Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Zajímavosti letošního MSV v Brně
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Zajímavosti letošního MSV v Brně

Zájem firem je opět velmi vysoký, ve srovnání s rokem 2015, kdy měl veletrh stejnou skladbu, se očekává o sto firem více. Evidováno je 1 630 vystavujících firem z 28 zemí. Přibližně polovina vystavovatelů opět přijede ze zahraničí, nejvíce jako tradičně z Německa. Zajímavé je, že téměř pětina německých firem bude na MSV vystavovat poprvé.

Ing. Jiří Kuliš,generální ředitel společnosti Veletrhy Brno

Vážení čtenáři,

brněnské výstaviště v těchto dnech žije přípravami na nejdůležitější hospodářskou událost roku – 59. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu. Souběžně se konají veletrhy Transport a Logistika a ENVITECH. Všechny výstavní haly se zanedlouho promění v největší středoevropskou přehlídku technologických řešení, zařízení a služeb pro průmysl, dopravu a logistiku. Na straně vystavovatelů očekáváme o sto firem víc než ve srovnatelný rok 2015. Svou nabídku do Brna přijede prezentovat přibližně 1 630 zájemců, bezmála polovina z nich ze zahraničí. Pro návštěvníky to znamená velkou příležitost k načerpání inspirace, výměně zkušeností a navázání nových obchodních kontaktů.

Dlouhodobě rostoucí česká a evropská ekonomika láká k prezentaci na klíčovém průmyslovém veletrhu domácí i zahraniční výrobce. Nejvíce zahraničních vystavovatelů se přihlásilo tradičně z Německa, z toho téměř pětina se zúčastní poprvé. Neméně vystavovatelů bude tradičně ze Slovenska, Číny, Itálie, Švýcarska, Rakouska, Jižní Koreje a Ruska. Indie se představí jako oficiální partnerská země.

I doprovodný program bude tradičně obsáhlý a vedle odborných technických témat akcentuje exportní podporu, technické vzdělávání a samozřejmě digitalizaci průmyslu – Průmysl 4.0.

Věřím, že pro vás bude návštěva na MSV opět inspirativní a přinese mnoho nových impulzů pro další rozvoj.

Generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Ing. Jiří Kuliš


Dva specializované veletrhy

Vyloženě nové obory v nomenklatuře letošního ročníku nehledejte. Pokud jde o skladbu veletrhu, v lichých letech pořádáme dva specializované veletrhy, které MSV doprovázejí a zviditelňují konkrétní obory. Veletrh Transport a Logistika proběhne letos už poosmé. Svou náplní navazuje na zvýrazněné téma Průmysl 4.0, protože k chytré výrobě patří také chytré sklady a digitalizované logistické a dopravní služby. Veletrh technologií pro ochranu životního prostředí ENVITECH se koná jednou za dva roky. Letos se uskuteční podruhé a jeho vystavovatelé představí technologie pro čištění vody i vzduchu, moderní metody zpracování odpadů nebo technologie pro snižování ekologické zátěže v průmyslových provozech,“ upřesňuje tiskový mluvčí MSV Jiří Erlebach.

Letecký pohled na brněnské výstaviště

Partnerská země Indie

Partnerskou zemí veletrhu je opět Indie. Poprvé jí byla v roce 2012. Na India Show se tehdy představilo 135 indických průmyslových firem. Šlo o historicky největší přehlídku indického průmyslu v zemích střední a východní Evropy. Letošní partnerství potvrzuje, že náš region a právě Česká republika jsou pro Indii významným partnerem s potenciálem dalšího růstu, na obou stranách přibývá vzájemných investic a dceřiných společností. V České republice investovaly firmy jako Arcelor Mittal, Infosys nebo Tata, příkladem českých investic v Indii jsou podniky společností Škoda Auto, Bonatrans či Zetor Brno. Centrální expozice Indie letos obsadí téměř celý pavilon A1 a bude obdobně impozantní jako loni čínská. Připravuje ji asociace Engineering Export Promotion Council, která sdružuje více než 14 tisíc indických firem, převážně malých a středních.

Novinky a inovace

Výčet novinek a inovativních řešení by byl na samostatný článek. Informace od vystavovatelů postupně zpracováváme. Již nyní víme například o 3D tiskárnách pro profesionální průmyslové využití nebo o systému pro nejrychlejší značení výrobků na světě. Několik firem nabídne inovace v oblasti řezání laserem. A opět jsou očekávány zajímavé novinky v robotice, mezi nimi třeba výjimečně rychlý a přesný malý robot Kuka nebo nejsilnější robot na světě od firmy Fanuc, který uzvedne až 2,3 tuny,“ doplňuje Jiří Erlebach.

Vliv EMO na letošní MSV

Specializovaný veletrh obráběcích a tvářecích strojů IMT se sice koná v sudých letech, ovšem tento obor je pro MSV podle zastoupení firem klíčový. Některé firmy se účastní pouze v sudých letech, ale těch je minimum. Třetina účastníků letošního MSV se představí v rámci oborů obráběcí a tvářecí stroje, nástroje, nářadí, svařování a povrchové úpravy. Tradiční velké vystavovatele obráběcích strojů návštěvníci najdou na obvyklých místech – jde o leadery oboru jako Tajmac-ZPS, Kovosvit MAS, Yamazaki Mazak, Misan, TOS-Kuřim, Alfleth, Strojírna Tyc a další. Nástroje pro obrábění představí firmy jako Gühring, Hoffmann, Schunk Intec nebo Neskan. V branži průmyslových pil nebudou chybět společnosti Pilous, Kaltenbach či Pegas-Gonda.

Fenomén Průmysl 4.0

Podle statistik 60 % vystavovatelů minulého ročníku zaregistrovalo téma Průmyslu 4.0.
Toto téma zdůrazňujeme jako klíčové již třetím rokem. Věřím, že i díky MSV se nyní dostává do širšího povědomí a většina průmyslových firem jej považuje za přelomovou strategii do budoucna. Žijeme v převratné době a MSV je příležitostí ukázat progresivní směry vývoje, ať už je to digitalizace, robotizace, 3D tisk, či internet věcí. Určitě se s tímto fenoménem potkáme na více expozicích a u více firem než v loňském roce,“ upozorňuje Jiří Erlebach.

V doprovodném programu MSV proběhne konference Robot a člověk v jednom týmu, která bude zaměřená na možnosti automatizace výroby s využitím cenově dostupných a kooperativních robotů. Také se uskuteční tradiční konference 3D tisk – trendy, zkušenosti a obchodní příležitosti a Vize v automatizaci – Industry 4.0. Problematice Průmyslu 4.0 se věnuje také letošní konference Energie pro budoucnost XXII. – Energetická efektivita v průmyslové sféře pro růst podniku či seminář Digitalizace v údržbě a konference Technologické agentury – Smart Life.

Reflexe MSV v zahraničí a v České republice

Tradice MSV je jeho silnou devízou také ve vztahu k zahraničí. „Jsme potěšeni, že ze zahraničí přijede přibližně polovina vystavujících firem. Pro nás jako organizátory je samozřejmě nejdůležitější přivést na veletrh tu správnou klientelu, aby byly firmy s veletrhem spokojeny. Během MSV se konají například matchmakingová akce Kontakt Kontrakt či investiční fóra o vzájemné spolupráci českých a zahraničních firem,“ shrnuje Jiří Erlebach.

Zpětná vazba

„Zpětná vazba je pro nás důležitá, každoročně si necháváme zpracovat detailní průzkum od renomované agentury Ipsos Tambor. Spokojenost vystavovatelů i návštěvníků dosáhla v loňském roce 84, resp. 86 procent, což je nejvyšší úroveň za posledních pět let. Samozřejmě nechceme usnout na vavřínech, proto se snažíme reagovat i na připomínky k organizaci, navigaci či stravování,“ uzavírá tiskový mluvčí MSV Jiří Erlebach.

 
Zbyněk Koukolík

zbynek.koukolik@mmspektrum.com

Další články

Průmysl 4.0
3D technologie
Management a řízení
Automobilový průmysl
Novinky z veletrhů a výstav
Exportní příležitosti

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: