Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Zakázková výroba pružně a efektivně
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Zakázková výroba pružně a efektivně

Automatizovat zakázkovou výrobu? Jde to, ale jen s dobrým programátorem a plánováním. S tím druhým významně pomáhá kontrolní systém HACS, vyvinutý společností Hermle, který řídí paletový výměník HS flex, ale umí toho mnohem více. Přijměte pozvání do malé firmy JHSP z Rychnova u Jablonce nad Nisou, která přestože se věnuje pouze výrobě na zakázku, si letos na jaře pořídila pětiosé obráběcí centrum Hermle C 400 s automatizací HS flex a nemůže si jej vynachválit.


Do široké nabídky produktů společnosti JHSP patří kontrolní a fixační přípravky, cubingy, jednoúčelové stroje, formy a v posledních letech také elektronické měřicí systémy s bezdrátovým sběrem dat a další služby. 

Na kraji Rychnova v mlze, která by se dala krájet, se krčí výrobní podnik JHSP. Pravé podzimní počasí vládlo v této krajině, když jsem společnost JHSP v doprovodu zástupců společnosti Hermle Barbary Hermann a Pavla Němečka na začátku listopadu navštívila. Uvnitř je ale teplo a útulno. Vlídné přivítání společníky Alexandrem Janatou a Janem Hujerem slibuje příjemně strávené dopoledne. Do kanceláře ještě nahlédne pozdravit třetí ze společníků Jaroslav Straka a zase pokračuje do výroby, kterou má v podniku na starosti. Ing. Hujer vede konstrukční oddělení a Ing. Janata řeší obchodní záležitosti. S oběma pány jsem se už potkala loni na veletržním večírku Hermle na brněnském výstavišti v průběhu strojírenského veletrhu. Není to totiž první stroj Hermle, který si firma koupila. Zajímám se proto, jak to všechno vlastně začalo a jak firma s třiadvaceti zaměstnanci dospěla k investici do automatizace. „Se Sašou se známe už z dob studií na Technické univerzitě v Liberci. Studovali jsme konstrukci sklářských a keramických strojů,“ vzpomíná Hujer. „Sem tam jsme potom při vlastních zaměstnáních spolu navrhovali jednoúčelové stroje. Většinu dílů jsme si nechávali vyrábět, ale sami jsme stroje montovali a oživovali u zákazníků. A tam vznikla myšlenka založit firmu vlastní,“ pokračuje Hujer. „Přizvali jsme pak ještě Jardu Straku, který měl s obráběním bohaté zkušenosti ze svého zaměstnání, abychom si mohli jednotlivé díly také sami obrábět,“ doplňuje Janata. (Pozn. redakce: Zkratka JHSP původně znamenala: Janata, Hujer strojní projekty. Po příchodu třetího společníka ani nebylo potřeba zkratku měnit, jenom dnes znamená Janata, Hujer, Straka projekty). Výrobu zahájili v roce 2012.


 Automatický systém HS flex od společnosti Hermle byl vyvinut právě pro zakázkovou výrobu a řídí jej systém HACS s intuitivním ovládáním, který podporuje plánování a řízení zakázek.

Co kus, to originál

Do široké nabídky produktů společnosti JHSP patří kontrolní a fixační přípravky, cubingy, jednoúčelové stroje, formy a v posledních letech také elektronické měřicí systémy s bezdrátovým sběrem dat a další služby. „Výrobu stále posouváme. Z dříve spíše mechanických systémů se nyní soustředíme na implementaci také elektronických systémů do našich zařízení,“ popisuje vývoj výrobního portfolia společnosti Hujer. I když zároveň dodává, že čím více je na přípravku elektroniky, tím je jeho konstrukce jednodušší, modulová, nejčastěji z hliníkových profilů, a tedy konstrukčně ne tak zajímavá. „Mechanické měřicí či kontrolní přípravky obsahují mnoho složitých tvarů, které obrábíme na pětiosých centrech Hermle,“ dodává. Nyní do již velmi širokého produktového spektra přibyl ještě nový projekt – výroba testovacích zařízení za použití pokročilých materiálů. Pro představu jde třeba o ověřování chování přední masky automobilu za různých klimatických podmínek. Právě z důvodu umístění přípravku s maskou auta např. do klimatické komory je snaha přípravek co nejvíce odlehčit. Zároveň ale musí splňovat vysokou přesnost a tuhost. Původní myšlenka využít 3D tisk na tuto disciplínu zatím nedošla pozitivního výsledku. Na příkladu je však patrné, kdo je největším zadavatelem společnosti – výrobci automobilů. Dalším příkladem produktu by mohlo být zařízení, které měří univerzálně povrchový tvar, konkrétně délku obecné trajektorie automobilového nárazníku. Přestože je firma velmi vázaná na automobilový průmysl, který nyní zažívá významné poklesy výroby, výrazné ztráty JHSP zatím nezaznamenala. Je totiž jedno, kolik kusů vozidel automobilka vyrobí – z podstaty zařízení, které JHSP vyrábí, je nutné pouze to, aby automobilky zachovaly vysokou diverzitu typů. 


Paletový systém HS flex umožňuje operátorovi snadný přístup k jednotlivým paletám.

Dali na dobrou radu

Své první stroje nakoupili společníci postupně na MSV v Brně. Různé, ale známé značky výrobních strojů neobstály většinou z důvodu komplikované koncepce. Následný potřebný servis v očích Ing. Janaty nedosahoval požadované kvality. Na jednom z dalších brněnských veletrhů si nechali poradit a navštívili dříve přehlížený stánek Hermle. Od první chvíle jakožto konstruktéři si oblíbili jednoduchou koncepci těchto strojů. Pak už stačila návštěva u jednoho uživatele a jeho dobrá reference na velmi kvalitní servis společnosti Hermle a bylo rozhodnuto. I přes poměrně vysokou pořizovací cenu si společníci nemohou stroje vynachválit. „Dříve jsme měli zkušenost, že přijel servisák, celý den telefonoval a pak odjel, aniž by problém dokázal vyřešit. Nyní přijede servisák Hermle do druhého dne, auto má plné náhradních dílů, vymění, co je potřeba, a stroj zase běží,“ popisuje Janata. Servis strojů Hermle je totiž založen také na dálkové diagnostice a generování chybových hlášení. Proto, když servisní technik jede k problému, už má s sebou všechny díly, které by mohl podle hlášení pravděpodobně potřebovat. „Servis je opravdu bezkonkurenční, rychlý a efektivní,“ říká spokojeně Janata.

 
Mezitím co stroj obrábí, operátor může pohodlně hotové palety odebírat a zakládat nové polotovary.

Později dokoupili ještě druhé pětiosé centrum Hermle, které však z důvodu pořízení paletového systému muselo jeho o pět let mladšímu bráškovi uvolnit místo. Malé výrobní prostory umožňují umístit pouze omezené množství strojů. Paletový výměník FS flex, kterým nový stroj C 400 disponuje, obsahuje devět středně velkých palet. „Mohli jsme si vybrat z několika řešení paletového výměníku. Z důvodu prostorové vybavenosti a charakteru naší výroby jsme zvolili devítimístný. Ještě by se nám hodil přídavný zásobník na nástroje, ale na ten už nemáme na hale místo. Tak si musíme s 28 pozicemi vestavěného zásobníku na těch devět palet vystačit,“ vtipkuje Hujer. Paletový systém HS flex umožňuje osadit každou paletu jiným výrobkem. Programátor ke každé paletě dodá příslušný program a nástroje a zbytek již zajistí řídicí systém HACS (Hermle automation control system). „Sám kontroluje, zda každá zakázka obsahuje potřebné programy, nástroje, nastavení nulových bodů apod. Když dojde např. ke zlomení nástroje, HACS, pokud nenajde v zásobníku sesterský nástroj, kterým by bylo možné obrobek dokončit, danou paletu zablokuje a přejde na další, kde má všechny potřebné atributy,“ vysvětluje, jak funguje důmyslný systém, Pavel Němeček. Automatický systém HS flex od společnosti Hermle byl vyvinut právě pro zakázkovou výrobu a řídicí systém HACS pro podporu plánování a řízení zakázek. „Nechci, aby to vyznělo, že je to úplně snadné. Je to samozřejmě velmi náročné pro programátora, který musí každou zakázku naprogramovat, pohlídat možné kolize atd., ale systém HACS je velmi dobrý pomocník,“ upřesňuje Janata. Pan Janata navíc může pomocí mobilní aplikace sledovat výrobu na dálku či např. měnit prioritu pořadí palet, kdyby bylo potřeba nějakou zakázku dokončit rychleji. Zastaví-li se stroj, systém odesílá zprávu na službu, která může přijít problém odstranit.Zkušenost s již dříve pořízeným pětiosým obráběcím centrem Hermle C 650 přesvědčila majitele, že investovat do technologií Hermle se vyplatí.

Spolehlivé, ověřené a dobře fungující

Zajímavostí na tomto příběhu je to, že společnost JHSP prodala starší (ale pouze o pět let) centrum C 400, aby mohla koupit úplně stejný stroj, ale doplněný o automatickou výměnu palet HS flex. Existovala ještě možnost výměník palet připojit ke staršímu stroji, ale nakonec bylo rozhodnuto pořídit stroj nový. Nedalo mi to a zeptala jsem se, zda je na stroji za těch pět let vidět nějaká inovace. „Stroj je stále stejně spolehlivý. Chlazení má větší výkon z důvodu nutnosti oplachu celého pracovního prostoru k odstranění všech třísek, které by se mohly připlést např. do manipulátoru. Významného vylepšení za se těch pět let ovšem dočkal řídicí systém Heidenhain. Řídicí systémy se vyvíjejí opravdu velmi rychle,“ odpovídá Hujer. Podle technického poradce Pavla Němečka je málo pravděpodobné na strojích po pouhých pěti letech najít rozdíl. „Vycházíme z toho, co funguje, je osvědčené a dobré. Nemá tedy cenu to měnit. Kdybych porovnal třeba 15 let staré stroje se současnými, tak i ty mají stále stejnou koncepci, ale došlo tam například ke zjednodušení krytu zásobníku, zjednodušilo se uložení otočného stolu, jehož náhon je prováděn planetovou převodovkou apod. Ale obecně jsou stroje Hermle založeny na jednoduchosti. Je to léty ověřená koncepce, na které není potřeba něco měnit,“ uzavírá naše povídání Němeček.


Spolumajitelé firmy JHSP u nového centra Hermle C 400 s automatizací HS Flex. Zleva Jan Hujer, Jaroslav Straka, Alexandr Janata, v pozadí zástupci společnosti Hermle Pavel Němeček a Barbara Hermann.

Na závěr mi nezbývá než popřát firmě JHSP mnoho úspěšně dokončených zakázek na strojích Hermle a s pomocí pružného automatického systému HS flex. Na odhad návratnosti je ještě brzy, mají stroj teprve od jara. Ale už teď je jasné, že jim jejich různorodou práci velmi usnadní. 

Eva Zajícová

JHSP

Hermle

Další články

Inovace
Automatizace, regulace
Elektrotechnika a regulace
Materiály konstrukční kovové
Montáže/ kompletace
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: