Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Vlajková loď pětiosého obrábění
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Vlajková loď pětiosého obrábění

Český výrobce obráběcích strojů Kovosvit MAS v letošním roce slaví úspěch se svojí high-tech produkcí, zejména s pětiosými vertikálními obráběcími centry řady MCU. Tyto stroje se daří firmě umísťovat na náročné trhy Evropské unie i jinde ve světě, cenné reference sbírají především v leteckém průmyslu.

Aktuálně se Kovosvitu daří zejména s vlajkovou lodí jejího pětiosého obrábění – vertikálním obráběcím centrem MCU 1100. Na přelomu května a června dodal podnik ze Sezimova Ústí již třetí toto obráběcí centrum do francouzské společnosti Mécanique et Hydraulique du Brivet (MHB), jež je mimo jiné dodavatelem evropského výrobce dopravních letadel Airbus.

„Bohužel nemůžeme vzhledem k utajení prezentovat jako referenci konkrétní dílce, které se na našich strojích ve Francii vyrábějí. Což je škoda, protože jde o velmi zajímavý výrobek, ale vzhledem k segmentu výroby je to pochopitelné. Prozradit mohu, že obrábění jednoho dílce trvá řádově 21 hodin, a vzhledem k tomu, že jsou zatím ve firmě v provozu dva naše stroje, stačí k nim jedna obsluha, která se může v mezidobí věnovat jiné práci,“ říká Daniel Horský, obchodní ředitel Kovosvitu MAS.

V jednání je prodej čtvrtého stroje

Právě složitost obráběcího procesu je nejlepší referencí pro MCU 1100. Celý dlouhý proces obrábění centrum MCU 1100 spolehlivě zvládá bez jakýchkoli technických problémů a zákazník si na stroj po prvotním odladění rychle zvykl. Všechna dodaná obráběcí centra fungují na řídicím systému Heidenhain, technologii si dodala společnost MHB sama.


Výhodou vertikálního obráběcího centra MCU 1100 jsou vysoké hodnoty rozjezdů v osách, které dosahují 1 100 mm pro osu X, 1 550 mm pro osu Y a 1 000 mm pro osu Z.

První stroj dodal Kovosvit do Francie na jaře roku 2018. Shodou okolností nešlo o původně objednané obráběcí centrum, ale o skladový stroj z nerealizované zakázky. I proto je osazen vřetenem Power od společnosti Kessler. Do konce roku 2018 následoval ještě původně objednaný stroj s vřetenem řady v400, jež dosahuje až 15 000 otáček za minutu.

„Vzhledem k tomu, že se zákazníkovi navyšuje výroba a je s našimi stroji spokojen, dodali jsme třetí MCU 1100 a jednáme v současnosti o objednávce již čtvrtého stejného stroje, který by mohl být do Francie doručen ještě do konce letošního roku. To celé vnímáme jako velké ocenění. Kromě toho vedeme jednání ještě o možném dodání obráběcích center MCU 700 a MCU 450 pro další součásti výrobního programu zákazníka,“ upřesňuje Daniel Horský.

Velikost upínací plochy stolu činí 1 150 x 900 mm a maximální zatížení stolu je 2 200 kg. Maximální výkon stroje dosahuje 70 kW a maximální krouticí moment 445 Nm.

Plánovaná inovace MCU 1100

Výhodou vertikálního obráběcího centra MCU 1100 jsou vysoké hodnoty rozjezdů v osách, které dosahují 1 100 mm pro osu X, 1 550 mm pro osu Y a 1 000 mm pro osu Z. Jedná se o největší pětiosý stroj z produkce Kovosvitu. Velikost upínací plochy stolu činí 1 150 x 900 mm a maximální zatížení stolu je 2 200 kg. Maximální výkon stroje dosahuje 70 kW a maximální krouticí moment 445 Nm.

Varianta stroje s vřetenem řady v400, kterou jsme zde poprvé implementovali na přání zákazníka, dosahuje při obrábění až 15 000 otáček za minutu. Při implementaci tohoto vřetena bylo potřeba projevit značnou míru customizace. V tomto konkrétním případě se muselo překonstruovat celé smykadlo, aby Kovosvit vyšel vstříc přání zákazníka. Další objednávky jsou důkazem toho, že se úsilí vložené do vývoje vyplatilo.

Díky těmto charakteristikám a dalším prvkům, jež tradičně zdobí stroje Kovosvit, jako je vysoká tuhost a přesnost, patří MCU 1100 k absolutní špičce a je plně konkurenceschopný se světovými výrobci. I z toho důvodu jde o vlajkovou loď pětiosého obrábění Kovosvitu MAS. V letošním roce se v Sezimově Ústí vyrobí čtyři tato obráběcí centra, přičemž cena jednoho stroje se pohybuje okolo 20 milionů korun v závislosti na zvolené konfiguraci.

Technický úsek plánuje inovaci MCU 1100, k jejíž realizaci zatím nedošlo, protože přednost dostal v této době soustružnický program firmy. Inovace centra MCU 1100 je nicméně v plánu a naváže na inovaci stroje MCU 700, na němž byly aplikovány některé postupy a komponenty ze zcela nově vyrobeného centra MCU 450. To Kovosvit představil v roce 2017.

Skutečnost, že je mezi zákazníky o vertikální obráběcí centra MCU 1100 zájem, dokládá i v minulém roce realizovaný prodej do německé společnosti Kessler.

Export vykrývá slabší domácí poptávku

High-tech produkce, která převážně míří na export, v současnosti pomáhá Kovosvitu MAS vykrýt částečně ochlazenou domácí poptávku, již podnik zaznamenal v posledních měsících. V letošním roce by měl obrat v tomto segmentu dosáhnout 400 milionů korun.

„Stroj MCU 700 dodáme do Portugalska, tři další letos zamíří do Itálie a dva do Číny. Kromě toho se nám daří prodeje strojů Multicut, jež umožňují kombinaci frézování a soustružení,“ doplňuje Horský.

Z tohoto pohledu se stává pro Kovosvit MAS stále významnějším trhem Indie, kam letos poputují tři stroje Multicut a další dvě obráběcí centra MCU 700. Ukazuje se, že sázka na diverzifikovaný výrobní program a orientaci též na high-tech stroje, které se uplatňují převážně v exportu, se Kovosvitu MAS vyplácí.


Kovosvit MAS

Jaroslav Martínek

jaroslav.martinek@pppartners.cz

https://www.kovosvit.cz/

Další články

Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky


Sledujte nás na sociálních sítích: