Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Vysokotlaká hydraulika a její aplikace
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Vysokotlaká hydraulika a její aplikace

Česká asociace pro hydrauliku a pneumatiku je odborná sekce České strojírenské společnosti, která sdružuje nejvýznamnější výrobce hydraulických a pneumatických komponent působících na českém trhu. Každé čtvrtletí ve spolupráci se svými členy pořádá odborné semináře, které se zabývají aktuální problematikou napříč obory hydrauliky i pneumatiky. Seminář nazvaný Vysokotlaká hydraulika se konal začátkem června a své produkty pracující s vysokým tlakem a jejich aplikace představili čtyři členské firmy - Maximator Hochdrucktechnik, Ulbrich Hydroautomatik, Hydac a Hydroma.

Odborným garantem semináře byl Dr. Ing. Radim Olšovský, ABM, který k tématu řekl: „Dříve pojem vysokotlaká hydraulika zahrnovala komponenty pracující s tlaky nad úrovní 400 barů s maximem kolem 700 barů. Dnešní špičkové komponenty a aplikace jsou schopny pracovat s tlaky až 15 000 barů, resp. 25 000 barů, což jsou pro nás, kteří se pohybujeme ve ,standardní‘, ať už průmyslové, nebo mobilní hydraulice, téměř nepředstavitelné hodnoty.“ S takto vysokými tlaky, které Olšovský zmiňuje, pracuje vesměs pouze zkušební a testovací technika a ze čtyř prezentujících společností se výrobou komponent, které vydrží tlaky až 15 000 barů, zabývá pouze společnost Maximator Hochdrucktechnik, jak už napovídá její název. Ostatní řečníci se věnovali vysokotlaké hydraulice pracující s tlaky do 700 barů.


Odborný seminář s názvem Vysokotlaká hydraulika zahájil odborný garant semináře Dr. Ing. Radim Olšovský, MBA, (vlevo) a první přednášky se ujal Ing. Lukáš Starý ze společnosti Maximator Hochdrucktechnik.

Ing. Lukáš Starý ze společnosti Maximator se ujal slova jako první s tím, že komponenty pracující za tlaků vyšších než tisíc barů označují jako nízkotlakou hydrauliku. Není se čemu divit, neboť ta vysokotlaká v podání společnosti Maximator pracuje s tlaky až 25 000 barů. Při takto vysokých tlacích běžné hydraulické oleje degradují, a proto si společnost pro práci v těchto podmínkách vyvíjí vlastní kapaliny. Využití tyto komponenty najdou např. v zařízeních na testování hadic či lekáže na čerpadlech, ve strojích na únavové zkoušky či na zkoušky tlakových lahví apod. Vysokých tlaků také využívá u vstřikolisů k výrobě dutých plastových dílů.

Ing. Josef Bouška posluchačům představil hydraulické válce Ulbrich Hydroautomatik, které pracují s tlaky do 700 barů. Různá provedení těchto válců nacházejí různé aplikace. Obrázky z praxe ukazovali příklady použití např. při předepínání mostních konstrukcí, stavbě mostů či zvedání celých budov. Ing. Petr Jáchym ze společnosti Hydac účastníkům představil portfolio produktů pro vysoký tlak, které nese označení Bieri. Čerpadla, tlakové spínače a hladinové spínače, hydraulické agregáty, ventily a systémy pro medicínské aplikace pracují s tlaky až 700 barů. V neposlední řadě se slova ujal ředitel společnosti Hydroma Ing. Richard Fojtík. Pro práci s vysokým tlakem nabízí Hydroma komponenty amerického výrobce Dynex. Konstrukce těchto komponent se liší od evropských výrobců, to však neubírá na kvalitě. Nejčastější využití nacházejí tyto produkty při přesunu a instalaci velkých objektů, jako jsou lodě, domy či ropné plošiny.

Vysokotlaká hydraulická čerpadla. (Foto: Maximator Hochdrucktechnik)

Okolo šedesáti účastníků se zájmem i údivem nad některými aplikacemi kladlo doplňující dotazy a nad kávou diskutovalo o dané problematice. Přiznám se, že i já jsem byla mnohými aplikacemi zaskočená. Je s obdivem, jak je člověk vynalézavý.

Eva Buzková, Praha

eva.buzkova@mmspektrum.com

Další články

Hydraulika/ hydraulické prvky

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: