Témata
Reklama

Výroba forem a plastových výrobků

Tradice výroby a konstruování forem na zpracování plastických hmot v akciové společnosti ORPA Lanškroun sahá do druhé poloviny padesátých let, kdy ještě pod původním názvem Východočeské papírny došlo ke zkonstruování a výrobě prvních forem na zpracování termosetů.

Konkrétně se jednalo o nástroj na bakelitové nálevky. Postupně se přešlo ke konstrukci a výrobě forem na vstřikování termoplastických hmot. V té době již docházelo k masovějšímu nárůstu používání plastických hmot v nejrůznějších odvětvích průmyslu a vznikla zvýšená potřeba zavádět a používat nové výrobky z plastů.
Reklama
Reklama
Reklama

Obaly kombinované i celoplastové

Přibližně v osmdesátých letech se firma začíná angažovat v oblasti obalové techniky, a to především v kombinovaných válcových obalech, které jsou určeny k balení, přepravě a skladování sypkých produktů. Samotné tělo obalu je tvořeno papírovým trupem, v němž bývá nasazeno plastové dno a plastové víčko v různých provedeních. Někdy je obal případně kombinován se dnem plechovým. Dále firma vyrábí i celoplastové obaly. Všechny vyrobené vstřikovací nástroje sloužily v té době pro potřebu společnosti, komerční výroba forem pro externí zákazníky neexistovala, naopak velká část forem byla zajišťována externě.

Složitější formy

Na začátku devadesátých let se však situace na trhu a potřeby odběratelů změnily. To vedlo i ke změnám při zajišťování potřeb nástrojů v podniku. Oddělení konstrukce bylo vybaveno PC a se softwarem AutoCAD. I nadále se konstruují a vyrábějí vstřikovací nástroje pro textilní průmysl, začíná se s výrobou složitých forem s přídavnými hydraulickými tahači pro odběratele zpracovávající skleněná vlákna. Bylo zhotoveno několik vstřikovacích nástrojů na čela osobních počítačů a další drobné i větší výlisky z plastů. Specialitou je např. výroba forem pro vstřikování perforovaných kuželových nebo válcových dutinek s různými dezény povrchu určených pro textilní průmysl.

Vlastní produkce

Společnost disponuje vlastní lisovnou plastických hmot, kde je možné vyrobené nástroje nejen odzkoušet, ale také realizovat jejich výrobu. Technické výlisky pro nejrůznější použití jsou vyráběny na vstřikovacích strojích Battenfeld, Engel a CS. Uzavírací síla lisů se pohybuje v rozmezí 100 až 450 tun, lisování je možné i na formách dodaných zákazníkem. Existuje také možnost kompletace složitějších výlisků, případně svařování ultrazvukem.
V průběhu let bylo samozřejmě modernizováno i softwarové vybavení. V brzké době se ORPA Lanškroun chystá k přechodu na software pracující na bázi parasolidu s plnou kompatibilitou elektronického zpracování dokumentace od zákazníka přes konstrukci, technologii až po programy na obráběcí stroje. Společnost zavedla systém řízení kvality a získala na něj certifikát ISO 9001. Výroba forem v nástrojárně na moderním strojním vybavením je možná i podle zákazníkem dodané dokumentace, hmotnost je vzhledem k vybavení limitována na 2000 kg.
Ing. Petr Ryba
Reklama
Vydání #1,2
Kód článku: 30147
Datum: 05. 02. 2003
Rubrika: Trendy / Plasty
Autor:
Firmy
Související články
Žíhání termoplastů

Moderní nauka o plastech v mnoha směrech vychází z nauky o kovech. Příkladem je žíhání, jeden ze způsobů tepelného zpracování. Společným účelem žíhání kovů i plastů je pomocí řízených teplotních změn dosáhnout rovnovážných stavů struktury a tím i cíleně ovlivňovat vlastnosti.

Makroplasty versus mikroplasty

Plasty se staly nenahraditelným materiálem sloužícím téměř všem oblastem lidské činnosti. V poslední době se pozornost odborníků i veřejnosti soustřeďuje na zcela nový ekologický fenomén, zvaný mikroplasty. Ve smyslu ekologické terminologie je pak možné výrobky z plastů označovat jako makroplasty.

Plasty a kompozity v inovaci strojírenských výrobků

Plasty a kompozity s polymerní matricí přinesly revoluci v materiálových přístupech ke konstrukci strojírenských výrobků a zařízení. Nepřetržitě probíhající materiálové inovace v oblasti plastů a kompozitů spoluvytvářejí inovativní řešení ve strojírenství. Reagují na potřeby strojírenského průmyslu a stávají se kontinuálním procesem s jasnou perspektivou do budoucna.

Související články
Optimalizace plastových výlisků s obsahem přírodních vláken

V průmyslové výrobě, především v automobilovém průmyslu, se začíná prosazovat trend nasměrovaný k využívání obnovitelných materiálů, ke kterým mj. patří přírodní vlákna. Vývojáři nových výrobků se setkávají s požadavky na aplikační využití plastových materiálů vyztužených přírodními vlákny, jako jsou sisal, konopí, len atd.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Horké trysky jako nový standard

Studené plnicí kanály doprovázejí odvětví vstřikování plastů od prvopočátku. I dnes často vypadá tento způsob plnění dutiny jako ten nejjednodušší a nejelegantnější. Proč má tedy smysl zabývat se aplikací horkých trysek i do malých sérií a malých forem? Srovnejme oba způsoby plnění a porovnejme ekonomické přínosy.

Inteligentní řešení pro vstřikování plastů

Automatizace, výrobní technologie, optimalizace procesů a služby jsou nedílnou součástí filozofie rakouské společnosti Engel. Ta svá systémová řešení v oblasti zpracování plastů představila v říjnu pod mottem „více než stroj“ na veletrhu Fakuma 2015 v německém Friedrichshafenu.

Plasty pomáhají modernizovat strojírenství

S pokračujícím vývojem nových materiálů se mění i materiálová skladba strojírenských výrobků a zařízení. V současné době si již nelze rozvoj téměř všech strojírenských odvětví bez použití plastových materiálů představit. Vývoj pak ukazuje, že plasty budou hrát ve strojírenství stále významnější úlohu.

Laserové řešení pro plastikářský průmysl

Konvenční technologie opracování plastů již v mnoha případech nevyhovuje požadavkům koncových uživatelů. Moderní lasery posouvají kvalitu výroby plastů na zcela novou úroveň. Lastic představuje implementaci nejmodernějších laserových technologií a ergonomického ovládání do jediného produktu, jenž je navržen tak, aby jeho aplikace do stávajících výrobních linek byla zcela bezproblémová.

Absorbér energie, izolace nebo kreativní materiál?

Vypadá jako polystyren, ale není to polystyren. Rozdíl poznáte nejpozději ve chvíli, kdy jej vezmete do ruky. Řeč je o expandovaném polypropylenu, materiálu, který pod obchodním názvem Arpro vyrábí globálně působící japonská společnost JSP. Vnitřní struktura dílů z něj vyrobených na první pohled připomíná díly z pěnového polystyrenu, ale jejich vlastnosti jsou zcela rozdílné.

Nové vstřikovací jednotky pro vstřikovací stroje

Společnost Engel Austria od základu přepracovala své hydraulické vstřikovací jednotky a na veletrhu K 2016 od 19. do 26. října v Düsseldorfu představila novou generaci úspěšných řad vstřikovacích strojů Engel victory a Engel duo, které díky inovativním funkcím dosahují vyšší přesnosti, ergonomie a účinnosti.

Plazmová povrchová úprava nanovlákených polymerních struktur

Technologie plazmových povrchových úprav spočívá v navázání funkčních skupin na povrch řetězce polymeru v plazmovém výboji. Jedná se převážně o hydroxylové skupiny. Nepolární charakter povrchu materiálu se tímto mění na polární, tedy hydrofobní povrch se stává hydrofilním či naopak. Tato technologie nachází stále širší uplatnění v různých průmyslových, ale i medicínských aplikacích.

Igráček slaví 40. narozeniny

Generace Husákových dětí si jistě dobře vzpomíná na malou plastovou figurku představující různá povolání. Igráček letos oslaví 40. narozeniny, a tak určitě stojí za to, podívat se důkladněji na jeho osud i na jeho výrobu.

Sledování forem ve výrobě, skladu i údržbě

Jednou z nejdůležitějších věcí, které firmy pracující v oblasti výroby výlisků řeší, je sledování forem a řešení problémů, které při výrobě nastanou. Důležité je problémy řešit tak, aby příště, pokud se stejný problém objeví znovu, bylo možné sáhnout do databáze a problém vyřešit ihned, bez zbytečných časových prodlev. To umožňuje systém MachineLOG IT, jenž maximálně zjednodušuje sledování pohybu forem, jejich oprav i nasazení ve výrobě.

Automatizační řešení pro kratší doby cyklů

Díky nové funkci active vibration control rozpoznají lineární roboty Engel viper nejen své vlastní vibrace, ale mohou také reagovat na vibrace, které jsou způsobeny vnějšími vlivy. Aktivní kompenzace kmitání během běžícího procesu zvyšuje rychlost nastavení polohy a zkracuje dobu cyklu.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit