Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Výměna čelistí do 50 sekund
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Výměna čelistí do 50 sekund

Strojírenské firmy, které potřebují obrábět široké spektrum dílů, mají nyní k dispozici nové silové sklíčidlo Duro-A RC od firmy Röhm, které umožňuje výměnu, přemístění nebo obrácení čelistí za méně než 50 sekund.

Společnost Röhm, která se specializuje na upínací a automatizační techniku, toto tříčelisťové sklíčidlo vybavila systémem rychlé výměny čelistí s centrálním odblokováním, které umožňuje univerzální použití sklíčidla a zkrácení času na výměnu, přenastavení nebo otočení čelistí na méně než 50 sekund. Možnosti použití sklíčidla DURO-A RC rozšiřuje i jeho snížená výška, která je až o 14 % nižší než u srovnatelných sklíčidel. Tím se dodatečně zvětší pracovní prostor obráběcího stroje. Současné snížení hmotnosti až o 17 % šetří energii a zatížení vřetena stroje.

Možnosti nasazení sklíčidla

Široké možnosti využití nového sklíčidla zahrnují jak univerzální soustruhy, tak soustružnicko-frézovací centra či vertikální pick-up soustruhy. Zde mohou být obráběny průměry od 11 do 351 mm, přičemž uživatel má k dispozici velký otvor pro průchozí nebo uzavřená vřetena. Díky stabilní konstrukci poskytuje sklíčidlo DURO-A RC vysokou přesnost upnutí a vysoké upínací síly. Zatímco vysoké upínací síly zaručují bezpečné uchycení, konstrukce klínových segmentů umožňuje vysoké otáčky a zajišťuje optimální průběh odstředivé síly. To znamená, že uživatel může provést výměnu čelisti pohodlným a uživatelsky bezpečným způsobem a díky sníženým časům také snížit své náklady na přestavení.

O skutečnosti, že specialista na upínací a automatizační techniku ze Sontheimu je přesvědčen o kvalitě a spolehlivosti svého nového sklíčidla, svědčí také fakt, že svým zákazníkům poskytuje tříletou záruku. V neposlední řadě DURO-A RC přesvědčuje i svou počáteční cenou 2 995 eur.


Rychlá výměna čelistí, vysoká přesnost upínání a velká upínací síla charakterizují univerzální sklíčidlo DURO-A RC od firmy Röhm.

Automatické mazání systému upínání nástrojů

Stroje dosahují plné kapacity pouze s pravidelnou údržbou. Například upínací soupravy HSK by měly projít údržbou přibližně po 75 hodinách provozu nebo 20 000 výměnách nástrojů, aby byla zajištěna spolehlivost procesu. Takové úkoly se však často odkládají, dokud nedojde ke zhoršení výkonu nebo dokonce k úplnému selhání, což nám připomene opomenuté mazání.

Pro tyto případy nabízí firma Röhm svůj speciální produkt Lubritool. Je určen k mazání upínacích systémů nástrojů ve frézkách a obráběcích centrech, což zvládne během 5 sekund místo 5 minut obvyklých při ručním mazání. Toto zařízení určené pro údržbu je uloženo přímo v zásobníku nástrojů a po uvolnění řídicím systémem stroje proběhne jeho výměna za nástroj, načež dodá HSK upínací sadě ideální množství maziva. A výsledek? Bezpečně a přesně ve správnou dobu přesná dávka toho správného maziva! Po několika vteřinách se toto zařízení, které je přihlášeno k patentování, vrátí do zásobníku nástrojů a zůstane tam až do dalšího mazacího cyklu.


Údržba v 5 sekundách místo 5 minut: mazání systému upínání nástrojů na strojích přebírá inovativní řešení Lubritool. 

 

Lubritool byl představen jako novinka na EMO 2017. Aktuální varianta výrobku byla následně konstrukčně vylepšena, přičemž její délka byla snížena o 20 %. Nová kompaktní varianta představená na AMB 2018 ve Stuttgartu je stejně jako předchozí verze předmětem velkého zájmu. Doba amortizace nástroje je obvykle kratší než šest měsíců a využitelnost stroje se v průměru zvyšuje přibližně o 10 hodin za rok. Použitím zařízení se zabrání nákladné a časově náročné údržbě i prostojům stroje, přičemž mazání upínací soupravy proběhne zcela automaticky.

Röhm

peter.trnka@sk.roehm.biz

www.roehm.biz
 


Něco navíc....

Video, které ukazuje praktické fungování nástroje Lubritool:

 

Další články

Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: