Témata
Reklama

Základní principy tryskacích strojů

Firma DISA Industries, s. r. o., zahájila své aktivity v České republice v r.1994. Její výrobní program zahrnuje bubnové, stolové, závěsné, průchozí a manipulátorové tryskací stroje.

abídka strojů sahá od malých tryskačů, určených pro menší slévárny a lehčí provozy, přes středně velká zařízení, nacházející uplatnění ve slévárenství, hutnictví a strojírenské výrobě, až po komplexně řešené tryskací linky pro velkoobjemový a nepřetržitý provoz.
Reklama
Reklama
Reklama

Bubnové tryskací stroje

Mezi přednosti bubnových strojů patří jejich rychlost a nenáročná obsluha. Tyto stroje pracují na následujícím principu: obrobky se převalují na gumovém pásu, který je vybaven speciálně navrženými lištami. Metací kolo (kola) umístěné v horní části tryskací komory vrhá abrazivo na povrch převalujících se obrobků. Abrazivo poté propadává děrováním pásu do šnekového dopravníku, kterým je dopraveno ke korečkovému elevátoru a následně do separátoru, kde je zbaveno nečistot a připraveno pro další použití. Vykládání obrobků se provádí přepnutím pohonu pásu do protisměru. Tyto stroje jsou vhodné pro obrobky, které nemohou být převalováním poničeny, a současně tam, kde je vhodný vsázkový tok produkce.
Všechny velikosti strojů mohou být dodány s pásovým nebo skipovým nakladačem zvláště vhodným pro manipulaci s obrobky ve standardizovaných přepravkách. Pro manipulaci s otryskanými obrobky slouží vykládací pásové dopravníky nebo korýtkové šupny usměrňující tok obrobků vypadávajících do přepravky. Vhodnými doplňky mohou být i frekvenční měniče pro pohon pásu a metacího kola, což může zkrátit pracovní cyklus a přispět ke zvýšení kvality tryskání. Dalším nadstandardním doplňkem je magnetický separátor, který je používán zejména ve slévárenských provozech pro separaci zbytkového písku od abraziva, čímž se zvyšuje kvalita tryskání a výrazně prodlužuje životnost otěrem namáhaných dílů.
Jiným typem bubnových strojů jsou velkokapacitní stroje s manganovým kolébajícím se bubnem nakládaným shora a vykládaným otočením bubnu o 180°.

Závěsné tryskací stroje

Závěsné tryskací stroje jsou určeny k otryskávání obrobků zavěšených na otěruvzdorném závěsu či závěsném háku. Takto zavěšené obrobky jsou na podvěsné dráze ručně nebo automaticky zavezeny do tryskací komory. Závěs s obrobky se v tryskací komoře otáčí a během tryskání je možné měnit jeho polohu vůči metacím kolům. Po ukončení cyklu je závěs automaticky vyvezen ven druhými dveřmi (u průběžných strojů) nebo zpět vstupními dveřmi. Použité abrazivo je vibračním dopravníkem transportováno k elevátoru a následně do separátoru.
Mezi nadstandardní doplňky patří široká škála podvěsných drah, frekvenční měnič, magnetický separátor, přívěry metacích kol pro urychlení pracovního cyklu, zvukové izolace metacích jednotek a další. Tyto stroje nacházejí uplatnění zejména při tryskání spíše větších obrobků, u kterých je jejich převalování problematické.

Dvoukomorové závěsné tryskací stroje

Speciální kategorií závěsných tryskacích strojů jsou velmi rychlé a jednoduše ovladatelné dvoukomorové závěsné tryskací stroje. Obrobky jsou zde přímo zavěšovány do tryskací komory. V jedné komoře metací kola vrhají abrazivo na otáčející se obrobky, zatímco ve druhé komoře probíhá výměna obrobků. Tryskací komora je při tryskání natáčena do třech nastavitelných poloh tak, aby se zamezilo vzniku nežádoucích "stínů ". Při otáčení válce z tryskací do nakládací polohy je proud abraziva přerušen. Použité abrazivo propadává dnem komory do korečkového elevátoru, odkud je dopraveno do separátoru, zbaveno nečistot a připraveno pro další použití.
Obě tryskací komory jsou vyloženy krycími deskami z otěruvzdorného materiálu. Pracovní cyklus je programován přesně podle požadavků na kvalitu povrchu otryskávaných součástí. Úniku abraziva zabraňuje speciální těsnicí systém umístěný po stranách a v horní a spodní části tryskací komory. Mezi nadstandardní doplňky patří opět magnetický separátor, frekvenční měnič metacích kol, servisní a údržbová podesta. Speciálním nadstandardním doplňkem je příprava pro obsluhu robotem. Tyto stroje jsou vhodné zejména pro menší až středně velké díly, které není možné převalovat.

Průchozí stroje

Tryskacími stroji s velkou průchozí kapacitou jsou stroje s kolébajícím se průchozím bubnem, kde rychlost průchodu obrobků je závislá na sklonu bubnu. Dopravu obrobků zajišťuje pásový nebo vibrační dopravník. Na jiném průběžném principu pracuje v podstatě klasický bubnový stroj s gumovým nebo lamelovým pásem, kde je doprava obrobků zajištěna otáčejícími se dopravními válci. Rychlost průchodu obrobků je opět závislá na sklonu celé sestavy.

Manipulátorové tryskací stroje

Tento specifický typ tryskacích strojů je používán zejména výrobci motorů při tryskání bloků a hlav motorů a klikových hřídelí. Obrobky jsou uchopeny manipulátorem v nakládacím prostoru a postupně natáčeny ve všech úhlech proti tryskacím kolům v několika tryskacích komorách. Poslední komora slouží pro odstranění zbytkového abraziva. Dráha pohybu obrobků může být horizontální nebo vertikální.
Reklama
Vydání #5
Kód článku: 20527
Datum: 16. 05. 2002
Rubrika: Trendy / Povrchové úpravy
Autor:
Firmy
Související články
Efektivní obrábění hliníkových tlakových odlitků

Pokud jde o sériovou výrobu složitých tlakových odlitků z hliníkových slitin, je Kovolis Hedvikov preferovaným partnerem automobilových výrobců a dodavatelů. S cílem rozšířit kapacitu i možnosti zpracování investovala společnost do nového omílacího systému, přizpůsobeného široké škále dílů a místním podmínkám.

Kompozitní povlaky jako možná náhrada za povlaky na bázi CrIV

Tento příspěvek se týká oblasti povrchových úprav, zejména elektrolyticky vyloučených kovových povlaků, a to způsobu vytvoření kompozitní povrchové úpravy na bázi niklu s vysokou odolností proti opotřebení. Výsledkem provedeného výzkumu je technologický postup závěsového pokovení pro nový kompozitní povlak NiP-XLS, který by mohl nahradit povlaky na bázi CrIV.

Šetrné a účinné čištění těžko dostupných míst

Klasické postupy čištění ve vodě se dostávají na hranice svých možností, když jde například o kapilární struktury nebo komplexní geometrie. Za takové situace se nově na scénu dostávají tzv. CNP technologie (Cyclic Nucleation Process). Tato technologie pracuje na principu cyklické nukleace (tvorby krystalových zárodků z přesycených roztoků).

Související články
Ako zvýšiť kvalitu povrchových úprav

Dokonale čistý a odmastený povrch dielov je základnou črtou pre všetky povrchové úpravy, ktorý má veľký vplyv na výslednú kvalitu produktu. Predovšetkým rôzne spôsoby nanášania kovov si vyžadujú starostlivú prípravu povrchu, aby sa zabránilo vzniku škvŕn, ktoré vznikajú v dôsledku povrchovej kontaminácie počas tvárnenia kovov.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Stříkání a lakování - trendy jsou nepochybné

Nutnost zvyšovat technicko-ekonomickou úroveň firmy je na denním pořádku. Inovace zvyšují podnikovou konkurenceschopnost, kterou lze spatřovat zejména ve flexibilitě, tvorbě přidané hodnoty, efektivnosti a kvalitě. Také v oboru povrchových úprav je trendem automatizace a robotizace.

Předúprava oceli nízkoteplotním plazmatem pro zvýšení pevnosti lepeného spoje

V příspěvku jsou shrnuty výsledky výzkumu vlivu plazmochemické předúpravy vzorků oceli DC01 na výslednou pevnost lepeného spoje. Pro předúpravu povrchu vzorků oceli byla použita RF štěrbinová tryska generující plazma. Jako pracovní plyn byl použit argon a argon v kombinacích s dusíkem nebo kyslíkem. Vliv plazmové předúpravy na povrch oceli byl vyhodnocen pomocí měření kontaktních úhlů a výpočtu volné povrchové energie. Po slepení vzorků oceli pomocí běžně užívaného lepidla Weicon Flex 310M HT200 byly testovány výsledné vlastnosti lepeného spoje pomocí standardních mechanických odtrhových testů podle ČSN EN 1465.

Vakuové odpařování - technologie budoucnosti

Vakuové odpařování je v České republice poměrně málo používaná technologie. Má však velký potenciál pro budoucí rozšíření. Tato technologie nachází využití v povrchových úpravách, chemickém, strojírenském, potravinářském a farmaceutickém průmyslu. Firma Kovofiniš je jednou z prvních českých firem, která nabízí vlastní vakuové odparky.

Zvýšení výkonu u tribo stříkání

Stříkání práškových barev systémem tribo je založeno na fyzikálních principech, které do značné míry určují výsledné parametry stříkacího zařízení. Výrobce stříkacích pistolí je postaven před úkol navrhnout optimální konstrukci, která bude poskytovat nejlepší možný výstup, jakým je dostatečně nabitý prášek, který vystupuje v požadovaném množství a s použitelnou rychlostí z ústí nabíjecí trubice. Jak název napovídá, nabíjení prášku tribo je založeno na principu tření.

Komplexní způsob kontroly procesu odmaštění

Článek pojednává o možnostech komplexní kontroly procesu odmaštění v průmyslových aplikacích, tj. především o možnostech kontroly stavu povrchu výrobků před procesem odmaštění a po něm a o kontrole stavu odmašťovacích kapalin pomocí UV-VIS spektroskopie.

Vývoj epoxidových barev na konstrukce

Trendem dnešní doby je snižování nákladů na nátěrové systémy na konstrukce. Tyto systémy jsou ve většině případů složeny ze základní nátěrové hmoty (NH) epoxidového typu a vrchního polyuretanového emailu. V rámci úspory nákladů byla vyvinuta NH, která plní funkci obou těchto nátěrových hmot, to znamená, že má antikorozní vlastnosti, splňuje funkci vrchní NH a je možné ji aplikovat pouze v jedné vrstvě.

Zvýšení odolnosti polymerních nátěrů pomocí nano/mikrogelů

Polymerní nátěrové hmoty aplikované na výrobcích plní různé funkce, nejčastěji estetickou a ochrannou. Moderní typy nátěrových hmot by měly tyto funkce kombinovat a rovněž i vyhovovat stále se zpřísňující chemické legislativě a požadavkům kladeným na ochranu životního prostředí a pracovních potřeb. Přirozeným důsledkem je neustálá potřeba vyvíjet a zavádět nové sofistikované formulace nátěrových hmot, a to jak v oblasti rozpouštědlových, tak i vodouředitelných nátěrových hmot.

Čištění energetických zařízení

Vnitřní povrchy otopných a chladicích systémů jsou během svého provozu postupně pokrývány, vlivem chemických a fyzikálně chemických reakcí, pevnými úsadami nečistot, minerálů a korozních produktů. Vzniklé látky jsou tepelným izolantem a brání přestupu tepla. To má za následek omezení účinnosti systémů, zvýšení energetických a tlakových ztrát ale i omezení možnosti regulace a celkově snížení účinnosti těchto systémů.

Tryskání a hlavní příčiny, které snižují životnost ocelových konstrukcí

Nové metody abrazivního tlakovzdušného tryskání, které oproti tradičním technologiím staví na přesném nastavení a elektronické kontrole procesu, jsou určeny pro dokonalou a včasnou přípravu povrchu ocelových konstrukcí před nanášením povrchových úprav. Jsou spolehlivější, rychlejší, tím i výrazně úspornější v provozních nákladech a také v celkové ekonomice technologie.

Maskování pro povrchové úpravy

Před mnoha lety, než jsem se začal zabývat povrchovými úpravami a maskováním, jsem netušil, jak komplexní obor to je a co všechno zahrnuje. Problematika je natolik obsáhlá a speciální, že by si zasloužila samostatný studijní obor na univerzitě. Zkusím proto v tomto článku popsat alespoň část svých dosavadních zkušeností a poznatků z mojí univerzity života.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit