Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Výborný ekonomický rok a inovované brusky
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Výborný ekonomický rok a inovované brusky

Švýcarská firma Fritz Studer, jeden z lídrů v konstrukci a výrobě brusek, pořádal ve dnech 13. - 15. března tiskovou konferenci. Na této tiskové konferenci zástupci firmy zhodnotili rok 2018 z hlediska prodeje a příjmů a zároveň proběhlo první představení inovovaných brusek S31 a S33. Výjimečností celé akce bylo to, že neprobíhala tradičně v místě sídla firmy, tj. v Thunu, ale na rozhraní kantonů Graubunden a St. Galen. Akce se zúčastnilo na šedesát novinářů v celého světa.

Zatímco společenská část akce se konala ve vysokohorském středisku Arosa, odborná část byla situována do města Flums, kde se nacházejí štoly pro experimentální výzkum VersuchsStollen Hagerbach. V tomto podzemním komplexu probíhají zkoušky a testy nových materiálů, výzkum a vývoj nových technologií. Výzkumníci a vývojáři přitom využívají vlastností těchto prostor – stálé teploty a vlhkosti, odolnosti proti otřesům aj.

Nejlepší ekonomický rok od založení firmy

V první části své prezentace hovořili zástupci firmy Fritz Studer o stavu společnosti a jejích ekonomických výsledcích za minulý rok. Konstatovali, že minulý rok byl nejlepší od založení společnosti. Růst společnost zaznamenala převážně v jižní, severní a střední Evropě, v Číně a Latinské Americe. Z hlediska portfolia své produkce se jednalo hlavně o stroje S33, S41 a favorit. Vlastní prodejní rekord loni zaznamenala malá bruska S11.

Z hlediska průmyslových segmentů dodává Fritz Studer své produkty pro hlavní průmyslová odvětví – automobilový průmysl, letecký průmysl a výrobu strojů a nástrojů. Činný je i v takových oblastech, jako je například výroba pomůcek pro zdravotnictví, kde je spolupracovníkem např. při výrobě lékařských nástrojů a implantátů.


Firma Fritz Studer představila dva inovované stroje S31 a S33. Představení bylo provázeno laserovou show a videomappingem. (Foto: Fritz Studer)

Společně s růstem výroby roste u firmy i podpora zákazníků. V současnosti zahrnuje oddělení 200 zaměstnanců, z toho 130 techniků po celém světě. Zákaznická podpora je poskytována v deseti různých jazycích. Péče o zákazníky roste ve dvoumístném rozsahu a je jednou z priorit firmy.

Investice do vlastní výroby

V rámci rozvoje výroby svých brusek v nedávné minulosti investovala společnost do tří velkých pětiosých frézovacích center. Tyto stroje umožní lepší přesnost výroby a vyšší efektivnost. Systém je plně digitalizován a splňuje všechny standardy Průmyslu 4.0. Firma je certifikována a auditována všemi nejnovějšími standardy ISO a VDA. Díky efektivní výrobě strojů založené na revolučním systému štíhlé montáže (Flieβmontage+) je výrobce schopen dodržovat nejkratší dodávací lhůty pro svoje výrobky v brusném průmyslu.

Zástupci firmy Fritz Studer nicméně ve svém vystoupení zdůraznili, že klíčové ukazatele se v uplynulém roce začaly obracet dolů ve všech regionech světa a očekává se zmírnění poptávky po nových strojích. Švýcarský specialista však zůstává ambiciózní a nadále bude usilovat o svůj růst. Toho chce dosáhnout mimo jiné i představením inovovaných brusek S31 a S33.

Inovované stroje S31 a S33

Ve druhé části prezentace představila firma Fritz Studer dva inovované stroje S31 a S33. Představení bylo provázeno laserovou show a videomappingem.

Oficiálně nové stroje S31 a S33 firma představila na veletrhu CIMT v čínském Pekingu. Nyní budou nabízeny se čtyřmi vzdálenostmi mezi středy: 400, 650, 1 000 a 1 600 mm. Obě krajní vzdálenosti středů tak doplňují portfolio pro broušení dlouhých a krátkých obrobků. Na základě konceptu T-slide mají tyto stroje prodloužené zdvihy v ose X, a to na 370 mm. Přepracována byla geometrie strojního sloupku i inovativní řízení teploty. Tohle by mělo zajistit lepší dynamické a tepelné vlastnosti stroje. Složitost nastavování a orovnávání je snížena pomocí upevnění na dvojitou T drážku. Oba stroje jsou ovládány pomocí standardního řízení Fanuc 0i-TF s efektivním a uživatelsky příjemným programovacím softwarem StuderWIN. Výpočetní technika pomocí letitých zkušeností s nastavováním broušení je schopna nastavit optimální podmínky pro broušení. Oba stroje mohou být díky standardizovanému rozhraní nakladače snadno automatizovány pro sériovou výrobu.
Stroj pro individuální požadavky

Kromě rozšíření délek mezi středy má stroj s označením S33 novou hlavu, která může být vybavena vřetenem motoru pro vnější broušení a vysokofrekvenčním vřetenem pro vnitřní broušení v různých konfiguracích. Tři brusné kotouče zajišťují, že obrobek je obráběn individuálně a rychle. Maximální hmotnost výrobku může být 150 kg.


Tři brusné kotouče brusky S33 zajišťují, že obrobek je obráběn individuálně a rychle.

Univerzální stroj pro široké využití

Stroj S31 má inovovanou vodicí lištu StuderGuide s tlumicím prvkem ve směru pohybu. Osa B může být volitelně vybavena přímým pohonem s rozlišením 0,00 005°. Brusná hlava může pojmout až tři brusné kotouče – kombinace vnějšího/vnitřního, maximálně dvou vnějších nebo vnitřních brusných vřeten.

Hlavní výhody inovovaných strojů jsou následující:

  • vzdálenost mezi středy: 400, 650, 1 000 a 1 600 mm;
  • systém vedení StuderGuide (S31);
  • tepelná stabilita pomocí inovovaného strojního sloupku;
  • velký počet variant brusné hlavy;
  • programovací software StuderWIN se StuderTechnology;
  • možnost plné automatizace obou strojů.

 

Ing. Lubomír Houfek, Ph.D.

luba.houfek@gmail.com

https://www.studer.com/de/startseite.html

Další články

Inovace
Štíhlá výroba a logistika
Automatizace, regulace
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky


Sledujte nás na sociálních sítích: