Témata
Reklama

Výrobní stroje a informační technologie

Bude nutné najít nebo vychovat lidi, kteří by zvládli CAD i CAM a ještě přitom obsluhovali obráběcí stroj. Ve světě se už tak pracuje a my nemůžeme opět čekat až bude cestička pěkně prošlapaná a tiše doufat, že to snad nepůjde tak rychle nebo že se nám to snad nějak vyhne.

Informační technologie pronikají dnes do všech oborů vědy, mnoha průmyslových odvětví i běžného života. Jako jejich uživatelé můžeme přijmout tento fakt pasivně a čekat, v které oblasti našeho života se nové technologie či nové způsoby chování uplatní natolik, že si je i my budeme muset časem osvojit. Přijímáme tak novinky, které se již prosadily, a neriskujeme žádné nesprávné rozhodnutí ani se při tom "nenadřeme".
Často jde o novinky zvyšující naše pohodlí, i když se někdy ani nikdo neptá na to, zda se rozhodneme novou věc přijmout, či nikoliv... Nechceme-li se sami připravit o své zařazení, společenské i profesionální, jsme nakonec nuceni chtě nechtě některé přístupy zvládnout a obětovat svoji dobře zažitou rutinu i pohodlnost. Mnohdy je pak nutné při snaze o včlenění nových postupů do svého soukromého i služebního rejstříku alespoň na čas vyvinout značné úsilí.
Reklama
Reklama
Reklama

Manager, nebo messenger?

Situace je komplikovanější, máme-li to navíc v popisu práce - pak musíme tu a tam vytvořit předpoklady k zavedení nových postupů pro skupinu nám podřízených, kteří řeší stejné dilema a nacházejí se také v různém stupni povědomí, nebo naopak opozdilosti. Poznamenejme, že důležitým předpokladem našeho pozdějšího pracovního úspěchu a dobrého osobního pocitu je, aby vůbec existovali nějací zpozdilejší podřízení. Zaváděcí postupy jsou obvykle dobře propracované a existují příklady kolem nás, takže jejich zvládnutí není velikým problémem. Obtížnější to je v případech, kdy nová technika vyžaduje také změnu našeho myšlení nebo novou organizaci výroby a jejího řízení. Může nastat i situace, kdy si při příchodu nové technologie s mrazením v zádech uvědomíme, jak obtížné bylo zvládnutí té předchozí, která u nás ještě ani nezačala fungovat.
A co víc, pokud se na většinu nových technických postupů a vymožeností podíváme blíže, zjistíme, že nejenže příliš nepomáhají k upevnění našeho postavení, ale naopak často až neomaleně ukazují, kdo je kde navíc. A co teprve zjevná snaha obejít nebo zrušit celé společenské třídy! Vezměme například zavádění internetu. Jak dlouho již střední techničtí stavové (ti mezi vedením a obsluhou strojů) v podnicích bojují (většinou marně) o zprostředkování přístupu na internet a k dalším informačním technologiím? Zdůvodnění střídají nově upravované investiční záměry a očekávaný efekt v podobě dokonale technicky vybaveného nezávislého pracoviště, jehož nedílnou součástí je samozřejmě i koule místo kliky z vnější strany vstupních dveří (středostavovský ideál), je stále v nedohlednu. Alespoň že si ředitel nemůže dovolit nechat se shodit přímo před obsluhou stroje a bude ještě nějakou dobu zprostředkovatele informací potřebovat (pozor, messenger není totéž, co manager). Těžko se pak hledá správný výraz pro inovace výrobních zařízení ve formě pevného připojení všech pro českou technickou administrativu nedostupných informačních vymožeností přímo na výrobní stroje. To vše navíc s bezdrátovým propojením na síť a s nabídkou nejen monitorovat stav výrobních zařízení, kontrolovat a řídit přípravu nástrojů, ale i on-line řídit celý výrobní systém.

Kybernetický výrobní systém

Připojení výkonným výpočetním systémem umožňuje přímé napojení na CAD/CAM systémy a generování programů pro obrábění přímo na stroji, pokud už tak neučinil konstruktér. Jak je patrné z výše uvedeného označení (lomítko tam skutečně nemá být), jedná se o softwarový produkt, bez rozhraní mezi konstrukční a technologickou částí. Výstupem vývoje nového výrobku tedy jsou přímo programy pro opracování dílu. K tomu společnost Mazak nabízí systém tzv. rychlého zhotovení prototypu bez odlitků a výkovků na obráběcím stroji. S výrobním zařízením, které navíc nevyžaduje žádné přípravky, je pak možné uvažovat o vývoji nového výrobku v zcela jiných časových dimenzích.
Je však nutné najít nebo vychovat lidi, kteří by zvládli CAD i CAM, a ještě přitom obsluhovali obráběcí stroj. Ve světě se už tak pracuje a my nemůžeme opět čekat, až bude cestička pěkně prošlapaná, a tiše doufat, že to snad nepůjde tak rychle nebo že se nám to snad nějak vyhne.
I u nás již naštěstí existují firmy, které se úrovní organizace a řízení blíží označení "kybernetický výrobní systém" (např. Frencken Brno, s. r. o.). Jak zdůrazňují majitelé firmy, není to žádná módní záležitost nebo pohodlí managementu mít kdykoliv přehled, který díl se kde právě teď obrábí, umět s vysokou pravděpodobností předpovědět přesný čas dokončení dílu, uzlu nebo celého zařízení. Pro dodávky do leteckého nebo kosmického průmyslu je to nutnost.
Tam, kde dokonalá organizační nadstavba uvnitř podniku není k dispozici, umožňují informační technologie na obráběcích strojích nejen perfektní simulační trénink obsluhy, diagnostiku s dokonalou grafikou a animací, ale hlavně je tok informací mezi zdrojem a výrobním zařízením bez informačních šumů.
Reklama
Vydání #4
Kód článku: 20435
Datum: 17. 04. 2002
Rubrika: Trendy / Obrábění
Autor:
Firmy
Související články
Pohodlné upínání magnetem

Pokud jde o úsporu času při seřízení a upnutí obrobků bez deformace, je elektricky aktivovaná technologie permanentních magnetů považována za špičkový systém. S trochou konstrukční zručnosti mohou být během sekundy a bez deformace upnuty a z pěti stran obrobeny především velkoformátové díly. Ani v oblasti standardních modulů nezůstává vývoj bez odezvy. Moderní magnetické upínací desky umožňují optické nebo automatizované monitorování upínacího procesu.

Strojírenské podniky v době pandemie

Pandemie koronaviru uzavřela hranice naší republiky a zahraniční pracovníci se nedostanou do zaměstnání. Řada domácích zaměstnanců musela nastoupit do karantény. Mnoho českých strojírenských podniků se tak dostalo do nemalých problémů. Firma Grumant hledala recept, jak se takovým problémům vyhnout nebo alespoň minimalizovat jejich následky.

Prediktivní diagnostika přesnosti CNC strojů

Jak přesný je náš stroj? Můžeme jeho parametry nějak zlepšit? Je stále ještě ve stavu, který předpokládáme? Často je obráběcí stroj pro uživatele černou skříňkou, která v optimálním případě produkuje shodné výrobky. Nemusí to tak zůstat a stav strojů lze i cíleně zlepšovat.

Související články
Kloubový robot uvnitř stroje

V oboru obráběcích strojů není potřeba japonskou společnost Okuma podrobně představovat. Je známá svým širokým sortimentem soustružnických, frézovacích a brousicích číslicově řízených obráběcích strojů. Nyní na trh přináší vlastní automatizační řešení v podobě robota Armroid.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Přesnost zvyšující produktivitu

Zakoupení obráběcího centra Pama umožnilo společnosti Tajmac-ZPS zvýšit nejen její celkovou produktivitu, ale také geometrickou přesnost při výrobě důležitých komponent pro její vícevřetenové automaty.

Vlajková loď pětiosého obrábění

Český výrobce obráběcích strojů Kovosvit MAS v letošním roce slaví úspěch se svojí high-tech produkcí, zejména s pětiosými vertikálními obráběcími centry řady MCU. Tyto stroje se daří firmě umísťovat na náročné trhy Evropské unie i jinde ve světě, cenné reference sbírají především v leteckém průmyslu.

Pro větší efektivitu ve výrobě

Spolupráce mezi výrobcem obráběcích strojů Hurco a dodavateli automatizovaných nakládacích systémů má za následek vyšší produktivitu a větší výnosy. Automatizované nakládání umožňuje rozšíření kapacity v kusové a malosériové výrobě bez potřeby dalšího personálu pro obsluhu strojů. Nakládací roboty je možno také využít v bezobslužných směnách nebo o víkendech.

Československá stopa u nového rekordu

Nový rekord počtu návštěvníků jsme zaznamenali na letošním technologickém setkání WFL Millturn Technologies.

Novinka z varnsdorfské líhně

Přední evropský výrobce obráběcích strojů, TOS Varnsdorf, letos představil nečekanou novinku, která významně rozšiřuje nabídku výkonných obráběcích strojů z varnsdorfské líhně.

Plnění požadavků na čistotu ve výrobě

Firma Rosler vyvinula pro výrobce systémů škrticích a výfukových klapek kompletní systém automatizovaného obrábění. Tento systém pokrývá operace od převzetí obrobku po třískovém obrábění přes proces surf finishingu a jemného čištění, nanesení kódu datové matice až po zabalení dílů do KLT obalů a jejich přesun do stohovacích kontejnerů.

Vyvrtávání hlubokých otvorů

V současné době jsou kladeny stále vyšší nároky na nástroje pro obrábění. Čím dál více se obrábí těžkoobrobitelné a různé nestandardní materiály. K tomu jsou obrobky po konstrukční stránce čím dál složitějšími.

Optimalizace soustružení korozivzdorných ocelí

Použití korozivzdorných ocelí pro inženýrské aplikace vždy do určité míry vedlo k technickému paradoxu. Zatímco konstruktéři jsou nadmíru spokojeni s tím, jaké pevnostní vlastnosti a korozní odolnost tyto běžně používané materiály nabízejí, výrobní inženýři už jsou asi méně okouzleni jejich typickým deformačním zpevňováním a všeobecně špatnou obrobitelností. Avšak průmyslovými odvětvími, jako jsou výroba čerpadel a ventilů, výroba zařízení pro ropný a plynárenský průmysl, automobilový a letecký průmysl, jsou součásti z korozivzdorných ocelí výslovně požadovány i nadále.

CNC řízení pro rychlostní a multifunkční obrábění

Výsledek obráběcího procesu v parametrech přesnost/rychlost/povrch je dán mnoha faktory na straně stroje, nástrojů, způsobu programování a upínání, přičemž může existovat i více cest k jednomu stanovenému cíli. V tomto článku bychom se chtěli zaměřit na CNC řídicí systém, který je dnes bezpochyby podstatnou a nenahraditelnou složkou tohoto procesu. Řídicím systémem přitom většinou rozumíme jak vlastní řídicí počítač, tak i pohony os a vřeten a systémy odměřování polohy.

Multifunkční obráběcí centra

Tento typ obráběcích center patří do bouřlivě se rozvíjející skupiny CNC obráběcích strojů. Představuje typ obráběcího stroje, který reflektuje rostoucí požadavky uživatelů na obrobení součásti při jednom upnutí. Ve své podstatě jde o CNC stroje sdružující dvě základní operace třískového obrábění, a sice soustružení a frézování, do jednoho stroje. Kromě tohoto atributu mají tyto stroje i jiné vlastnosti, které budeme dále diskutovat.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit