Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Očima redakce >> CeBIT: digitální zítřek

CeBIT: digitální zítřek


20.03.2017

Virtuální realita, autonomní dopravní prostředky a „chytrá“ města představují podle vystavovatelů na letošním počítačovém veletrhu CeBIT trendy budoucího vývoje.

Tento největší veletrh informačních a počítačových technologií, který se koná v Hannoveru do 24. března, ukazuje, že budoucnost patří digitalizaci.

V neděli večer zahájila veletrh spolková kancléřka Angela Merkelová. Apelovala na manažéry průmyslových firem i pedagogy středních a vysokých škol, aby nezapomínali na miliony lidí, kteří se cítí být digitalizací ohroženi. „Miliony lidí, kterých se to týká, z větší části nevědí, co je čeká.

Heslo letošního ročníku „No limits“, žádné hranice, naznačuje vývoj digitální branže směrem k pojmu „d!conomy“. To je zkratkové spojené anglických slov „digital“ a „economy“.

Digitalizace zcela mění dosavadní způsob života a je třeba tomuto trendu přizpůsobit i školní vzdělávání.

Partnerskou zemí letošního ročníku je Japonsko, které na zahájení reprezentoval premiér Šinzo Abe. Setkání využili oba státníci k vzájemné informaci o jednání kancléřky s americkým prezidentem ve Washingtonu a o závěrech návštěvy amerického ministra zahraničního obchodu v Japonsku.

Obě země také podporují uzavření obchodní smlouvy Japonska s Evropskou unií, ale před podpisem je třeba vyřešit ještě řadu otázek. Jednou z nich je například skutečnost, že v Japonsku existuje trest smrti.

Na CeBITu se letos očekává asi 200 tisíc návštěvníků. Své novinky nabízí 3000 vystavovatelů ze 70 zemí. V japonském pavilonu se představuje 118 firem, které svými novinkami každoročně překvapují Evropu.


CeBIT očekává 200 tisíc návštěvníků

Letos poprvé se v Hannoveru uskutečnil summit výrobců dronů, čili dálkově řízených letadel spojený se soutěží. Ukázalo se, že mnohé dosahují rychlosti 180 km/h, ale v hale se smělo létat pouze maximálně 80 km/h. Závodů se zúčastnilo 30 týmů a na celé čáře vyhrálo družstvo Robodrone z Brna.


Soutěž vyhrál tým Robodrone z Brna

Německé centrum pro letectví a kosmonautiku (DLR) vystavuje drona s robotickou rukou, který nachází uplatnění při provozních kontrolách dálkovodů, ale i při policejních a záchranářských akcích.


Ve středu pozornosti jsou letos drony.

Velké pozornosti se těší také bagr bez řidiče, který bude využíván například v zamořených oblastech.


Dálkově řízený bagr se uplatní například na zamořených územích.

-ks-
 

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: