Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Ze života (ne)úspěšných firem (4) - Benefity, motivace a perspektiva
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura: Management a řízení

Ze života (ne)úspěšných firem (4) - Benefity, motivace a perspektiva

Poměrně pravidelně se setkávám s nejrůznějšími průzkumy, které odrážejí nálady na trhu práce. Vesměs jsou závěry podobné. Atraktivní plat. Benefity. Jistota práce. Příjemná pracovní atmosféra a zajímavá práce. To jsou nejčastější důvody, které zaměstnanci uvádějí jako odpovědi na otázku, proč neuvažují o změně zaměstnání.

Tyto preference nám naznačují, co dělat, abychom o ně nepřišli. Stačí nám ale tyto závěry k tomu, abychom dokázali své zaměstnance dostatečně motivovat?


Petr Schaffartzik je spolumajitelem a ředitelem systémové integrace ve firmě K2 atmitec, která vyrábí, prodává a nasazuje ERP systém K2. Již dvacet let tak úspěšným manažerům „kouká pod ruce“. A vidí jejich úspěchy, i zbytečné cesty do slepých uliček.

Benefity více či méně obvyklé

O IT firmách se v současnosti hovoří jako o lídrech na poli nových trendů v zaměstnání. Ať už se jedná o co možná nejsvobodnější vybavení pracovních prostor nebo třeba o benefit ve formě neomezené dovolené. Nepochybuji o tom, že kterýkoli z benefitů znamená pro většinu zaměstnanců přínos. Možná tomu tak nebude u benefitů, jako je „Fertility Aid“ u společnosti Apple, která nabízí zmrazení vajíček ženám. Ale zřejmě i zde záleží na velikosti firmy a kulturních zvyklostech. Naopak „Whiskey Fridays“ od Dropboxu by se asi u nás uchytily poměrně rychle…

Vize firmy a realita

Musím přiznat, že mě podobné informace ovlivňují. Stále hledám cesty, abych jako manažer v IT firmě udržel lidi ve firmě. A udržel je motivované. Nebo ještě lépe, abych jejich motivaci dokonce zvyšoval. A také abych do firmy přivedl mladé lidi, ve kterých je naše budoucnost. A to, co vidím okolo sebe, mě utvrzuje v přesvědčení, že minimálně stejně důležitými aspekty, jakými jsou finanční ohodnocení a benefity, je firemní identita a integrita manažerů. Zaměstnanci totiž chtějí rozumět vizi firmy. Nejen ji mít napsanou v recepci nebo v zasedacích místnostech, aby ji viděli obchodní partneři.

Zaměstnanci chtějí otevřenost a informace o skutečném stavu dění ve firmě. Právě na tomto základě si totiž vytvářejí názor na věrohodnost toho, co firma prostřednictvím svého managementu hlásá. A pokud zjistí, že realita se od narůžovo marketingově upravených sdělení manažerů liší, ztrácejí motivaci a mnohem více se zaměřují na svůj osobní prospěch. A poznají to navíc velmi rychle nejen zaměstnanci, ale také potenciální uchazeči o práci.

Opravdová motivace

Osobnost manažera, především pak jeho charakter, integrita, konzistence a odpovědnost jsou největší přidanou hodnotou, která vede k úspěšnějším firmám. Práce manažera je především o práci s lidmi. A taková práce je určitě mnohem náročnější než rozhodnutí o novém benefitu. Benefit zvedne motivaci jen krátkodobě, dobrý manažer však umí lidi motivovat dlouhodobě. Benefity k úspěšným firmám patří a bez nich by asi těžko firma dokázala věrohodně obhájit svoji úspěšnost. Měly by mít však charakter odměny za odvedenou práci, nikoli jejího základního předpokladu.

Práce hrou...

Pokud budeme chtít absolventům tvrdit, že jsme mladí a perspektivní, pak firemní kulturu nemohou definovat lidé s věkovým průměrem 50+. Možná je to v rozporu s obecnou korektností, nicméně pro čerstvé absolventy škol rozhodně mládí a perspektivu manažeři s vráskami a šedivými vlasy nepředstavují.
Rád přirovnávám zaměstnance k dětem a manažery k rodičům. Práce je vlastně forma hry a rodiče by měli dát dětem dostatek prostoru a svobody pro realizaci jejich nápadů. Musí ale také umět nastavit hranice toho, co je dovoleno. Je to tak jednouché! A přitom právě v tomto spousta manažerů selhává.

K2 atmitec

Hana.Pradkova@k2.cz

www.k2.cz
 

Další články

Management a řízení

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: