Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Výrobní data zůstávají v továrně
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Výrobní data zůstávají v továrně

Společnost FANUC uvedla v evropské premiéře na veletrhu EMO 2019 svou průmyslovou IoT platformu nazvanou FIELD system. Společnost zahájí prodej tohoto systému na evropském trhu koncem tohoto roku. FIELD je zkratka pro FANUC Intelligent Edge Link and Drive. Industrial IoT (IIoT) propojuje zařízení za účelem interakce a výměny dat. Systém FIELD umožňuje propojení různých výrobních strojů různých generací od všech výrobců v závodě a umožňuje tak komplexní analýzu dat v celém výrobním řetězci. Tato skutečnost představuje rozhodující krok směrem k inteligentní továrně.

Systém, který byl poprvé představen v Japonsku, kde byl i úspěšně spuštěn v reálném provozu, má speciální funkce, jež jej odlišují od ostatních řešení IIoT: Systém FIELD lokálně shromažďuje a analyzuje strojová data (edge heavy). To znamená, že výrobní data jsou zpracovávána místně. To urychluje výrobní proces a zefektivňuje jej. Na rozdíl od jiných IIoT platforem umožňuje FIELD system zákazníkům vybrat si, zda chtějí své výrobní údaje uchovat v továrně, nebo je nahrát a uložit do externího cloudu. „FIELD system pracuje primárně v samotném výrobním závodě. Zajišťuje rychlou reakci na koncová zařízení bez připojení ke cloudu,“ říká Shinichi Tanzawa, prezident a generální ředitel společnosti FANUC Europe. Pokud však zákazníci chtějí uložit data pro budoucí analýzu nebo provést kombinovanou analýzu dat z různých továrních míst, mohou tak učinit pomocí cloudového řešení. Zákazníci si také mohou stáhnout aplikace určené pro FIELD system prostřednictvím cloudu z obchodu FANUC App Store.

Otevřená platforma

Další vlastností, která odlišuje FIELD system od ostatních, je otevřenost platformy. Zatímco stroje se standardním protokolem lze snadno připojit k FIELD systemu, pro všechny ostatní stroje mohou být vyvinuty převodníky pro připojení strojů k tomuto systému. FIELD system je proto schopen spojit stroje všech výrobců a generací a tak poskytnout přehled o celém výrobním procesu.

FIELD system aplikace nejsou nabízeny pouze samotnou společností FANUC, ale také třetími stranami, jako jsou vývojáři softwaru a systémoví integrátoři. Vlastní aplikace si mohou sami vyvinout i koncoví zákazníci. Tato otevřenost má jen jeden cíl: FANUC chce optimalizovat efektivitu a kvalitu výrobního procesu a zlepšit prediktivní a preventivní údržbu.

Obchod s aplikacemi FANUC App store pro FIELD system bude v Evropě k dispozici od čtvrtého čtvrtletí tohoto roku. Zákazníci si budou moci sami vybrat a stáhnout požadovaná softwarová řešení. K nejdůležitějším dostupným aplikacím patří PMA a ZDT, které pro FIELD system vyvinula společnost FANUC. PMA je zkratka pro Production Monitoring & Analytics software a používá se ke kontrole a vizualizaci výrobního procesu. Na monitoru můžete na první pohled vidět, zda všechny připojené stroje běží v normálním režimu, a která zařízení jsou naopak zastavena a jak často jsou zastavena. PMA také usnadňuje analýzu průběhu poruch.


FIELD system je schopen spojit stroje všech výrobců a generací a poskytnout tak přehled o celém výrobním procesu.

Preventivní údržba

Naproti tomu aplikace ZDT (Zero Down Time) je nástroj, který podporuje prediktivní a preventivní údržbu. ZDT nepřetržitě monitoruje zdraví strojů, analyzuje data a identifikuje trendy – například změny točivého momentu a rušení točivého momentu. Vizualizují se všechny prostoje, příčiny selhání a historie poruch. Pokud jsou zjištěny jakékoliv abnormality, nástroj bude informovat operátory, aby přijali preventivní opatření. ZDT se zaměřuje na roboty, CNC řídicí systémy a CNC stroje od společnosti FANUC. Se ZDT lze monitorovat nejen robotické osy, ale také servopohony na periferiích jako servopohony svařovacích pistolí nebo polohovacích stolů. Na firemním stánku na veletrhu EMO si návštěvníci mohli prohlédnout provozní data všech aktivních robotů a strojů. „Analýza údajů v reálném čase může společnostem pomoci zlepšit kvalitu a výkon systémů i procesů a tím výrazně zvýšit produktivitu. Naši evropští zákazníci se o taková řešení umělé inteligence velmi zajímají,“ říká Tanzawa.

Aplikace třetích stran

Kromě vlastního vývoje softwaru se společnost FANUC spoléhá na inteligentní aplikace třetích stran. Proto je FIELD system navržen jako otevřená platforma. Například v Japonsku FANUC spolupracuje s více než 500 partnerskými společnostmi – včetně mnoha vývojářů softwaru – na zdokonalování a vývoji tohoto systému. Také v Evropě se postupně rozšiřuje počet partnerských společností. FANUC již představil první aplikaci pro FIELD system od třetí strany – v dubnu tohoto roku na veletrhu v Hannoveru. Aplikace od společnosti Open Data zachycuje OEE (Overall Efficiency of Equipment) data celého výrobního systému v reálném čase a vizualizuje je na řídicím monitoru.

Na veletrhu EMO bylo kromě vlastních softwarových řešení PMA a ZDT vystaveno několik dalších aplikací třetích stran, mezi něž patří aplikace Daily Check of Equipment, která je nástrojem pro snadné a spolehlivé provádění a zaznamenávání denních kontrol. Kontrolované položky se zobrazují načtením QR kódu na zařízení a záznamy lze vkládat výběrem, vyplněním nebo fotografováním. Aplikace CNC program App sleduje, kdo se přihlásil ke stroji a provedl změny v programu. Na základě těchto informací pak aplikace dokáže identifikovat problémy způsobené těmito změnami.
 


FIELD system – čtyři klíčová slova:

  • připojit – připojte vše nezávisle na výrobci a generaci produktu;
  • monitorovat – vizualizujte provozní data, analýzy a vylepšení;
  • přemýšlet – používejte AI (umělou inteligenci) pro chytrou automatizaci a optimalizaci;
  • řídit – zpětná vazba a vylepšení strojů pro zvýšení produktivity.

 


FIELD system (FANUC Intelligent Edge Link and Drive) lokálně shromažďuje a analyzuje strojová data.


FANUC Czech

Daniel Havlíček

daniel.havlicek@fanuc.eu

www.fanuc.eu/cz/cs


 

Další články

Průmysl 4.0
Automatizace, regulace

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: