Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Vzestup leteckého a vesmírného trhu
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Vzestup leteckého a vesmírného trhu

Pro sektor třískového obrábění je automobilový průmysl jedním z nejdůležitějších trhů. V trendu stále více se uplatňujícího elektrického pohonu automobilů se výrobci obráběcích strojů a nástrojů snaží objevit nové trhy. Zaměřují se na letecký a vesmírný průmysl.

Jediný pohled do zakázkové knihy společnosti Airbus sděluje: trh roste. V říjnu 2015 oznámil tento výrobce letadel typu A320 produkci padesáti letadel každý měsíc, a to až do prvního čtvrtletí roku 2017. Dále je plánováno výrobu v období do poloviny roku 2019 ještě zvýšit až na šedesát letadel měsíčně. Důvod pro navyšování lze opět najít v zakázkové knize: k 30. listopadu 2016 bylo objednáno 16 761 letadel. Tento počet se týká všech typů letadel. Také americký konkurent Boeing oznamuje, že od roku 2018 místo dosavadní produkce čtyřiceti dvou strojů začne vyrábět padesát dva letadel typu 737 měsíčně. Pozitivní trend potvrzuje Svaz německého leteckého a vesmírného průmyslu BDLI. Podle zveřejněných čísel roste světový provoz ve vzdušném prostoru rovněž přibližně o 5 % ročně. V příštích dvou letech očekává letecký a vesmírný průmysl potřebu více než 30 000 velkoprostorových letadel. To odpovídá obratu přibližně pěti miliard dolarů. Německý Svaz BDLI upozorňuje na to, že takový růst bude mít velký hospodářský a strategický vliv také na německé hospodářství.
 


Ingo Wagner, manažer u Technical Sales Team a Application Engineering Europe, a Henry Kim, CEO u Doosan Machine Tools, jsou přesvědčeni o tržním potenciálu v oboru letectví a kosmonautiky.

 

 

 

Výhled nepředpokládá ukončení růstu

Spolkové ministerstvo hospodářství a energie BMVi předpokládalo obrat v celkové částce 34,7 miliardy eur pro letecký a vesmírný průmysl za rok 2015. Největší růst byl zaznamenán v oblasti civilní letecké dopravy o 11 %, a to na 25,3 miliardy eur. Dodavatelský průmysl vykázal celkový obrat 10,6 miliardy eur, což je o 8,5 % více. Konec růstu v dodavatelském průmyslu není předpokládán. Důvodem pro to je zcela určitě vzestup globalizace. Kolem světa cestují nejen lidé, ale dopravuje se také velké množství zboží. Podle Svazu německého leteckého a vesmírného průmyslu nákladní letecká doprava v roce 2015 stoupla ve světě o 22 %. K vyhodnocení byly sledovány prodané nákladní tunokilometry. Vzrůst se projevil v prostoru asijsko-pacifickém o 2,3 % a v blízkovýchodním o 11,3 %.

Zajímavý trh pro třískové obrábění

Oborové svazy se těší na růžovou budoucnost. Taková budoucnost by mohla přinést pozitivní časy pro průmysl třískového obrábění. V trendu stoupající elektrifikace v oblasti pohonu automobilů se nachází prostor pro hledání alternativních trhů. Letecký a vesmírný průmysl se k tomu přímo nabízí. Není důležité, zda se jedná o civilní, nebo vojenské letadlo, či helikoptéry, všude se najdou součástky, které se vyrábějí na obráběcích strojích. Pro pracovníky z oblasti třískového obrábění proto není tento trh zcela neznámý. Dokazuje to také každoroční mezinárodní setkání odborníků z oboru pod názvem Machining Innovations Conference, krátce MIC, kde se zabývají aktuálními výrobními technologiemi a jejich vývojem pro letectví. Koncem roku 2016 pozval Institut výrobní techniky a obráběcích strojů IFW Leibniz-Universität Hannover společně s organizací Machining Innovations Network, krátce MIN, vedoucí špičkové výrobce obráběcích strojů, nářadí, letadel a subdodavatele na již šestnácté setkání. Konferenci s více než třiceti odbornými přednáškami navštívili odborníci z průmyslu i z výzkumu, aby si vyměnili znalosti o aktuálním stavu vývoje a tím se přizpůsobili současným aktuálním výzvám v oblasti. Obzvláště z hlediska hmotnosti a bezpečnosti představuje letecký průmysl určité speciální požadavky. Velkou roli v branži hrají nové materiály, například kompozity nebo titan. Výrobci obráběcích strojů a nářadí stojí před úkolem přizpůsobit nástroje a obráběcí procesy pro dokonalé obrábění také těchto materiálů. Z tohoto pohledu představil doktor Masahiko Mori trendy nových obráběcích strojů. Zvláště zdůraznil kombinace rozličných funkcí a výrobních procesů u jednoho stroje. Budoucnost bude patřit strojům, které dokážou nejen materiál odebírat, ale i nanášet, tedy integrovat aditivní obrábění. Diferencovaný pohled na oblast obráběcích strojů vyslovil Christoph Grey, viceprezident Material Science firmy Kennametal. Ve své připomínce porovnával vývoj v oblasti obráběcích strojů s růstem v oblasti leteckého průmyslu. Dospěl k závěru, že ani při určitém pokroku a zlepšení obrábění titanu se nepodařilo dostat se na předpokládaný vzestup v oboru. Cílem podle něj musí být příprava jednotlivých řešení v oboru obráběcích nástrojů. Největší rozdíl mezi oborem letectví a ostatními obory je hlavně v taktu výrobního procesu.


Obor letectví a kosmonautiky zvyšuje potenciál pro specialisty třískového obrábění.

 

Nemyslet jen na turbíny

Doba výrobního taktu nesmí být opomenuta. Životnost jednoho letadla je delší než jednoho automobilu a také se nevyměňuje každých pět let. V současnosti je průměrné stáří letadel například u Lufthansy okolo 11 let, u společnosti Delta okolo 17 let. Podle odborníků však ani stáří dvacet let nebo více není u letadla problém. Samozřejmě při vyšším stáří letadla stoupají náklady na jeho údržbu. To je důvod, proč se výrobci obráběcích strojů jako Doosan nesoustřeďují pouze na výrobu turbín. Jihokorejský koncern sídlí v Evropě v Dormagenu. Zde se také nedávno konaly dny Aerospace. Při tomto setkání se společně s evropskými zástupci diskutovalo o uplatnění obráběcích strojů firmy v oboru letectví a kosmonautiky. Ingo Wagner, manažer Technical Sales Team a Aplication Enginnering EU u DoosanMachine Tool, nasměroval pozornost svých kolegů od výroby turbín na malé součástky letadel. K nim patří vedle součástek běžného příslušenství také nosníky, nosné konstrukce, přistávací zařízení, tj. podvozek. Ani s těmito součástkami není celý potenciál vyčerpán. Všude, kde jsou lidé, dochází k nějakému poškození součástek a ty musejí být následně doplňovány, vysvětluje Wagner. Obrátil pozornost i na kabinu letadla pro pasažéry. Měl na mysli sedadla, kuchyni a odkládací prostory pro zavazadla. Všude se nacházejí součástky, které se opotřebovávají v průběhu provozu a musejí být nahrazovány. Obráběcí stroje firmy Doosan se nasazují při této výrobě, a to pro vojenské i civilní letectví. Ingo Wagner je si jistý, že v budoucnosti bude možné v této oblasti nalézt od firmy Doosan ještě více obráběcích strojů.


Eva.buzkova@mmspektrum.com


MM Das Industriemagazin č. 1_2 2017, str. 24–26

autor: Andrea Gillhuber
zpracoval: J. Zárožeň
 


 

Další články

Letecký průmysl
Materiály konstrukční nekovové
Materiály konstrukční kovové
Nástroje pro obrábění / řezné materiály
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: