Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Vývoj ani vir nezastaví
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Vývoj ani vir nezastaví

I přes složitější rok 2020 pracuje japonská společnost Tungaloy neustále na vývoji nových nástrojů. Tři z nich jsou představeny v následujícím článku.

Nová ikona mezi CBN destičkami s vysokou produktivitou při dokončování kalených dílů

Jako jedna z mála společností přímo vyvíjí a vyrábí destičky z kubického nitridu boru (CBN). Nový typ povlakovaných CBN destiček s označením BXA10 je nyní nově také v sortimentu s utvářečem třísek -HP pro dokončovací aplikace soustružení kalených dílů. Díky vícevrstvému PVD povlaku složenému z tepelně stabilních Ti (C, N) vrstev a (Al, Ti) N vrstev, které zajišťují dobrou přilnavost k základnímu CBN, je nový materiál BXA10 vhodný zejména pro aplikace vysokorychlostního soustružení bez přerušovaného řezu. Nejnovější poznatky z vývoje CBN nástrojů promítnutých do tohoto nástroje výrazně přispívají ke zvýšení produktivity, životnosti nástroje i integrity obrobeného povrchu při kontinuálním až lehce přerušovaném soustružení. Zejména se tento nový typ destiček hodí pro obrábění hnacích hřídelí, ozubených kol a dalších komponent z kalené oceli běžně používaných v automobilovém průmyslu.

Ucelená řada nových destiček BXA10 zahrnuje 308 položek v širokém spektru velikostí, geometrií a rádiusů špiček v rozsahu od 0,1 do 2,4 mm. Za zmínku stojí také možnost výběru z pěti modifikací řezných hran –L, –LF, –LC a –H, kdy kromě standardního profilu řezné hrany 0,13x25° optimalizuje výběr destiček pro různé typy soustružení včetně těch, které vyžadují zvláštní pozornost, jako je eliminace otřepů nebo houževnatost řezných hran.

Nový typ povlakovaných CBN destiček s označením BXA10 je nyní dostupný také s utvářečem třísek -HP pro dokončovací aplikace soustružení kalených dílů. (Zdroj: Tungaloy)

Možnost využití destiček s utvářečem třísek –HP, který je optimálně navržen pro kontrolu třísek při hloubce řezu až 0,2 mm, odstraní problémy s dlouhými a špatně utvořenými třískami namotávajícími se na obrobek. Utvářeč třísek –HP navíc výrazně přispívá ke snížení řezného odporu a vibrací, jenž mají za následek špatnou kvalitu obrobeného povrchu. Další z možností, jak vylepšit obrobený povrch, je použití CBN destiček s integrovanou wiper geometrií.

Vrtací korunky DrillMeister DMF pro vrtání do šikmých ploch

V polovině tohoto roku byl na trh uveden další typ vrtacích korunek DMF u již známé řady vrtáků DrillMeister. Výměnné vrtací korunky DrillMeister jsou navrženy s ohledem na jejich dlouhou a předvídatelnou životnost. Poskytují zkrácení seřizovacího času nástroje a snižují náklady na obrobený kus. Díky možnosti flexibilně měnit vrtací korunky podle vrtaného materiálu a požadavků na aplikaci umožňují použít vždy korunku optimální geometrie a tvaru. To zaručuje delší a stabilnější životnost nástroje ve srovnání s přebrušovanými vrtáky z tvrdokovu.

Mimo to jsou vrtáky vybaveny inovativním upínáním vrtací korunky, které umožňuje jejich snadnou a bezpečnou výměnu pomocí určeného momentového klíče. Obrovskou výhodou je zkrácení seřizovacího času díky jednoduché výměně korunek bez nutnosti vyjmutí těla vrtáku z vřetena. Speciální upínací rozhraní bezpečně upíná korunku do těla vrtáku a brání nežádoucímu samovolnému uvolnění.

Nový typ korunek DMF pro vrtání s rovným dnem doplnil již existující řadu univerzálních vrtacích korunek DMP a DMC pro přesné vrtání. Korunky DMF jsou k dispozici v rozměrech 10 mm až 19,8 mm a jsou navrženy tak, aby usnadnily vrtání do šikmých a jiných nepravidelných povrchů. U standardních vrtáků s plochým dnem často dochází k chvění a nepravidelným rozměrům otvoru. Inovativní geometrie korunek DMF však odstraňuje tyto problémy a zajišťuje plynulý vstup do obrobku. Vrtací korunky DMF tak jsou schopny zajistit stejnou kvalitu otvoru jako standardní 140° vrtáky. Nové korunky jsou k dispozici v novém karbidu AH9130, který nástroji poskytuje dlouhou životnost v různých materiálech. 


Nový typ korunek DMF pro vrtání s rovným dnem je navržen tak, aby usnadnil vrtání do šikmých a jiných nepravidelných povrchů. (Zdroj: Tungaloy)

25° destičky pro tvarové aplikace

A také oblíbená produktová řada destiček Y-Pro, která se vyznačuje úhlem špičky 25°, byla doplněna o nový materiál destiček AH8015. Tento karbid je určen zejména pro obrábění žáruvzdorných materiálů, ale skvěle si poradí také s ocelemi a nerezem. Praxe také ukázala, že tento materiál je vhodný i do tvrdších kalených materiálů.

Řada Y-Pro se vyznačuje inovativní geometrií destičky, která je podobná destičkám typu ‘V’ s úhlem špičky 35°. Y-Pro destičky mají geometrii pro složitější aplikace, kdy úhel špičky je pouze 25°. Dvoubřité destičky Y-Pro jsou užší oproti standardním destičkám a minimalizují tím případnou kolizi s obrobkem. Díky zeštíhlenému tvaru se výborně hodí pro výrobu tvarů, podpichování, drážkování či výrobu řemenic.

Destičky z řady Y-Pro jsou na výběr se dvěma typy utvářečů: –ZF pro dokončování a –ZM pro střední obrábění až dokončování. Obě geometrie destiček mají navržen optimální tvar čela a utvářeče třísky pro správnou tvorbu a odvod třísek z místa řezu.

Karbidový materiál AH8015, který je opatřen tenkovrstvým PVD povlakem vyvinutým speciálně pro aplikace obrábění exotických materiálů, je zárukou výborné odolnosti proti otěru, vysoké houževnatosti a celkově dlouhé životnosti při obrábění takto náročných materiálů.


Produktová řada destiček Y-Pro, která se vyznačuje úhlem špičky 25°, byla doplněna o nový materiál destiček AH8015. (Zdroj: Tungaloy)

Michal Karkoš

https://www.tungaloy.com/cz/

Další články

Nástroje pro obrábění / řezné materiály

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: