Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Vše, co byste měli vědět, pokud přemýšlíte o 3D CADu
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura: CAD/CAM/CAE/CIM

Vše, co byste měli vědět, pokud přemýšlíte o 3D CADu

Pokud mluvíme o 3D modelování, máme na mysli softwarové vytváření součásti nebo sestavy součástí ve 3D zobrazení, s kterou můžeme dále pracovat. Se 3D modelováním se nejčastěji setkáváme v automobilovém, leteckém a strojním průmyslu, ale také například ve vývoji zdravotních a sportovních pomůcek až po navrhování designu pro parfumerii.

V Solid Edge lze modelovat od nejmenších dílů (např. kontaktních hrotů, zámků dveří atd.) až po navrhování těžké techniky, komplexů budov a jiných staveb. Podle zadaných parametrů lze tedy virtuálně vytvořit téměř jakýkoliv předmět nebo objekt, který je třeba vyrobit.

Proč si 3D CAD pořídit?

Jako jeden z hlavních důvodů bych uvedl, že většina velkých výrobních firem na trhu již nějaký 3D CAD vlastní. Pokud chcete jít s dobou a nezaostávat za svými partnery a konkurencí, musíte vlastnit nejmodernější 3D CAD řešení, jakým je například Solid Edge. Díky digitalizaci konstrukčních návrhů a jejich následnému čtení a úpravám potřebuje vlastnit nějaký CAD skoro každá výrobní firma s vlastní konstrukcí. Jednodušší 2D CAD představuje sice levnější a ve většině případů i dostačující řešení, ale čas strávený tvorbou hladin, pohledů a celkovou přípravou dílu může firmu v průběhu času stát několikanásobně více než v případě pořízení 3D systému, který bude nutné v průběhu podnikání pořídit tak jako tak.


Konstrukce hodinek Prim od společnosti Elton hodinářská ve 3D CAD systému Solid Edge
Po vytvoření 3D modelu je díl připraven pro navazující práci a je možné jej dále upravovat podle potřeby. Kromě obecných modelovacích postupů Solid Edge nabízí také specializované postupy pro modelování plechových dílů, které lze dále specificky upravovat a přidávat ohyby. K dispozici je i prostředí pro práci s potrubím, kabely, rámy či možnosti navrhování svarů. Díky pevnostní analýze, kterou Solid Edge rovněž nabízí, je možné ověřit, zda součást vydrží danou zátěž a případně ji ihned beze ztrát času a materiálu dále upravit.


Zařízení pro filtraci odpadních vod od tišňovské firmy IN-EKO Team

Při 3D modelování lze vytvořený model parametricky upravovat (měnit celkové vlastnosti a zobrazení modelu) změnou parametrů, což může pomoci například při úpravách dílů a zkrátit tak čas úpravy všech výkresů a dobu pro uvedení do výroby. Pomocí PDM/PLM systémů, jako je např. Teamcenter, lze provádět správu souborů i celých projektů a zajistit autorizovaný přístup všem spolupracovníkům, kteří s nimi potřebují pracovat. Vytvořený 3D model je možné načíst do CAM systému, ze kterého lze vygenerovat NC kód pro obrábění. Zde můžeme ušetřit materiál a čas potřebný pro tvorbu kódu, volbu nástrojů, příjezdů a nasimulovat celou operaci, čímž snížíme možnost kolize a zrychlíme odladění procesu. 3D model může posloužit i ke kontrole dílů například prostřednictvím 3D souřadnicových měřicích strojů prostřednictvím porovnání naměřených hodnot s 3D modelem. Díky tomu se zkrátí čas pro uvedení do výroby, zvýší se přesnost dílů a omezí se možnosti chyb.

Jaký 3D CAD si koupit?

Většina podnikatelů se v dnešní době orientuje hlavně podle ceny. Nabízí se otázka, zda je vhodné koupit nejlevnější dostačující 3D CAD a za pár let kupovat znovu program pro modelování, protože tehdejší nejlevnější řešení už nepostačuje. Hlavní rozdíly v rychlosti a možnostech práce CAD systémů jsou dány geometrickým jádrem, které používají. Většina dnešních oblíbených 3D CAD systémů pracuje na jádru Parasolid, které patří společností Siemens, výrobci Solid Edge. Tato skutečnost je pro uživatele Solid Edge výhodou, zejména v oblasti kompatibility a eliminace eventuálních problémů s dokumentací. Důležitá je rovněž výpočetní rychlost, přehlednost a rychlost prostředí.


Technologické vybavení lakovny od společnosti Galatek z Ledče nad Sázavou

Solid Edge po roce od vydání NX 5 přišel s odladěnou verzí synchronní technologie, která značně zrychluje proces modelování. Tuto technologii již v průběhu let vyzkoušelo nespočet spokojených konstruktérů. Díky ergonomii Office 2007 je zajištěna přehlednost programu, takže si na něj rychle zvyknou i uživatelé, kteří s modelováním teprve začínají. Jelikož i u nejspolehlivějšího softwaru je pravděpodobné, že se nevyhnete problémům, ať už s programem jako takovým nebo s jeho ovládáním, je vhodné ověřit si také spolehlivost dodavatele a jeho reference. Nejde-li o firmu se stabilním zázemím a dostatkem zkušeností, je pravděpodobné, že neposkytne odpovídající technickou podporu ani helpdesk. Solid Edge je příkladem kompletního dynamického plně parametrického 3D CAD systému, jehož volbou prakticky nelze udělat chybu.

Martin Figura

 

TPV group
mfigura@tpvgroup.cz
www.tpvgroup.cz

Další články

CAD/CAM/CAE/CIM

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: