Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Ze života (ne)úspěšných firem (7) – Hodnoty a motivace
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura: Management a řízení

Ze života (ne)úspěšných firem (7) – Hodnoty a motivace

Při obchodních jednáních s jedním potenciálním zákazníkem z oblasti velkoobchodu jsme se dotkli problematiky řízení skladů a skladových zásob obecně. Velmi mě překvapil názor majitele, který prohlásil: "Některé věci prostě nesledujeme. Víme, že zaměstnanci kradou a budou krást dál. Naše marže nám to pokryje, tak proč bychom si měli komplikovat život nějakými procesy."

Vzpomněl jsem si na jedno z hesel dob minulých, které znělo, „kdo nekrade, okrádá rodinu“. A také jsem si zkoušel představit, jak by asi vypadala naše firma, kdybychom sami vyznávali hodnoty podobného typu. Jaké lidi bychom asi přitahovali do firmy? Jakou loajalitu by k ní měli zaměstnanci?


Petr Schaffartzik je spolumajitelem a ředitelem systémové integrace ve firmě K2 atmitec, která vyrábí, prodává a nasazuje ERP systém K2. Již dvacet let tak úspěšným manažerům „kouká pod ruce“. A vidí jejich úspěchy i zbytečné cesty do slepých uliček.

Firemní hodnoty

Velké množství firem dnes vystavuje své hodnoty na nerezových tabulích na recepcích nebo na svých webových stránkách. Mnohdy tyto hodnoty vznikly jako práce marketingu a externí poradenské firmy. V lepším případě představují přání majitelů nebo managementu a jsou odrazem toho, jakou firmu by si přáli mít.

Jen výjimečně platí, že těmito hodnotami zároveň firma žije. V krátkodobé perspektivě možná hodnoty nemají zásadní význam. V dlouhodobé perspektivě je vysoká míra shody mezi firemními hodnotami a osobními hodnotami zaměstnanců jednoznačně konkurenční výhodou.

Osobní versus firemní hodnoty

Představme si hypotetický příklad z prvního odstavce a člověka s osobní hodnotou poctivost. Jaký asi bude mít tento člověk pocit z práce ve firmě, kde je drobná krádež povýšena na firemní benefit? Jak dlouho asi ve firmě vydrží? Jaké lidi bude firma ve výsledku přitahovat? Jak se asi tito lidé budou chovat k firemním zákazníkům?

Nositeli hodnot ve firmě jsou formální a neformální lídři. Vědomě i nevědomě přenášejí své hodnoty na lidi, na které působí. Jejich postoje a chování se stávají vzorem pro ostatní. Zaměřte se proto ve svých firmách právě na lídry a zkuste je změnit. A pokud to nepůjde, tak je vyměňte. A nezapomeňte se přitom podívat také do zrcadla.

Vztah ERP systému k firemním hodnotám

A jaký je vztah ERP systému k firemním hodnotám? Pokud se hodnotami skutečně řídíme, měli bychom v ERP systému klást důraz na ty procesy, které s těmito hodnotami souvisí. I zde totiž platí, že co nemohu měřit, nemohu ani řídit.

Ať už mezi naše hodnoty patří spokojenost zákazníka, inovativnost, bezpečnost nebo důvěra, vždy bychom měli mít jasno ve způsobu naplnění těchto hodnot a ve způsobu měření souladu s těmito hodnotami. Procesy s tím spojené by se měly stát naší prioritou a na ně bychom v ERP systému měli klást největší důraz.


K2 atmitec

Hana.Pradkova@k2.cz

www.k2.cz

Další články

Management a řízení

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: