Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Výměnný systém pro automatizaci obrábění
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Výměnný systém pro automatizaci obrábění

Hlavice Robot point je novinkou české strojírenské firmy v-tech a je dalším produktem, který jde cestou filozofie Průmysl 4.0.

Firma v-tech je ryze česká strojírenská společnost, založená v roce 2011. Od začátku se specializuje na výrobu malých a středních sérií dílů s podporou pružné automatizace. Snahou firmy je představovat produkty pro automatizaci a eliminaci neproduktivních časů v oboru třískového obrábění. Na základě získaných zkušeností z nutnosti rychlého, přesného a opakovaného upínání se zaměřila na vývoj vlastního rychlovýměnného pneumatického systému Zero point a monitorovacího softwaru CNC sensor. Dalším logickým krokem bylo využití zkušeností se systémem Zero point, průmyslovým robotem a CNC sensorem při zkonstruování výměnného systému Robot point.


Robot point je vysoce přesné robustní automatické rozhraní mezi průmyslovým robotem a výměnným adaptérem v podobě úchopné hlavice nebo palety. (Zdroj: v-tech)

Vychází z konceptu Zero point

Robot point je vysoce přesné robustní automatické rozhraní mezi průmyslovým robotem a výměnným adaptérem v podobě úchopné hlavice nebo palety. Konstrukčně vychází z osvědčeného a spolehlivého upínacího systému Zero point. Hlavní část je přímo upevněna na výstupní přírubě průmyslového robota a adaptéry lze měnit ze zásobníku.

Systém je navržen především pro automatickou obsluhu CNC obráběcích strojů pomocí průmyslového robota nebo manipulátoru. Robot point lze využít buď jako dokovací systém pro rychlou a automatickou výměnu úchopných a technologických hlavic, nebo jako paletový zakladač polotovarů do CNC obráběcího stroje.

Obsahuje všechny potřebné nadstavby


Patentově chráněné provedení hlavice Robot point je ovládáno stlačeným vzduchem o minimálním tlaku šest barů. (Zdroj: v-tech)

Patentově chráněné provedení hlavice Robot point je ovládáno stlačeným vzduchem o minimálním tlaku šest barů. Upínací mechanismus je samosvorný, takže upnutý adaptér drží v hlavici i v případě výpadku tlakového vzduchu. Pro nasazení v plně automatickém pracovišti je hlavice osazena několika snímači. Za zmínku stojí kontrola upnutí/odepnutí výměnného adaptéru, jeho správné dosednutí nebo RFID čtecí hlava pro načtení ID hlavy a průvodních dat výměnného adaptéru do řídicího systému robota nebo externího PLC. Obráběcí proces generuje velké množství třísek a nečistot. Všechny funkční a dosedací plochy hlavice/adaptér mají ofukovací trysky důležité pro opakovatelnou přesnost výměny. Standardní provedení hlavice má vlastní hmotnost 3,2 kg a zátěžný moment 420 Nm. Opakovatelná přesnost výměny adaptéru je menší než 0,02 mm. Potřebný čas na upnutí/odepnutí adaptéru je méně než 4 s.

Výměnné adaptéry slouží k uchycení:

  • úchopných hlavic;
  • technologických hlavic;
  • frézovacích či brusných vřeten;
  • výměnných palet s obrobky nebo polotovary pro automatické výrobní linky.

Příklad z praxe

Hlavice Robot point byla zkušebně nasazena v automatickém pracovišti společně s průmyslovým robotem Kuka KR60 a pětiosým obráběcím centrem Mazak i600. V tomto případě robot dokoval výměnné hlavice pro uchopení polotovaru/obrobku a pro propojení hydraulického okruhu k ovládání upínače polotovaru. Obrobek „Boční díl“ z oceli C45 a polotovaru o hmotnosti 9 kg byl upnut v hydraulickém svěráku na rychlovýměnné upínací základně v-tech. Frézovací operace dílu z oceli trvala 34 minut a robotická výměna včetně vyložení/naložení polotovaru, propojení hydraulického okruhu, otevření/zavření dveří stroje pouhých 3,5 minuty. Polotovary byly odebírány ze zásobníku o počtu 25 ks. Celkem bylo vyrobeno 1 200 ks v plně automatickém cyklu. Reálná aplikace hlavice potvrdila spolehlivost a přesnost výměny adaptérů, což bylo hlavním kritériem při jejím návrhu. Při aplikaci se podařilo dosáhnout plně automatického provozu včetně kontrolního měření bez účasti obsluhy. 


Systém je navržen především pro automatickou obsluhu CNC obráběcích strojů pomocí průmyslového robotu nebo manipulátoru. (Zdroj: v-tech)

Možnost rozšířit zásobník

Volitelným příslušenstvím k hlavici Robot point může být např. dokovací zásobník výměnných adaptérů. Robot je poté schopen jednoduše a rychle změnit potřebný nástroj pro zvolenou operaci. Standardně je zásobník dodáván ve třech pozicích s lůžky pro adaptéry osazenými snímači polohy pro kontrolu správného dosednutí. V případě náročnějších úloh vyžadujících větší počet výměnných nástrojů lze zásobník modulárně rozšířit o další pozice.


Upínací mechanismus je samosvorný, takže upnutý adaptér drží v hlavici i v případě výpadku tlakového vzduchu. (Zdroj: v-tech)

Robot point je systémem se širokou možností použití a lze jej pružně optimalizovat na požadavky související s jeho aplikací.

Ing. Michal Vašát

http://v-techsro.cz/

Další články

Automatizace, regulace
Pneumatické prvky/ kompresory
Obráběcí stroje a technologie
Technologie tváření, slévárenství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: