Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Vývoj ve znamení funkce a designu
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Vývoj ve znamení funkce a designu

Slovo design je v posledních letech používáno možná až příliš často, a to jak běžném životě, tak i v odborném prostředí. Někdy bývá ale jako designový označován spíše jen minimalistický vzhled produktu, bez ohledu na jeho funkci a životnost. Jinak je tomu ovšem ve strojním průmyslu, kde design platí jako skutečné propojení estetiky, kvality a funkce. Pravidla hry jsou jasná a současní zákazníci nestojí o kompromisy. Zajímavou úlohu přitom mají především výrobci průmyslových komponent, jejichž produkty se mají stát nerušivou, ale zároveň estetickou a funkční součástí celku.

Průmyslovým součástem je věnována velká pozornost také ve světových soutěžích a řada jimi oceněných produktů je dostupná také zákazníkům na našem trhu v distribuci společnosti Elesa+Ganter, jež ke svým předchozím úspěchům nedávno přidala hlavní cenu v prestižní soutěži German Design Award, která byla připsána polohovacím upínacím pákám GN 126. Tato skutečnost svědčí o schopnosti vývojových týmů značek Elesa a Ganter neustále hledat nová řešení a udávat tak trendy v celém oboru.

Oceněná hliníková madla

V této soutěži získala letos Elesa+Ganter uznání také za madla GN 328 a GN 428 – jednalo se o cenu Special Award, udělovanou právě za design. Německá porota tak v podstatě jen potvrdila stejný závěr, k němuž došly i odborné poroty IF Design Award a RedDot Design Award v předchozích letech. Na pohled minimalistické provedení těchto hliníkových madel z litého hliníku jim totiž propůjčuje vysokou odolnost a pohodlný, ergonomický úchop. Zákazník si může vybrat ze dvou velikostí (GN 328 nebo GN 428) a dále z několika povrchových úprav (od přírodní přes stříbrnou s povrchovou texturou SR až po černou s povrchovou texturou SW).

Hliníková madla GN 428 byla oceněna již poněkolikáté cenou za design.

Krásný design i snadná montáž

Široká barevná paleta, moderní inženýrské plasty a hlavně sofistikovaný design jsou pak typické pro výrobky vyvíjené týmem značky Elesa. Ta je mimo jiné podepsána pod součástmi speciálních řad Ergostyle nebo Elecolors. Novinkou v řadě Ergostyle jsou například zapuštěná madla EPR-PF-IP. Ta obsluze poskytují bezpečný, ergonomický úchop a jako výrobek z technopolymeru, opatřený navíc pěnovým polyuretanovým těsnicím kroužkem bránícím pronikání nečistot, odolávají i působení slabých kyselin, zásaditých roztoků, minerálních olejů a derivátů. U tohoto produktu možná Elesa navázala na již dříve oceněná a zákazníky stále velmi žádaná madla EPR, jež jsou aktuálně dostupná v sedmi barevných variantách. A jako příjemný nadstandard oproti modelu EPR dostala madla EPR-PF-IP do vínku možnost montáže pouhým zatlačením do vyříznutého otvoru.

Zapuštěná madla EPR-PF-IP s možností montáže pouhým zatlačením do vyříznutého otvoru

Tyto a další produkty společnosti Elesa+Ganter, včetně technických informací a 2D/3D modelů, jsou k dispozici ke stažení na internetových stránkách společnosti.

Elesa+Ganter


Dagmar Krhůtková

dagmar.krhutkova@trueblue.cz  

Další články

Průmyslový design
Materiály konstrukční nekovové
Materiály konstrukční kovové
Montáže/ kompletace
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: