Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Z EMO rovnou na MSV
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Z EMO rovnou na MSV

Přípravy letošního strojírenského veletrhu v Brně konaného 9.–13. října 2017 vrcholí a budou opět charakterizovány nervozitou při transportu exponátů z EMO Hannover, který končí 14 dní předtím.

Přes rostoucí prestiž brněnského strojírenského veletrhu je EMO pro výrobce obráběcích strojů nesrovnatelně významnější událostí, a tak jsou zákonitě veškeré novinky směrovány do Hannoveru. Bývala období přetrvávající několik roků, možná desetiletí, kdy v roce konání výstavy EMO nesměli jeho účastníci své výrobky vystavovat v témže roce na žádné jiné přehlídce obráběcích strojů po celém světě. Všechna tato omezení odpadla a nyní jde pouze o to neztratit ani den, pokud má vystavovatel zájem přesunout některý z exponátu EMO například do Brna. A zájem skutečně existuje a současné organizační, technické i přepravní možnosti tuto šanci dávají. Stejně jako společnost Misan i ostatní výrobci a dovozci obráběcích strojů mají zájem představit renomé stroje vystavovaného v expozici výrobce na EMO také v Brně na MSV 2017.

Svislá obráběcí centra Brother

Jeden z hlavních partnerů Misanu – japonský výrobce Brother – přesune hned dva dominantní stroje z expozice EMO do pavilonu P na brněnské výstaviště.
Výrobní buňka skládající se ze svislého vysokorychlostního obráběcího centra Brother Speedio S700X1 a systému Feedio byla vyvinuta ve spolupráci se švédskou společností ABB s cílem nabídnout univerzální obslužný systém pro zajištění dlouhodobého bezobslužného provozu se snadným a rychlým přestavením na jinou součást. Systém může obsluhovat více výrobních zařízení a může vykonávat i další operace, jako je odhrotování hotových dílů, jejich čištění a značení. Uvnitř zabudovaný robot je vybaven řízením ABB PickMT s podporou ovládání kamery snímající a vyhodnocující polohu polotovaru na nakládacím pásu. Po provedení požadovaných operací odkládá robot hotové výrobky na vynášecí pás. Přes tyto dva pásy je možné buňku připojit do vyššího, plně automatizovaného výrobního systému.


Pro zvětšení klikněte na tabulku

Vysoce produktivní obráběcí centra Brother Speedio R650X1 s paletovým výměníkem se nejlépe uplatní zejména v automobilovém průmyslu. Patentovaný systém vysokorychlostní výměny palet Brother „QT table“ a extrémně rychlý systém výměny nástrojů přibližuje tyto stroje k vytčenému cíli – eliminaci veškerých vedlejších časů. Stroj Speedio R650X1 představuje dvoupaletový stroj s vynikajícím poměrem velikosti pracovního prostoru vůči celkové zastavěné ploše.


Pro zvětšení klikněte na tabulku.

Okuma již 120 let na trhu

Hlavního partnera Misanu, japonskou společnost Okuma , který v letošním roce slaví 120 let od svého založení, budou na MSV v Brně zastupovat tři stroje.
Nejmenší z řady 5osých svislých center Okuma MU4000 V vyniká zejména kombinací přesnosti a tuhosti při zachování kompaktních rozměrů. Stroj je určen pro širokou škálu aplikací od výroby forem přes medicínskou techniku, složité letecké komponenty až po nejrůznější automobilové dílce. Díky své kinematické koncepci umožňuje jednoduchou a efektivní aplikaci automatizace procesů nakládání polotovarů a vyjímání hotových výrobků. Stroj je vybaven přímým odměřováním na lineárních osách, chlazením matic kuličkových šroubů a inteligentními funkcemi Okuma, jako je Super Nurbs a autonastavení středu otáčení rotačních os a další.

Pro zvětšení klikněte na tabulku.

Soustružnické centrum Okuma LT 2000 EX2T1MY disponuje dvěma vřeteny, z nichž levé vřeteno je v provedení se zvětšeným vrtáním (Big Bor) a dvěma revolverovými hlavami, kdy mohou obě hlavy pracovat s oběma vřeteny. Stroj může být dodán také se třemi revolverovými hlavami, z nichž každá může být vybavena poháněnými nástroji a Y osou. Koncepce stroje je navržena tak, aby stroj byl schopen velmi produktivně zajistit kompletní obrobení složité součásti na jediné upnutí nebo s automatickým podáváním při práci z tyče. Kromě os X a Z je v tomto případě vrchní revolverová hlava vybavena také osou Y. Vřetena mají synchronizované osy C, díky nimž si mohou předávat obrobek za rotace. Ke stroji lze připojit tyčový podavač nebo horní portálový nakladač (pro jeden nebo dva stroje). Thermo-Friendly Concept zaručuje výjimečnou rozměrovou stabilitu i při změnách okolní teploty nebo prodlevách činnosti stroje. Snižuje tím nutnost kompenzačního zásahu. Konstrukce šikmého skříňového lože zaručuje termální stabilitu a vysokou tuhost pro stabilní a přesnou výrobu.


Pro zvětšení klikněte na tabulku.

Soustružnické víceúčelové centrum z nové řady Okuma Multus U s označením U3000 1SW 1500 bude na stánku vystaveno v provedení s pravoúhlou kinematikou s druhým vřetenem, horním nástrojovým systémem a zvětšeným vrtáním hlavního vřetena. Stroj bude předváděn při obrábění s inteligentními funkcemi, jako Okuma CAS – Protikolizní systém, Okuma Thermo Friendly Concept – stabilizace a kompenzace vlivů teplotních změn okolí a dalšími.

Bruska japonského výrobce Okamoto

Bruska nové koncepce s revolverovou hlavou nesoucí až tři nezávislá vřetena pro broušení nakulato a broušení otvorů má označení UGM 360NC. Stůl se má dvojité V vedení, které zaručuje nejvyšší přímost pohybu. Natáčení revolverové hlavy zajišťuje vestavěný DD motor s vysokou přesností polohování a minimální údržbou. Vřeteníky s integrovanými motory jsou vybaveny systémem udržování konstantní teploty. Dialogové programování je prováděno výhradně pomocí grafických symbolů a zadávání číselných hodnot.


Pro zvětšení klikněte na tabulku.

Aditivní technologie Concep Laser

Stejně jako švédský ARCAM byl v závěru loňského roku německý Concept Laser zakoupen americkou společností General Electric. V současné době se na trh dostávají modulárně koncipované nové řady aditivních sestav připravené pro nasazení v sériové výrobě. Pro brněnskou strojírenskou přehlídku byly vybrány autonomní provedení strojů s LMS metodou aditivní výroby. Z toho, že se například Concept Laser nezúčastňuje letošního EMO v Hannoveru, lze usuzovat na ne zcela standardní vztahy mezi výrobci zařízení pro aditivní výrobu a výrobci obráběcích strojů, respektive jejich asociacemi.

Stroj Concept Laser M2 cusing Multilaser je systém pro aditivní výrobu laserovým spékáním práškových kovů. Dvoulaserové provedení stroje umožňuje provádět produktivní stavbu z titanových, hliníkových, ocelových a dalších kovových slitin, případně čistých kovů. Celý systém je navržen v souladu s bezpečnostními směrnicemi ATEX pro práci s hořlavými a výbušnými materiály. Součástí expozice jsou periferie tvořící nedílnou součást celého systému pro aditivní výrobu (prosévací zařízení, žíhací pec, pískovací stanice atd.).


Pro zvětšení klikněte na tabulku.

Automatizace, propojování strojů a sledování vytíženosti

Tak jako všechny strojírenské výstavy zdůrazňuje i brněnský veletrh zaměření na automatizaci a řešení vztahů a komunikaci z hlediska stavby vyšších výrobních celků. Z výše uvedených strojů jsou všechny, včetně aditivních zařízení, připraveny pro zařazení do automatizovaných systémů a stroje Okuma svou otevřenou strukturou přímo vybízejí k individuálnímu doplňování softwarových aplikací pro tyto účely. Navíc Okuma již spustila provozy ve dvou svých „Smart“ výrobních závodech v Nagoji pod názvy DS1 a DS2 a třetí je ve fázi projektových příprav.

Všechny stroje v expozici Misan budou bezdrátově propojeny a monitorovány systémem Okuma Machine Monitor pracujícím v prostředí webových prohlížečů a umožňujícím tak snadnou implementaci do nejrůznějších zařízení typu stolní počítač, laptop, tablet či smartphone.

Misan, umístění na MSV: pavilon P, stánek 152

Ondřej Svoboda

o.svoboda@misan.cz

www.misan.cz
 

Další články

Novinky z veletrhů a výstav
Materiály konstrukční kovové
Nekonvenční technologie
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: