Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Virtuálně na veletrh
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Virtuálně na veletrh

Svět se nám doslova před očima přelévá do online prostoru. To, že se na internet přesune mnoho služeb a komodit bylo jasné už od rozšíření a zvýšení dostupnosti internetu široké veřejnosti. Letošní pandemická situace však tento přerod ještě více umocnila. Ostatně i v průmyslu nás již několik posledních let doprovázejí hesla jako Internet věcí, digitalizace, big data, cloud apod. Oblíbené semináře a konference dostaly virtuální podobu a koncem listopadu si také 17 vystavovatelů a okolo 300 návštěvníků vyzkoušelo první virtuální odborné B2B setkání s názvem Výroba forem 2020.

Velmi úzce zaměřené téma veletrhu na nástrojárny a jejich dodavatelé řadí již od samého začátku tuto akci mezi ty menší. Cílem organizátora, kterým je Industry Education - vzdělávací platforma pro průmyslové výrobní firmy, bylo zejména malým a středním podnikům předávat pouze praktické a relevantní informace, které jim pomůžou např. zvýšit konkurenceschopnost, rozšířit nabídku či zkvalitnit služby ve vlastním podnikání. Zároveň tento model úzce zaměřeného veletrhu přiměl také vystavovatele z široké škály nabízených produktů vybrat a prezentovat pouze ty pro daný sektor.


Náhled na virtuální veletržní halu a rozložení stánků. 

Přednášky na virtuálním pódiu

Přestože se celá akce odehrávala ve virtuálním prostředí, nechyběly tradiční veletržní expozice na stáncích, které bylo možné vybavit mnoha klasickými marketingovými atributy od barvy stánku v barvě loga, přes katalogy (namísto k rozebrání ke stažení), videoprojekce až po možnost setkání se prostřednictvím Skypu se zástupci firem. Součástí virtuální veletržní haly bylo také virtuální podium, na kterém se po tři dopoledne střídali řečníci se svými přednáškami. Výhodou online přednášek je zejména to, že ji lze s nadsázkou řečeno odvykládat odkudkoliv na světě. Proto mohli účastníci shlédnout prezentaci např. generálního ředitele společnosti Solidworks Giana Paola Bassiho nebo předsedy ekonomického výboru CECIMO Marcuse Burtona. Slovo dostali také někteří vystavovatelé, i když ti většinou využili možnosti videokonferencí na vlastních stáncích. Mezi hlavními tématy se skloňovala hesla jako digitální transformace, štíhlá výroba, integrace informačních systémů, či ekonomické výhledy a prognózy budoucího vývoje oboru obráběcích strojů a zařízení, který letos utrpěl pokles nejméně o třicet procent v prodejích i výrobě. Vývoj oboru obráběcích strojů komentoval také Oldřich Paclík, ředitel Svazu strojírenské technologie, který využil stejná zdrojová data CECIMO jako pan Burton. Oba se shodně vyjádřili ke klesajícímu trendu produkce i prodejů obráběcích strojů už z roku 2019. Zřejmě většina strojírenských podniků jistou recesi v roce 2020 očekávala, ale epidemie tuto situaci výrazně zhoršila. Zatímco pan Burton je optimista a předvídal navýšení produkce i prodejů v prvním čtvrtletí příštího roku. Pan Paclík s přihlédnutím k faktu že data, na základě kterých prognózy vytvářejí, byly z letošního léta, tudíž do nich nebyla zahrnuta druhá vlna, vidí pravděpodobný nárůst nejdříve ve třetím čtvrtletí příštího roku. Oba v této krizi ale i např. v rozšiřující se elektromobilitě vidí také příležitost. Větší konkurenční výhodu budou mít ti, kteří nyní investují mj. také do chytrých technologií.

Nahlédnutí do některých stánků

Vystavovatelé neobvyklou formou prezentovali moderní stroje, nástroje, software i další vybavení, které nástrojárny a opravny forem potřebují. Např. společnost Cimatron prezentovala CAD/CAM řešení určené a vyvíjené právě pro konstrukci a výrobu nástrojů pokrývající celý projekt od výroby po dodávku. Řešení obsahuje mj. také vychytávky pro formy a elektrody v oblasti konstrukce, frézování či EDM nastavení. Společnost Dormer Pramet na svém stánku vedle celé řady webinářů návštěvníkům nabízela současný sortiment fréz s vyměnitelnými destičkami a monolitních nástrojů pro obrábění forem a zápustek. Řadu zajímavých aplikací včetně skenovací sondy Sprint pro kontrolu přesnosti stroje i pro vysokorychlostní ustavování nabízela firma Renishaw. Stroje určené pro aplikace ve výrobě forem včetně přesného stroje UD-400/5X představovala společnost Yamazaki Mazak. Návštěvníci na tomto stánku navíc mohli shlédnout instruktážní video o programování v systému Mazatrol.

Pouze krátký výčet představovaných exponátů výše ukazuje, že i takto specifický a technologicky velmi náročný strojírenský obor, jakým je výroba forem, má k dispozici opravdu široké spektrum dodavatelů, kteří své stroje, nástroje i softwary vyvíjejí výrobcům forem na míru a pomáhají jim tím udržet konkurenční náskok.


Jeden ze slidů - Výhled 2020 - Oldřich Paclíka, ředitele Svazu strojírenské technologie.

Eva Zajícová
 

Další články

Technologie tváření, slévárenství
Hutnictví/ Slévarenství
Technologie zpracování pryže/ plastů
Obráběcí stroje a technologie
CAD/CAM/CAE/CIM
Novinky z veletrhů a výstav

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: