Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Vrtání v těžkoobrobitelných materiálech
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Vrtání v těžkoobrobitelných materiálech

Materiály jako titan, Inconel, Nimonic, Hastelloy, Hardox a korozivzdorné oceli představují významné výzvy a úkoly pro obráběcí techniky, ale také pro stroje a nástroje. Vzhledem k tomu, že se tyto žáruvzdorné materiály s velmi obtížnou obrobitelností ve výrobě vyskytují stále častěji, rozšířila společnost Ceratizit Group program vrtání o nový monolitní TK vrták WTX-Ti pod značkou WNT.

Nový výkonný vrták WTX-Ti pomůže překonat obavy z vrtání, minimalizovat provozní problémy a stát se více konkurenceschopným díky zaručené vyšší efektivitě. Pro podporu uživatelů, kteří obrábějí těžkoobrobitelné materiály, společnost Ceratizit Group intenzivně investuje do výzkumu a vývoje za účelem zjednodušení tohoto náročného procesu. Vrtákem WTX-Ti rozšířila své portfolio nástrojů specializovaných pro kategorii obtížně obrobitelné materiály.

Značná pevnost v tahu u těžko obrobitelných materiálů klade vysoké nároky na nástroje, což platí zejména pro obrábění titanu a jeho slitin. Tyto materiály vykazují nízkou tepelnou vodivost a vysokou pevnost v tahu. To znamená, že nástroje jsou vystaveny extrémně vysokému tepelnému a mechanickému namáhání. To je činí náchylnými k vysoké míře opotřebení a nízké životnosti. Kromě toho jsou řezné hrany vystaveny nadměrnému zatížení, protože při obrábění se generují vysoké řezné síly, a to zejména při vrtání v ose nástroje, kde vrták musí čelit nulové řezné rychlosti. Pro tento typ obrábění musejí nástroje disponovat ostrou, a přitom stabilní geometrií a povlaky s vysokou odolností za vysokých teplot. Nový výkonný vrták WTX-Ti je toho vynikajícím příkladem. Vrták disponuje všemi potřebnými předpoklady a ve výsledku zaujme svým měkkým řezem, vysokým výkonem, spolehlivostí, a především dlouhou životností i při nejobtížnějších aplikacích.

Vyšší procesní bezpečnost i produktivita

Při navrhování vrtáku WTX-Ti reagoval vývojový tým na potřeby uživatelů a navrhl vrták, který je primárně určen pro vrtání žáruvzdorných materiálů zařazených do skupiny těžkoobrobitelných materiálů. „Pro nás bylo důležité vyvinout vysoce výkonný a spolehlivý vrták, který bude fungovat v celé skupině těžkoobrobitelných materiálů, nejen v titanu a jeho slitinách, ale také např. v materiálech Inconel, Nimonic, Hastelloy apod., včetně hůře obrobitelných korozivzdorných ocelí,“ vysvětluje Felix Meggle, produktový manažer pro monolitní vrtáky z produkce Ceratizitu. Veškerý vývoj nástrojů se odehrává z podnětů a potřeb zákazníků a trhu. I v tomto případě bylo naplněno očekávání a společně s vyšší procesní bezpečností bylo dosaženo i výrazného navýšení produktivity.

Nový vrták WTX-Ti poskytuje vynikající výkon při obrábění obtížně obrobitelných materiálů, jako jsou vysokopevnostní korozivzdorné oceli, titanové nebo žáruvzdorné slitiny.

Nebyl to snadný úkol, jak vysvětluje pan Meggle: „Při obrábění žáruvzdorných slitin je teplota na řezné hraně velmi vysoká a materiály jsou velmi abrazivní. Nástroj musí při těchto náročných podmínkách řezat hladce a musí být velmi stabilní, aby byla zajištěna dlouhá životnost a spolehlivost.“ Doposud byl pro tyto aplikace doporučen vrták WTX-VA, který je stále v programu a je stále oblíbeným vrtákem zejména pro korozivzdorné oceli. Avšak vrtání žáruvzdorných materiálů klade vyšší nároky na obrábění i nástroje. Nový vrták WTX-Ti vyniká svou optimalizovanou geometrií a celkovým inovovaným provedením. Zárukou kvality jsou velmi jemnozrnný TK substrát, speciální řezná geometrie, řízené zaoblení a doleštění řezných hran. Vyleštěné drážky ve šroubovici snižují tření a podporují snadný a rychlý odchod třísek z místa řezu a těla vrtáku. K bezpečnému odchodu třísek a zejména ke snížení teploty v řezu napomáhají optimálně dimenzované vnitřní chladicí kanálky. Další nutnou výbavou je vhodný povlak, který umocní výše popsané výhody a zvýší životnost nástroje na očekávanou úroveň. Povlaky Dragonskin u nástrojů WNT a Ceratizit jsou už zavedenou značkou a zárukou vysoké kvality. Na vrták WTX-Ti, který musí odolávat extrémnímu zatížení, byl aplikován povlak nejnovější generace, který splňuje stanovené předpoklady.

Testováno u zákazníků

Všechny uvedené přednosti a argumenty nového vrtáku WTX-Ti jsou podpořeny řadou praktických testů provedených u významných zákazníků. „Například při testech vrtání do vysoce legované austenitické oceli jsme dosáhli neuvěřitelné životnosti a vyvrtali jsme jedním nástrojem až 72 metrů. To bylo pro nás všechny ohromujícím překvapením,“ zdůrazňuje Felix Meggle. Dalšího velkého úspěchu bylo dosaženo u zákazníka při reálné výrobě a při vrtání do materiálu Inconel 718. Zde byl použit vrták WTX-Ti o průměru 4,4 mm a délce 3x D, bylo vyvrtáno přes 3 000 děr hlubokých 12 mm při řezné rychlosti 40 m.min-1 a při posuvu 0,04 mm.ot.-1. Celkově vrták bezpečně vyvrtal 36 metrů, přičemž se produktivita zvýšila až o desetinásobek proti stávajícímu řešení s konkurenčním vrtákem a životnost byla navýšena na trojnásobek. Zákazník byl nadšen výsledkem a zejména ekonomickým přínosem.

Pro výrobní společnosti působící v energetice, v leteckém a kosmickém průmyslu a také pro ostatní výrobce vyrábějící obrobky ze žáruvzdorných materiálů a korozivzdorných ocelí budou tyto dosažené výsledky obzvláště atraktivní. Zájemci se mohou sami přesvědčit a vyzkoušet nový vrták WTX-Ti ve vlastní výrobě za účasti a podpory aplikačních techniků z Ceratizitu.


Něco navíc....

Pro více informací o vrtáku WTX-Ti klikněte zde.


Ceratizit Česká republika

Ing. Jan Gryč

Jan.Gryc@ceratizit.com

www.ceratizit.com

Další články

Nástroje pro obrábění / řezné materiály
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: