Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Zvýšení procesní spolehlivosti čištěním
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Zvýšení procesní spolehlivosti čištěním

Společnost BUPI Golser je světovou špičkou ve výrobě zařízení pro průmyslové čištění obrobků a transportních nosičů. Čisticí zařízení BUPI Cleaner jsou známá díky svým vynikajícím výsledkům čištění, kterých dosahují při vysoké hospodárnosti, energetické účinnosti a šetrnosti ke zdrojům. Vyráběna jsou v sídle společnosti BUPI Golser Maschinenbau v Halleinu u Salcburku. O zákazníky z České republiky a Slovenska pečuje od roku 2017 brněnská společnost Imtos.

Příkladem, jak kvalitní čisticí zařízení posune strojírenskou výrobu na vyšší úroveň, je rakouská společnost Fill Maschinenbau – výrobce speciálních strojů pro automobilový, letecký a dřevařský průmysl nebo pro výrobu lyží. Vyrábí většinu strojních součástí od nejmenšího úhelníčku až po obří základové rámy strojů, před lakováním se výrobky čistí. Od začátku roku 2017 využívá na čištění obrobků zařízení BUPI Cleaner Powertec Pro 7HP firmy BUPI Golser. Díky možnosti automatizovaně čistit podstatně větší a těžší obrobky s vyšší průchodností a výrazně nižší spotřebou čisticích prostředků BUPI přispívá k zajištění razantního růstu společnosti Fill.

Jedním z našich strategických cílů je podpořit naše zákazníky, aby se stali špičkami ve svém oboru,“ uvádí Andreas Fill, jednatel společnosti. „Protože se nám náš cíl u zákazníků z automobilového, leteckého, dřevařského průmyslu, energetiky a stavebnictví daří, rozrostl se rodinný podnik o dvou lidech ve společnost s více než sedmi sty zaměstnanci,“ doplňuje druhý jednatel Wolfgang Rathner.

BUPI Cleaner Powertec Pro

Vůdčí pozice ve výrobě strojů a zařízení

Automobilový průmysl vyrobí na zařízeních společnosti Fill ročně 20 milionů hlav válců (z celosvětových 80 milionů) a 300 milionů dílů podvozků. V osmdesáti procentech osobních automobilů v Evropě se nacházejí součástky vyrobené na strojích firmy Fill. Na zařízeních z Gurtenu se rovněž vyrábějí součástky letadel nejvýznamnějších výrobců. „Jsme schopni vyrábět si všechny strojní díly, které potřebujeme pro svá zařízení,“ říká Günter Redhammer, vedoucí výroby součástek Fill. „Za své silné stránky konstruktéra speciálních strojů – rychlost a inovativnost – vděčíme v neposlední řadě maximální nezávislosti na externích dodavatelích.“

Lak drží jen na čistých plochách

Mnoho součástek se před dalším použitím lakuje. Před lakováním se musí zbavit třísek, chladicích a mazacích prostředků, je nutné je očistit a odmastit. Firma Fill k tomu v minulosti využívala čisticí zařízení s tryskovým systémem na vodní bázi. „Šlo o zařízení s jednou lázní bez oplachu. Často jsme museli součásti po mytí ručně oplachovat a ofukovat,“ vysvětluje Redhammer. „Kromě toho byla také omezená velikost a hmotnost čištěných součástek. Větší kusy se musely čistit ručně, což byla velice nepopulární činnost.“ Čisticí zařízení bylo vybaveno košem o rozměrech 1,5 x 1,5 m, hmotnost byla limitována 750 kg.

Starší čisticí zařízení nahradil nástupce

Do nové lakovny byla v roce 2012 instalována mycí kabina, v níž jsou velké součásti čištěny vysokotlace s podporou automatizace. Bylo nutné nahradit i stávající čisticí zařízení pro menší součásti, protože bylo stále obtížnější získat pro letitý model náhradní díly. „Bylo jasné, že kvůli extrémní rozmanitosti našich obrobků by mělo i nové zařízení fungovat s využitím postřikové metody s roztokem na vodní bázi,“ doplňuje Redhammer. „A také muselo být vhodné pro podstatně větší obrobky než předchozí model.“ Kromě toho byl na stole požadavek, aby ve firmě, která se ke svým zaměstnancům chová ohleduplně, probíhalo plnění a vyprázdnění čisticího zařízení s co nejmenší fyzickou zátěží.

Günter Redhammer se při hledání čisticího zařízení zaměřil na nabídky několika firem. Jednou z nich byla společnost Map Pamminger, která mu dříve poskytovala poradenství v souvislosti s chemií čištění a doporučila mu čisticí zařízení se dvěma lázněmi od BUPI Golser Maschinenbau GmbH. „BUPI Cleaner Powertec Pro je klasické jednokomorové čisticí zařízení se dvěma lázněmi s čisticím a oplachovým programem,“ vysvětluje Gerald Leeb, poradce společnosti Map Pamminger. „V tomto všestranném zařízení obrobky během procesu čištění rotují, jsou čištěny ze tří stran pod velkým tlakem a s velkým objemovým průtokem. Následně jsou opláchnuty čistou vodou a usušeny.“

Velikost ve standardu

BUPI Cleaner Powertec Pro je v nabídce v různých velikostech. Velikost 7 instalovaná ve firmě Fill má užitné rozměry 1 700 x 1 700 x 1 000 mm a je vhodná pro obrobky o hmotnosti do 1 500 kg. „Ačkoliv se jedná o standardní zařízení, můžeme nyní čistit podstatně větší a především dvojnásobně těžší obrobky než dřív. Odpadá mnoho těžké manuální práce,“ uvádí Redhammer spokojeně. „Díky své úsporné kompaktní konstrukci zabírá Powertec Pro velmi malou plochu.“
Podstatný vliv na rozhodnutí měla kromě technického hodnocení také známá kvalita poradenství firmy Map Pamminger a fakt, že BUPI Golser je špičkový rakouský výrobce. Díky tomu lze v případě problémů očekávat rychlou podporu.

Podávací stůl zlepšuje efektivitu

Standardní čisticí zařízení bylo upraveno pro specifické potřeby společnosti Fill. Například odsávání brání úniku par do výrobní haly. Jemný filtr odstraní z oběhu čisticí kapaliny i nejmenší nečistoty a udržuje tak dlouhou životnost mimořádně efektivních čerpadel Grundfos. Pro manipulaci s obrobky zhotovila firma BUPI Golser pro Fill podávací stůl před čisticí zařízení. Koše se součástkami se do čisticího zařízení zasouvají pomocí vozíku. Plošiny vlevo a vpravo od dráhy vozíku umožňují naložení a vyložení koše, zatímco se druhý koš nachází uvnitř zařízení. „Relativně malá a cenově výhodná investice zvyšuje produktivitu a je klíčem k tomu, abychom i při našem setrvale silném růstu vystačili pouze s jedním čisticím zařízením,“ potvrzuje Redhammer.

Skvělý výsledek pro proces a životní prostředí

S BUPI Cleaner Powertec Pro probíhají čisticí a oplachové procesy v jednom cyklu. „Dodatečné nepříjemné ruční oplachování a sušení je minulosti,“ říká Günter Redhammer. „Pomocí čisticí chemie dodávané rovněž firmou Map Pamminger jsme docílili výrazně lepšího, spolehlivého výsledku čištění a významně jsme tím zvýšili procesní spolehlivost při následném lakování.“ Navíc BUPI Cleaner Powertec Pro má podstatně delší časy využitelnosti. Předchozí čisticí zařízení se muselo kvůli obnově lázně odstavovat jednou týdně, Powertec Pro jen jednou za čtvrtletí. To firmě Fill minimalizuje nejen prostoje, ale zároveň šetří čisticí prostředky a náklady na likvidaci odpadů a snižuje zátěž pro životní prostředí.

Günter Redhammer je maximálně spokojen také s kvalitou. „Čisticí zařízení BUPI Cleaner Powertec Pro pracuje stabilně ve dvousměnném provozu. Jedná se o výhodnou investici v zájmu zajištění našeho setrvalého růstu.“

Imtos

michal@churavy.cz

Další články

Technologie pro povrchové úpravy

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: