Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Výzkum a vývoj: nedostatek lidí
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura: Management a řízení

Výzkum a vývoj: nedostatek lidí

Ačkoli zahraniční firmy s oblibou otvírají svá vývojová centra v České republice, v poslední době narážejí na nedostatek expertů. Počet absolventů českých technických škol totiž stále klesá a situaci komplikuje i rostoucí fluktuace.

Ta se v oblasti IT pohybuje na úrovni 15–20 %. Podle našich odhadů aktuálně v českém R&D (výzkumu a vývoji) chybí 4 000 programátorů. Celá řada vývojových projektů firem působících v odvětvích, jako je například strojírenství, automobilový průmysl či elektrotechnika, je proto v ohrožení. Pomoci by mohli experti ze zahraničí i specializované firmy dodávající vývojové týmy na klíč.


Obtížnou situaci na pracovním trhu v oboru informačních technologií ještě více prohlubuje fluktuace pracovních sil.

Poptávka po IT specialistech je výrazná ve všech průmyslových odvětvích, výrobní firmy nevyjímaje. Specifickou oblast pak tvoří R&D těchto firem. Zaměření zdejších pracovníků se totiž často od klasických IT expertů liší, jde více do hloubky a kombinuje programátorské dovednosti s dalšími disciplínami. Největší hlad v současnosti v R&D je, a v nejbližší budoucnosti i bude, po specialistech na Internet věcí (IoT), umělou inteligenci (AI) a smart technologie. Poptávka roste i po lidech se znalostmi hardwaru a embedded programování. Dle posledního průzkumu asociace ABSL působí v R&D centrech v ČR již 14 000 lidí, a předpokládá se dokonce dvojciferný růst. Ovšem samozřejmě jen pokud lidské zdroje dovolí…

Nedostatek začíná na školách

IT experti jsou nedostatkovým „zbožím“. Chybí nejen na trhu práce, ale dokonce i ve školních lavicích. V loňském roce například absolvovalo české vysoké školy jen 68 tisíc studentů, což je nejméně od roku 2008. Přitom jen každý 20. absolvent je specialista na informační technologie, z nichž pouze dílčí část má předpoklady a zájem o kariéru v R&D.

S ohledem na demografické faktory, především počty žáků a studentů SŠ, nelze očekávat, že náš pracovní trh v informačních technologiích zachrání v brzké době armáda čerstvých IT absolventů, protože jich je a bude méně a méně. Na středních školách bylo v loňském školním roce nejméně studentů za posledních 14 let.
Ze zahraničí k nám a zpět

Firmy, zejména zahraniční, začínají mít obavy, zda budou schopny pro splnění svých vývojových projektů nalézt dostatek kvalifikované pracovní síly. V případě R&D center jde o vysoce kvalifikované IT experty kombinující matematické vzdělání s analytickými schopnostmi. V rámci výzkumu a vývoje v odvětvích, jako je strojírenství, automobilový průmysl či elektrotechnika, se tito specialisté často věnují projektům spojeným s fenoménem Průmysl 4.0, robotikou, senzory či smart technologiemi. Pokud stav trhu bude i nadále takto neutěšený, lze se obávat, že celá řada v ČR sídlících firem začne zvažovat přesun svých vývojových center na východ od nás, například do Polska či Rumunska, což by ČR ponížilo na „montovnu“, tedy situaci, které se česká ekonomika snaží logicky vyhnout. Situace v zahraničí přitom není oproti ČR lepší, čili pro firmy by to nebylo úplně nejšťastnější řešení.

Obtížnou situaci na pracovním trhu v oboru informačních technologií ještě více prohlubuje fluktuace pracovních sil. Průměrná fluktuace se pohybuje kolem 15 %, v některých technologických firmách je však často přes 20 %. Pokud IT firma roste třeba jen o skromných 10 % ročně, tak to při týmu o velikosti 100 lidí znamená nabrat 30 expertů ročně, tedy skoro tři měsíčně. Když už je firma schopná tyto lidi najít, musí počítat s tím, že nějakou dobu potrvá, než se zapracují a budou odvádět odpovídající výkon. Zároveň jen málo firem skutečně ví, jaké náklady s tím má spojené.


Poptávka po IT specialistech je výrazná ve všech průmyslových odvětvích, výrobní firmy nevyjímaje.

Jak čelit nedostatku lidí?

Variant je více. R&D centra si mohou na dílčí úseky vývoje najít subdodavatele nebo dané oblasti řešit formou outsourcingu. Pokud však chtějí uchovat vývoj pod vlastní střechou, musí se poohlédnout po expertech ze zahraničí. Západní Evropa však v tomto ohledu moc nepomůže, zde jsou odborníci tohoto typu snad ještě více nedostatkoví než u nás. I proto se naše firma zaměřila na Rusko, protože ruské technické školy dlouhodobě platí za špičkové vzdělávací instituce, které produkují vysoce kvalifikované odborníky.

Další alternativou, která se začíná na českém trhu prosazovat, je služba specializovaných firem, které dokážou postavit kvalitní a kompletní vývojový tým na zakázku. Dodavatel musí velmi dobře chápat potřeby a krátkodobé i dlouhodobé cíle vývojového centra, jen tak dokáže postavit tým s potřebnými kompetencemi. Sestavený tým pak pracuje na projektu u zadavatele stejně jako jeho kmenoví zaměstnanci. Do této kategorie patří i společnost Acamar, která dodává kompletní vývojové týmy na zakázku.

Rozšířený mýtus, že většina pracovníků musí být interními zaměstnanci, přitom dávno neplatí. Naopak, v případě zajištění týmu expertní firmou se R&D centrum může spolehnout na to, že mu vývojový tým bude fungovat, a nemusí se obávat nečekaného odchodu pracovníků. Dodavatel mu totiž ručí za funkční tým smlouvou. Po ukončení vývojového projektu, jehož délka se typicky počítá na stovky dnů, může tým pokračovat u zadavatele na dalších úkolech, nebo je postupně převeden k jinému zákazníkovi.

Acamar

Illya Pavlov

kamil.pittner@prcom.cz


Další články

Management a řízení

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: