Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Ze života (ne)úspěšných firem (6) - Vizionáři, kreativci a čára smrti
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Ze života (ne)úspěšných firem (6) - Vizionáři, kreativci a čára smrti

Podnikový informační systém patří mezi nejsložitější softwarové aplikace a jeho primárním účelem je pomáhat s řízením, nebo dokonce přímo řídit části firmy. Vlastní použití se pak často dramaticky liší podle oborů činnosti či velikosti jednotlivých firem.

Podnikový informační systém patří mezi nejsložitější softwarové aplikace a jeho primárním účelem je pomáhat s řízením, nebo dokonce přímo řídit části firmy. Vlastní použití se pak často dramaticky liší podle oborů činnosti či velikosti jednotlivých firem.

Proto každý ERP systém do určité míry umožňuje úpravy modulů nebo dokonce jejich vývoj na míru podle požadavků zákazníka. A má jako každý software ještě jedno specifikum. Jedná se o nehmotnou věc. Při definici představ a požadavků tak vzniká neomezený prostor pro kreativitu.

Bazén na střeše

Záleží pak jen na typech osobností, které své vize do budoucího řešení přenášejí, a na ochotě za takové řešení zaplatit. Nabízí se paralela s architektonickým návrhem domu. Pokud si vymyslíme bazén na střeše, i laik v oboru stavebnictví bude předpokládat, že se pořizovací cena domu zřejmě zvýší násobně. A že možná v rámci rozpočtu i údržby bude lepší standardní umístění na zahradě.

Rozdíl u softwaru je však ten, že zde obvykle při nárůstu složitosti nevznikají další přímé materiálové náklady. Stolní počítače, notebooky, servery a potřebné licence se musejí pořídit v každém případě. Diskuze se tak zdánlivě vede pouze o ceně programátora, který vize zhmotní do finálního řešení.

Prostor pro kreativitu

Když pak máme nasazení ERP systému za sebou, čeká nás nejen jeho klidné a spokojené užívání, ale také jeho nutný rozvoj. Už dávno je totiž pryč doba, kdy nás okolní svět nenutil měnit naše chování a kdy nám tak zavedený systém mohl prakticky bez významnějších zásahů sloužit po mnoho let.


Petr Schaffartzik je spolumajitelem a ředitelem systémové integrace ve firmě K2 atmitec, která vyrábí, prodává a nasazuje ERP systém K2. Již dvacet let tak úspěšným manažerům „kouká pod ruce“. A vidí jejich úspěchy, i zbytečné cesty do slepých uliček.

Naštěstí jsme si pořídili systém, který změny umožňuje a je dostatečně otevřený proto, abychom si je mohli provádět sami. Teď už je proškolen náš IT specialista, a pokud zrovna žádného nemáme, tak se stačí jen trochu podívat kolem sebe. Pro každý ERP systém existuje na trhu řada subjektů, které nabízejí své služby. A obvykle i za nižší cenu než výrobce nebo certifikovaný dodavatel.

Navíc konečně můžeme naplno popustit uzdu své kreativitě. Na začátku nás dodavatel brzdil, že požadavky zbytečně projekt prodraží a prodlouží dobu nasazení celého řešení. Interního „ajťáka“ nebo externistu si ale platíme paušálem, tak proč ho nevyužít, abychom konečně měli vše podle našich představ.

A máme to!

Vytvoříme tak ideální podmínky pro vznik reportů, funkcí a úprav na přání, které postupně systém zdokonalují podle představ majitele, managementu a uživatelů. A po pár letech jsme překvapení tím, co jsme vytvořili nebo čemu jsme dali prostor vzniknout.

Už vidíme, že se blížíme k jakési pomyslné „čáře smrti“, protože systém je totálně nepružný, každá změna vynucená legislativou či technologií nebo dokonce vylepšením standardu daného ERP je nákladná a až neuvěřitelně časově náročná – a tak nám nezbývá než udělat zásadní řez.

Buď celý systém vyměnit, nebo se balastu zbavit radikálním řezem a v podstatě začít znovu. V každém případě do toho půjdeme s předsevzetím, že příště už to tak daleko dojít nenecháme.


K2 atmitec

Hana.Pradkova@k2.cz

www.k2.cz

Další články

Management a řízení
Informační technologie/E-business

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: