Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Vertikální článková čerpadla
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Vertikální článková čerpadla

Již více než 25 let představují vysokotlaká odstředivá čerpadla konstrukční řady CR špičku v oblasti čerpací techniky. Vývojové práce na čerpadlech nové konstrukční řady CR pozitivně ovlivnilo mnoho cenných podnětů zákazníků.

Mezi nové prvky patří například nově koncipovaná mechanická ucpávka typu cartridge, vyšší účinnost, snímač běhu nasucho Grundfos LiqTec či možnost použití pro vyšší provozní teploty a tlaky.
Nová generace čerpadel řady CR se viditelně liší. Inovace spočívá v samotném jádru konceptu čerpadel řady CR.

Motor čerpadel Grundfos

Vlastní motory řady MG firmy Grundfos jsou charakterizovány nízkou úrovní hluku a vysokou účinností. K dispozici jsou také motory se samočinnou regulací řady MGE v konfiguraci s integrovaným měničem kmitočtu.

Výměnná hřídelová ucpávka

Firma Grundfos vyvinula výměnnou hřídelovou ucpávku, aby zvýšila spolehlivost těsnění a umožnila jeho snadnou údržbu a přístupnost. Hřídelové mechanické ucpávky jsou nabízeny v široké paletě provedení.
Během několika minut je možné odstranit staré těsnění, vložit nové a opět čerpadlo spustit. To vše bez speciálního nářadí a v případě čerpadel řady CR bez nutnosti rozebrání čerpadla. Navíc lze motory nad 35 kg během výměny těsnění ponechat na místě.

Volitelné připojení

Široká paleta druhů připojení vyhovuje jakémukoliv požadavku systému.

Čidlo chodu čerpadla nasucho

Jednotka LiqTec firmy Grundfos trvale kontroluje, zda je v čerpadle kapalina, čímž se eliminuje riziko havárie čerpadla kvůli chodu nasucho.
Obava, že by čerpadlo mohlo běžet nasucho, je reálná. Až 25 % poruch čerpadel je způsobeno právě z tohoto důvodu - je to ta nejběžnější příčina poruchy čerpadla. Brzo poté, co kapalina přestane protékat čerpadlem, dojde ke zničení hřídelové ucpávky a ložisek.
Jednotka LiqTec nepřetržitě monitoruje, zda je v čerpadle kapalina. V okamžiku, kdy čidlo zjistí, že v čerpadle kapalina není, jednotka LiqTec čerpadlo zastaví. Takže jediným snadným opatřením lze naprosto eliminovat riziko poškození čerpadla chodem nasucho.

Ložiska s dlouhodobou životností

Materiály odolné proti opotřebení a velké množství volitelného provedení pro obtížně dopravované kapaliny prodlužují životnost ložisek čerpadel řady CR.

Volitelné materiály

Pro díly, které jsou v kontaktu s čerpanou kapalinou, jsou k dispozici čtyři různé volitelné materiály: titan, nerezová ocel AISI 316, nerezová ocel AISI 304 a AISI 304/litina. Čerpadla řady CR tak lze přizpůsobit pro čerpadla velké rozmanitosti dopravovaných kapalin - od pitné vody až po agresivní průmyslové kapaliny.
Čerpadla CR jsou vyrobena z nerezové oceli AISI 304 a z litiny špičkové kvality, čerpadla CRI jsou celá z nerezové oceli AISI 304. Čerpadla CRN jsou z vysoce jakostní nerezové oceli AISI 316, aby odolávala agresivním průmyslovým kapalinám. Čerpadla řady CRT jsou vyrobena z titanu, a jsou proto zcela odolná proti korozi v solných roztocích.

Elektřina je nejnákladnější částí čerpadla

Méně než 15 % nákladů za dobu celkové životnosti čerpadla pracujícího v těžkém provozu tvoří viditelnější pořizovací cena a náklady na údržbu. Spotřeba elektřiny čerpadla je při pořizování čerpadla neviditelnou položkou, a tak může ohrozit tvorbu zisku jinak zdravého projektu.
Spotřeba energie není pouze problémem emisí CO2 - ačkoliv to je samo o sobě dosti důležité. Běží-li čerpadlo mnoho hodin denně, potom se 10% zvýšení účinnosti čerpadla rychle transformuje do úspor nákladů, které lze opakovat měsíc za měsícem po celou dobu životnosti čerpadla.

Správná velikost čerpadla

Malé intervaly mezi velikostmi čerpadel řady CR zvyšují celkovou účinnost, protože těsné překrytí odstraňuje pokles účinnosti, které je možné pozorovat u předimenzovaných čerpadel. Při minimalizaci rozdílu mezi výkonem čerpadla a požadovanými hodnotami tlaku a objemu v systému získáte čerpadlo, které se blíží požadovanému optimálnímu výkonovému bodu. Nová čerpadla konstrukční řady CR1 až CR5 lze bez problémů začlenit do stávajících soustav.
Tím, že se můžeme vyhnout nadměrnému výkonu čerpadla, se impozantní úspora energie čerpadla CR ještě zvětší. Paleta voleb je dále rozšířena energeticky účinnými čerpadly řady CRE, které mají integrovaný měnič kmitočtu a tlakové čidlo. Elektronické čidlo monitoruje tlak v potrubí a měnič kmitočtu potom automaticky reguluje otáčky motoru. Tímto způsobem je dosaženo optimalizace výkonu čerpadla v závislosti na měnících se podmínkách v systému. Celý program čerpadel CR je k dispozici také v konfiguraci CRE.

Za opravdovým zlepšením je fyzikální teorie

Extrémně malá rozpětí hodnot jsou příčinou různých úrovní účinností čerpadla. Proto byly pečlivě studovány zákony hydrodynamiky, aby bylo možno nalézt nové cesty při zvyšování účinnosti čerpadel. Výsledkem této intenzivní vývojové práce je nárůst účinnosti čerpadel o 10 %.
Zaprvé byly minimalizovány interní netěsnosti v čerpadle, které jsou způsobovány tlakovými rozdíly uvnitř čerpadla. Testy a výpočty ukázaly, že vůle mezi oběžným kolem a tělesem čerpadla v hodnotě 0,1 mm způsobuje u čerpadla, jako je CR3, pokles jeho účinnosti o 5 %. Aby se redukovaly interní netěsnosti na absolutní minimum, používá nyní firma Grundfos mezi jednotlivými komorami plovoucí těsnicí kroužek, který zajišťuje téměř dokonalé utěsnění.
Zadruhé zdokonalená konstrukce oběžného kola přinesla ustálenější proudění v oběžném kole, čímž se snížila turbulence a ztráty způsobené třením. Jelikož tyto problémy způsobují tak malé rozsahy chyb, vyvinula firma Grundfos vysoce specializovanou laserovou technologii svařování, která pracuje s neporovnatelně vyšší úrovní přesnosti. Díky této technologii je projektování a konstrukce oběžného kola přesně vyladěna až k bodu teoretické dokonalosti.
Za třetí bylo dosaženo vyššího Nq malou redukcí tlaku, který je generován v každém stupni čerpadla.
Celkově lze říci, že nárůst účinnosti čerpadla o 10 % velmi často znamená, že je možné pro daný výkonový bod použít k pohonu čerpadla menší motor. Menší motor představuje snížení jak kapitálové investice, tak provozních nákladů.
Při trvalém aplikování nových a také existujících vědomostí vytváří tým, který stojí za konstrukcí čerpadel CR, nové standardy účinnosti a výkonu vícestupňových čerpadel.

Čerpadla řady CR na objednávku

Standardní paleta čerpadel řady CR je doplněna programem čerpadel vyrobených na objednávku, která se dají označit jakkoli, jen ne jako standardní. Správnou kombinací velikosti motoru, hřídelové ucpávky, materiálů čerpadla a ložisek je možné provést konfiguraci čerpadla řady CR, aby vyhovovalo různým druhům médií.
Výroba
Firma Grundfos provádí přísnou kontrolu každého aspektu výrobního systému. Před opuštěním výrobního závodu je každé čerpadlo testováno, zda splňuje nejvyšší standardy. Všechna výrobní zařízení firmy Grundfos splňují stejné standardy na kvalitu a na ochranu životního prostředí - ať jsou kdekoliv ve světě.

Další články

Čerpadla/ armatury/ doprava tekutin

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: