Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Očima redakce >> AI přeměňuje pro nevidomé texty na hlasový výstup

AI přeměňuje pro nevidomé texty na hlasový výstup


04.02.2020


Na dnešní tiskové konferenci na Masarykově koleji v Praze představila společnost OrCam Technologies asistenční pomůcku MyEye 2. Rozdávaly se také dárky.

Jedinečná nositelná asistenční pomůcka, přístroj OrCam MyEye 2, je založená na pokročilé AI a pomáhá svým uživatelům v reálném čase přeměňovat vizuální informace v hlasový výstup. Výrobcem je izraelská společnost OrCam Technologies, jež vyvíjí a vyrábí mimo jiné technologie zvyšující kvalitu života lidí se zrakovým nebo jiným postižením. OrCam My Eye 2 se ovládá intuitivními gesty rukou nebo poklepáním na tělo přístroje. Vizuální výstupy jsou předávány zvukově prostřednictvím malého reproduktoru. Vestavěná miniaturní kamera čte texty z jakéhokoliv povrchu, rozpoznává tváře, výrobky, bankovky nebo barvy. Nenápadný a lehoučký přístroj o velikosti prstu si zcela vystačí bez připojení k internetu, což chrání soukromí a bezpečnost osobních dat uživatele. Celosvětově je k mání ve 25 jazycích a 48 zemích. Představen byl také na veletrhu CES 2020, kde obdržel ocenění za nejlepší inovaci a nejlepší inovací roku 2019 byl označen také časopisem Time.

Nenápadný přístroj o velikosti prstu lze připevnit na brýle pomocí magnetu. (Zdroj: OrCam)

Budoucí funkce a další pomůcky
V současné době společnost dále rozšiřuje funkcionalitu přístroje o tzv. interaktivní čtení, kdy pomocí technologie Natural Language Processing bude uživatel schopen hlasovým povelem přístroji zadat, aby vyhledal specifické informace z textu nebo displeje, jako je telefonní číslo, cena, datum nebo třeba hlavní nadpisy z novin. Navíc bude přístroj schopen detekovat vybrané předměty např. dveře, židli apod. a svého nositele k nim nasměrovat.

Společnost OrCam vyvíjí také asistenční technologie pro lidi s postižením sluchu. První nositelnou pomůcku na světě založenou na AI, která udělá naslouchátka „chytrými“, tedy identifikuje a izoluje jeden hlas mezi mnoha mluvícími, a takto očištěný jej v reálném čase prostřednictvím Bluetooth předá do naslouchátka.

OrCam MyEye pro ČVUT
Dnes na tiskové konferenci na Masarykově koleji v Praze slavnostně předal za účasti velvyslance Státu Izrael J. E. Daniela Merona, předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením Václava Krásy, tuto pomůcku ředitel pro střední a východní rozvoj Irie Meltzer nevidomé klavíristce a zpěvačce Ráchel Skleničkové, která přístroj několik dní testovala, a jedním přístrojem pro potřebu studentů se zrakovým postižením obdaroval také rektora ČVUT docenta Vojtěcha Petráčka. Kompenzační pomůcku OrCam MyEye 2 v České republice distribuuje společnost Sagitta. Cena zařízení je 134 550 Kč, ale stát na ni přispívá 90 % pořizovací ceny.


„S tímto přístrojem mohu jít do knihovny a vybrat si tam knihu ke studiu,“ popisuje jeden z mnoha benefitů zařízení OrCam My Eye 2 Ráchel Skleničková. (Zdroj: OrCam)


-EB-
 

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: