Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Výstředníkové lisy se značkou Šmeral Brno
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Výstředníkové lisy se značkou Šmeral Brno

Šmeral Brno, a. s., je světoznámým výrobcem a dodavatelem tvářecí techniky pro vybavení kováren a lisoven.

Nosný program tvoří především svislé kovací lisy řady LZK/LMZ, ostřihovací lisy řady LDO, pneumaticko-hydraulické buchary řady KHZ, stroje pro příčné klínové válcování ULS, kalibrovací lisy LLR. Novinkou jsou hydraulické lisy pro lisování plechu CYS a vulkanizaci pryžových materiálů CYV.

Obnovená výroba

Od roku 1992 opět patří do sortimentu tvářecích strojů i výstředníkové lisy. Vývoj těchto typů lisů byl obnoven po téměř 20 letech, poněvadž od roku 1974 byla výroba těchto lisů delimitována do jiných organizací. V programu tehdejších Šmeralových závodů bylo od roku 1949 do roku 1974 vyrobeno přes 4 tisíce výstředníkových lisů různé velikosti, a to o jmenovité tvářecí síle od 40 kN do 4000 kN. Postupně se ustálily velikosti o jmenovité tvářecí síle 1000 kN, 1600 kN, 2500 kN a 4000 kN.

Lisy řady S 160 a S 250

Právě z těchto důvodů byl obnoven vývoj a výroba u velikostí 1600 kN a 2500 kN, v případě zájmu zákazníků je společnost připravena doplnit typovou řadu výstředníkových lisů s označením S o velikost 1000 kN a velikost 4000 kN.
Provedení lisů řady S 160 a S 250 splňuje náročné bezpečnostní předpisy, což umožňuje označení strojů značkou CE, resp. CCZ.
Technologicky jsou lisy určeny pro stříhání, děrování, ohýbání, mělké tahy za studena a pěchování a ostřihování za tepla.
Celkovou koncepci těchto lisů charakterizují následující prvky:
 • jednobodový lis, stojan tvaru C;
 • třikrát uložený výstředníkový hřídel zepředu-dozadu;
 • stojan z ocelolitiny se svařovanou zadní částí;
 • u velikosti S 160 pohon elektromotorem s dvěma druhy otáček;
 • předloha je umístěna pod výstředníkovým hřídelem;
 • elektrohydraulicky ovládaná brzdospojka;
 • hydraulická pojistka proti okamžitému přetížení;
 • hydraulické vyvažování beranu;
 • motorické přestavování beranu s digitálním ukazatelem;
 • motorické přestavování velikosti zdvihu, ovládání tlačítky z panelu;
 • řízení stroje mechanickým řídicím aparátem s automatickou korekcí při změně zdvihu;
 • elektroovládání řídicím systémem Siemens;
 • umístění rozváděčů na stojanu lisu.
 • Jako zvláštní příslušenství je možné dodat náhon mechanizace, výztužné kotvy stojanu, hydraulický spodní přidržovač a nožní spouštěč.
  Mezi přednosti typové řady S 160 a S 250 patří vysoká tuhost pracovního prostoru (s možností dalšího zvýšení přídavnými kotvami), dlouhé vedení beranu k zajištění přesnosti lisovaných součástí. Dále není k provozu zapotřebí poměrně drahý tlakový vzduch, kombinace hydraulicky ovládané brzdospojky spoří energii při rozběhu a brzdění rozbíhaných hmot, motorické přestavování beranu i velikosti zdvihu snižují časy při výměně a seřizování nástrojů a zvyšují výkonnost lisu. Samozřejmostí je nízká hlučnost lisu díky hydraulické kombinaci spojky a brzdy a centrální tukové mazání tukem s možností regulace dodávky do mazaných míst.

  Varianta S 160 E

  Jednodušší variantou výše uvedeného lisu je stroj S 160 E, splňující taktéž veškeré bezpečnostní předpisy. Rozdíly jsou v provedení brzdospojky (ovládaná elektropneumaticky), pojistky pro okamžité přetížení (střižná), přestavování beranu (ruční), stojanu (kompletně svařovaný) a v umístění elektrorozváděče (mimo stojan).

  Další články

  Obráběcí stroje a technologie

  Komentáře

  Nebyly nalezeny žádné příspěvky

  Sledujte nás na sociálních sítích: