Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Virtuální a rozšířená realita zvyšuje konkurenceschopnost
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Virtuální a rozšířená realita zvyšuje konkurenceschopnost

Dnes již máme řadu možností, jak můžeme v byznysu prakticky využít virtuální a rozšířenou realitu. A to doslova ve všech dostupných oborech a firemních procesech.

Progresivní podniky je používají například pro školení a výcvik zaměstnanců, k simulaci nových výrobních postupů, ke kontrole kvality výroby apod. Ostravská firma Tasty Air, která má dlouholeté zkušenosti z vývoje těchto řešení, se zabývá jejich aplikací a pomáhá firmám při jejich nasazení a využití.

Například stále větší důležitosti nabývají v dnešním strojírenství důkladná školení a výcvik zaměstnanců. Ta dnes stojí nemalé peníze a výsledky nejsou mnohdy tak efektivní, jak by podnik potřeboval. Špatně zaškolený zaměstnanec se dopouští chyb, zraní sebe či kolegy, může poškodit či zničit drahá zařízení a stroje. Dochází ke zpoždění nástupu potřebně kvalifikovaných zaměstnanců.

Tasty Air umí pomoci – tvoří VR školicí programy na míru požadavkům firem i samotných pracovníků. Virtuální realita totiž výrazně předčí klasické školicí programy. Díky VR aplikacím jsou školení pracovníci detailně prováděni firemním procesem krok za krokem. Mohou si opakovaně zkoušet nejen jednotlivé operace, ale i celou směnu „nanečisto“. To umožňuje osvojení, procvičení a zažití reakcí v různých situacích. V praxi jsou tak požadované úkony odváděny efektivněji a v kratším čase oproti klasickým školením.

Velkou váhu má i zvýšení bezpečnosti. Zvlášť ve strojírenství se často pracuje s nebezpečnými stroji a chyba může znamenat vážná zranění. Ve virtuálním světě se začátečnických a rutinních chyb bát nemusíte.


Po nasazení brýlí pracovník ihned vidí, zda výrobek odpovídá požadavkům. (Zdroj: Tasty Air)

Kontrola kvality i plánování rozvržení

Co by mělo fungovat opravdu perfektně, je kontrola kvality. K tomu může významně pomoci technologie rozšířené (augmented) reality. Existují softwarová řešení, která pomocí speciálních brýlí či tabletů umožní zkoumat například kvalitu výrobků či dílů od dodavatelů.

Po nasazení brýlí pracovník ihned vidí, zda výrobek odpovídá požadavkům, jaké existují odchylky od normativu, jaké části je nutné upravit, a dokonce i nástroje, které je k opravě třeba použít. Dále je možné krok po kroku celý postup práce zobrazit. To vše za doprovodu trojrozměrné animace či zvukových pokynů.
Další výhodou je využití virtuální reality. Ta v praxi umožňuje, že si uživatel s pomocí webového rozhraní může postavit půdorys výrobní haly či místnosti a rozmístit v ní objekty, jako jsou montážní linky, stroje apod. Následně jedním tlačítkem tento půdorys přenese bezdrátově do virtuálních brýlí, kde již ve 3D prostoru přesně uvidí, jak výsledné rozvržení bude vypadat v reálu. A podobně jako ve virtuálních hrách může modelovaným prostorem procházet, jednotlivé objekty přesouvat a rozmisťovat dle potřeb. Metoda se skvěle hodí při stavbě nebo přestavbě hal, areálů, skladů či výrobních linek. I tento nástroj ušetří spoustu času a peněz.

Rozšířená realita a TAG reader

S technologií Pick by Vision se rozšířená realita (AR) uplatňuje v logistice. Představte si proces přípravy a kompletaci zboží pro dodávku. Speciální aplikace pro chytré brýle umožňuje v reálném čase zobrazit seznam kompletovaných položek i s obrázky v zorném poli uživatele. Kromě toho aplikace automaticky skenuje čárové kódy, zobrazuje informace o poloze položky obsažené v objednávce zákazníka, případně i 3D šipky ukazující ve skladu cestu k položce. To optimalizuje pohyb skladníka ve skladu a vyhledávání položek v regálech.

K přípravě podobných řešení jsou využívány chytré brýle Vuzix, které technologii Pick by Vision podporují. Velkou výhodou je, že pracovníci mají pro svou práci volné ruce. Tak se razantně snižuje jejich chybovost a zvyšuje efektivita práce.


Stále větší důležitosti nabývají v dnešním strojírenství důkladná školení a výcvik zaměstnanců. (Zdroj: Tasty Air)

Důraz na další rozvoj

Při servisování dodávek u klientů je občas nutné komunikovat s odborníky, kteří jsou detailně proškoleni na opravu konkrétního zařízení. Ale co když právě nejsou po ruce a vy nechcete čekat, až k vám dorazí osobně?

Opět pomůže rozšířená realita ve spojení s interaktivním videohovorem. Váš pracovník se díky tomu může skrze speciální brýle či další chytrá zařízení propojit se servisem. Ten vám zobrazí grafický návod a postup k servisu, ovládání, práci se strojem, a to včetně interaktivní grafiky přímo na daném servisovaném zařízení.
Zajímavou zkušeností pro Tasty Air byla například příprava VR prostředí pro masokombinát Váhala. Pomocí VR je firma svým obchodním partnerům schopna prezentovat postupy výroby a obhajovat kvalitu masných výrobků, které klientům dodávají. Tasty Air se aktivně zapojuje také v Moravskoslezském automobilovém klastru. Díky tomu vzniká aplikace s funkcí rozšířené reality, která bude sloužit k implementaci metodologie LEAN do dalších podniků.

Pracovníci si mohou si opakovaně zkoušet nejen jednotlivé operace, ale i celou směnu „nanečisto“. (Zdroj: Tasty Air)

S virtuální a rozšířenou realitou se dnes setkáváme stále více i v dalších oborech, jako je zdravotnictví, stavebnictví nebo energetika. Firmy, které chtějí na trhu uspět, budou muset dříve či později tuto technologii začít používat.

Petr Molacek

Další články

Průmysl 4.0
Inovace
Informační technologie/E-business
Nekonvenční technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: