Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Ze života (ne)úspěšných firem (3) - Beze mne to prostě nejde
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura: Management a řízení

Ze života (ne)úspěšných firem (3) - Beze mne to prostě nejde

Práce bývá pro mnohé koníčkem. A říká se, že je to tak v pořádku. Přece jen v práci strávíme podstatnou část života a určitě by většina z nás nechtěla svůj život trávit tam, kde nás to nebaví, nelíbí se nám tam a nemáme to tam rádi.

Velmi často citovaný Steve Jobs řekl: „Jediným způsobem, jak dělat skvělé věci, je dělat to, co milujete. Pokud jste to ještě nenašli, tak hledejte. Nepřestávejte.“ Občas si na ten citát vzpomenu při procházení životopisů zájemců o práci u nás, protože je zjevné, že mnozí z nich hledají marně už dlouhou dobu…


Petr Schaffartzik je spolumajitelem a ředitelem systémové integrace ve firmě K2 atmitec, která vyrábí, prodává a nasazuje ERP systém K2. Již dvacet let tak kouká úspěšným manažerům pod ruce. A vidí jejich úspěchy, i zbytečné cesty do slepých uliček.

Nastupuje nástupce

Podívejme se ale na chvíli na opačný pól trhu práce, tedy na zaměstnavatele. Především pak na majitele firem. Mnozí z nich firmy založili a prošli si jejich růstem spojeným s úspěchy i neúspěchy. Velmi dobře rozumějí všemu, co se ve firmě děje. (Ano, opravdu si to myslí!) A mnohdy začínají být unaveni. Léty strávenými prací a starostmi, co bude dál.

Někteří to řeší prodejem firem, jiní hledají své nástupce v rodině a další se snaží předat řízení firmy manažerům. A to rozhodně není lehký úkol! Přece jen je míra důvěry k nástupcům do značné míry omezená. Proto (samozřejmě jen tak pro jistotu) si nechávají rozhodovací pravomoc v důležitých věcech, chtějí se účastnit (z jejich pohledu) klíčových schůzek a chtějí mít kontrolu nad zásadními změnami ve firmě.

Ale doopravdy?

Management, který v takových firmách působí, se dostává do nezáviděníhodné situace. Na jedné straně je často deklarováno, že se kompetence předávají z majitelů na manažery, na straně druhé podřízení těchto manažerů vidí, že tyto kompetence jsou do značné míry předávány jen naoko. Vždyť je přece všem jasné, bez koho se ve firmě nepohne ani lístek…

A kruh se uzavírá. Někteří lidé zjistí, že iluze, se kterou do práce nastupovali, se nenaplnila. A že dělat dál křoví jen pro peníze je v životě nebude naplňovat. Odcházejí z firmy a majitelé se utvrzují v přesvědčení, že bez nich to opravdu nepůjde.

 


K2 atmitec

Hana.Pradkova@k2.cz

www.k2.cz
 

Další články

Management a řízení

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: