Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Zajímavosti ze světa 3D tisku
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Zajímavosti ze světa 3D tisku

3D tisk nabízí stále nové možnosti uplatnění, ať už jde o vlastnosti nebo rozměry finálního výrobku, nebo o zcela nové aplikační oblasti. Jednou ze zajímavých novinek je 3D tiskárna na desky plošných spojů, která umožňuje výrobu prototypu nebo malé série během několika hodin. Nebo z jiného soudku - v největších výrobních systémech lze vytisknout plastové díly s rozměry kolem 900 mm. Pokud máte za to, že se vám investice do takového zařízení nevyplatí, není třeba zoufat, neboť technologie jsou dostupné i formou služby.

Technologie 3D tisku se také stává základem pro firemní byznys. Příkladem může být výroba zdravotních pomůcek pro hendikepovaná zvířata. Technologie umožňuje nejen jejich individuální přizpůsobení zvířeti, ale zákazník si na pomůcku může například nechat vytisknout jméno svého mazlíčka. Samozřejmě ve 3D. 

3D tiskárna na desky plošných spojů

Společnost Amtech představila na veletrhu Amper 2019 nový systém aditivní výroby DragonFly 2020 Pro od izraelské společnosti Nano Dimension, který je určen pro 3D tisk desek plošných spojů (DPS).


 

Příklady DPS vytvořených technologií DragonFly

3D tisk DPS je v případě systému DragonFly proces, při kterém tisková hlava tiskne souběžně kapky nevodivého fotopolymeru a vodivého nanostříbrného inkoustu. Jedná se o plně aditivní proces, tj. jak polymer, tak stříbro se postupně tiskne po jednotlivých kapkách a vrstvách. Na rozdíl od konvenčního způsobu výroby DPS, který vyžaduje několik zařízení, chemických procesů a složité výrobní postupy, je celý proces tvorby DPS realizován jediným zařízením.

Systém vychází vstříc potřebám malosériové výroby a rychlejšího uvádění produktů na trh. Jakmile je nová DPS navržena, je možné její prototyp vytisknout v řádu několika hodin, okamžitě otestovat, opravit vady a aktualizovat návrh. V případě konvenčního způsobu bývá celý proces mnohem zdlouhavější (v řádu týdnů) a zejména nákladnější. Systém DragonFly je určen především vývojovým společnostem či vývojovým oddělením v rámci velkých podniků, dále organizacím s potřebou utajení, které nechtějí sdílet své návrhy se svými dodavateli, a také malým a středním podnikům.


Nová 3D tiskárna DragonFly 2020 Pro pro 3D tisk desek plošných spojů

Nejvýkonnější 3D tiskárna od Stratasysu je v ČR

Společnost MCAE Systems rozšířila portfolio svých 3D tiskáren o nejvýkonnější výrobní systém pracující na bázi technologie FDM – Stratasys F900. Zařízení umožňuje zpracovávat dvanáct průmyslových termoplastů a se svým velkým stavebním prostorem je skutečným konkurentem konvenčních výrobních metod. Mimo jiné zvládá tisk z materiálů typu Ultem 9085 využívaného i v leteckém průmyslu, FDM Nylon 12CF plněného uhlíkem a dalších druhů termoplastů s pokročilými mechanickými vlastnostmi umožňujícími výrobu dílů odolávajících vysokým teplotám, olejům či benzínu, sterilizaci i velkým nárazům.


Stratasys F900, nejvýkonnější výrobní systém pracující na bázi technologie FDM

3D tiskárna F900 je určena speciálně pro výrobu a těžký průmysl, kde je zapotřebí plánovat a tisknout ve velkém. S největším tiskovým prostorem z celé řady Fortus je 3D tiskárna F900 navržena tak, aby vyhovovala nejnáročnějším výrobním podmínkám.

Ortézy pro zvířata vyráběné 3D tiskem

Po unikátních vozících pro handicapované psy rozšiřuje český start-up AnyoneGo svoji nabídku o další kategorii klíčových produktů. Na míru nově navrhuje také ortézy pro zvířata. Stejně jako vozíky se i ortézy vyrábějí prostřednictvím 3D tisku na tiskárnách HP. Díky této výrobní technologii lze přizpůsobit finální výrobek každému zvířeti přesně podle jeho potřeb.


Ortézy tištěné na 3D tiskárnách mají kromě možnosti individualizace také více než trojnásobnou životnost oproti konvenčně vyráběným pomůckám.

Ortézy pro psy nabízí brněnský start-up AnyoneGo pod značkou AnyoneGo PetOrtho ve čtyřech základních velikostech podle druhu plemene, pro jezevčíka i třeba pro dogu. Samozřejmostí je rozlišení ortéz pro přední či zadní, resp. levou či pravou končetinu, které vycházejí z odlišných anatomických požadavků. Před samotnou výrobou je potřeba provést měření psa, které zvládne klient sám podle zaslaných pokynů. Pro další upřesnění případně slouží foto- či videodokumentace dodaná klientem. V případě výrazné individualizace nebo deformit nohy však tým AnyoneGo doporučuje využít možnosti 3D skenování nohy psa pomocí přenosného 3D skeneru. Koncová cena ortézy se odvíjí od požadované velikosti psa. Nejmenší ortéza je v prodeji za cenu 6 300 Kč, největší stojí 24 200 Kč vč. DPH.

Článek byl sestaven s použitím podkladů poskytnutých společnostmi Amtech, MCAE Systems a AnyoneGo.

Pavel Marek

pavel.marek@mmspektrum.com

www.amtech.cz

www.mcae.cz


www.anyonego.cz

 

Další články

3D technologie
Elektrotechnika a regulace
Technologie zpracování pryže/ plastů

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: