhledávání, přípravy a výměny nástrojů se pomocí tohoto inovativního řešení téměř eliminuje.


Záložní zásobník nástrojů

 

Příprava a výměna obrobků

Upínací systém s nulovým bodem Garant ZeroClamp je vestavěn do plochy pracovního stolu, aniž by byly omezeny pracovní pojezdy stroje. Upínací systém s nulovým bodem přesvědčí vysokou upínací silou, opakovanou přesností upnutí a významným snížením přípravných časů při ustavení a výměně obrobku.


Upínací systém s nulovým bodem Garant ZeroClamp

MRM Machinery
Hedelius, umístění na EMO: hala 12, stánek č. A04, MRM Machinery, umístění na MSV: pavilon P, stánek 26

Ing. Miroslav Chmelka, Ing. Radek Šopf

chmelka@mrm-machinery.cz

 www.mrm-machinery.cz

Další články

Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: