Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Vyvrtávání hlubokých otvorů bez vibrací
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Vyvrtávání hlubokých otvorů bez vibrací

Vstoupíte-li do většiny obroben, můžete slyšet vysoké intenzivní pískání, které doprovází operaci vyvrtávání hlubokých otvorů. A hluk je to dost velký na to, aby se i ti hůře slyšící začali prát o pár špuntů do uší.

Tento problém trápí obráběče už od té doby, co vynálezce soustruhu Henry Maudslay do něj poprvé založil kus oceli a zkusil naskrz vyvrtat díru. Situace se zhoršovala s tím, jak narůstala pevnost kovových materiálů a rostly nároky na obráběcí stroje. To se však už stává minulostí. Nový vyvrtávací systém od Kennametalu se může pochlubit nejúčinnějším mechanismem proti vibracím, jaký kdy společnost vyvinula, a k tomu přináší rozsáhlou řadu vyvrtávacích hlav osazených břitovými destičkami a různé velikosti vyvrtávacích tyčí.

Nový antivibrační vyvrtávací systém

Tím, kdo o systému ví všechno, je Sam Eichelberger, produktový inženýr pro soustružnické systémy a člen týmu, který vyvinul vnitřní tlumicí mechanismus. „Snad to nejdůležitější, co by se mělo o nové vyvrtávací tyči vědět, je, že se jedná o plug and play,“ říká. „Není vůbec potřeba žádné seřizování nebo nastavování – jednoduše tyč vyjmete z balení, uložíte do revolverové hlavy a můžete vyvrtávat.“

To pomáhá více než snahy odhlučnit dílnu. Eliminace vibrací, a tudíž i pískání, značně prodlužuje životnost nástroje, nehledě na pozitivní dopad na jakost povrchu. A pokud nástroje déle vydrží, mohou být náročněji využívány, s vyššími posuvy, řeznými rychlostmi a hloubkami řezu, o kterých si odborníci z průmyslu mysleli, že jsou nedosažitelné.


Nový antivibrační vyvrtávací systém od společnosti Kennametal se může pochlubit řadou technologických vylepšení, které umožňují plug and play nasazení.

Eichelberger byl jedním z nich. Vyjmenovává několik vlastností, které z antivibračního vyvrtávacího systému učinily nejen ten nejsnadněji použitelný, ale zároveň i nejproduktivnější. Mezi ně patří použití vroubkovaného spoje vyvrtávací hlavy s pracovním koncem vyvrtávací tyče, který umožňuje bezpečné upnutí různých druhů a velikostí vyvrtávacích hlav osazených břitovými destičkami.

Zlepšeny byly také samotné hlavy, které byly „podrobeny dietě“, takže jsou kratší a lehčí, což přináší lepší stabilitu a to přispívá k vyššímu výkonu vyvrtávací tyče. Zlepšen byl rovněž přívod chladiva, aby vysokotlaký paprsek chladicí kapaliny byl nasměrován přesně tam, kde jí je potřeba nejvíce. Výsledkem je bezproblémové řízení odvodu třísek spolu s maximálním chlazením oblasti řezu.


Nastavit hlavu přesně na osu je velmi snadné – stačí, aby hodnota úhlu na displeji ukazovala nulu, a pak tyč na místě zajistit.

Vnitřní tlumení vibrací

Nejdůležitější ze všeho je vnitřní tlumení. „Vyvrtávací tyče pracují bez vibrací a současně jsou i bezúdržbové. Uvnitř tyče je v tlumicí kapalině uložen masivní díl podepřený dvojicí pružných podpor. Tento díl se během obrábění rozkmitá v předem dané frekvenci tlumící vlastní frekvenci vyvrtávací tyče, což potlačuje vibrace. Nejsou zde žádné díly, které by podléhaly opotřebení nebo by vyžadovaly seřizování,“ říká Eichelberger a dodává, že nástroj stačí jen nastavit a můžete na něj zapomenout.

Antivibrační systém nabízí vynikající výkon v aplikacích vyvrtávání až do hloubky 10x D, což je mnohem více, než umožňuje celokarbidová nebo celokovová vyvrtávací tyč. Výsledky interních i zákaznických testů vykazují stejně dobrou nebo lepší jakost povrchu než konkurenční „tiché tyče“, a to při podstatně agresivnějších, všeobecně použitelných řezných podmínkách.

Tuhé upnutí do stroje a snadné seřízení

Samozřejmě že vyvrtávací tyče jsou jen tak dobré, jak to umožňuje způsob, jakým jsou upnuty ve stroji. Kennametal reflektoval tuto kritickou skutečnost dodávkou revolverových adaptérů pro různé typy strojů spolu se speciálním děleným pouzdrem pro dosažení maximální tuhosti. „To je cílem tohoto výrobku,“ říká globální produktový manažer Kennametalu John Gable. „Díky němu je dostupná nejlepší možná stabilita a nejefektivnější řešení tlumení.“

Každý, kdo se někdy snažil seřídit vyvrtávací tyč přesně na osu, ocení skutečnost, že nastavení je extrémně snadné. „Na vrchu hlavy je referenční plocha, která slouží k zaměření úhlu,“ vysvětluje Eichelberger. „Vy jen otáčíte tyčí do té doby, než měřicí přístroj ukáže nulu, pak nástroj na místě upnete.“

Provedení vyvrtávacích tyčí a vyměnitelných hlav

Vzhledem k vyšší ceně takovéhoto vyvrtávacího systému zákazníci také ocení skutečnost, že hlavy jsou v případě havárie vyměnitelné a nedojde tak ke zničení vyvrtávací tyče. A uživatelé staršího vyvrtávacího systému od Kennametalu zjistí, že do něj mohou své nové hlavy perfektně upnout pomocí adaptéru.

„Portfolio našich vyvrtávacích tyčí zahrnuje rozsah průměrů od jednoho do čtyř palců, v metrické verzi začíná na 25 mm a končí na 100 mm,“ říká Gable. „K dispozici jsou také různé druhy vyměnitelných hlav – s pozitivními břitovými destičkami upínanými šroubem pro jemné dokončování i negativní geometrie s upínáním pomocí upínky pro těžké hrubování. Vyvrtávací tyče byly navrženy tak, aby vynikaly v náročných aplikacích, což také činí.“

Kennametal

petr.paroulek@kennametal.com

www.kennametal.com

Další články

Nástroje pro obrábění / řezné materiály

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky


Sledujte nás na sociálních sítích: