Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Očima redakce >> CIMT China International Machine Tool 2017, díl 2.

CIMT China International Machine Tool 2017, díl 2.


19.04.2017

Jsme  v Pekingu, v pulsujícím megaloměstě, kde během celého dne se musíte obalit trpělivostí, pokud se chcete dostat z místa A do místa B. Pro Evropana působící chaos na křižovatkách, který však pro domestic má svůj řád (ťukance s pomačkanými plechy jsou zde výjimkou, téměř žádný incident). A pokud pak jako chodec přecházíte na zelenou, jste doslova odtlačován a musíte uhýbat přijíždějícím autům ve čtyřech proudech. Źádná přednost zde neplatí. Hustota provozu rok od roku stoupá, každým rokem se v Pekingu prodá na 400 tisíc nových aut – velká výzva pro výrobce strojů a technologií potřebných k jejich zhotovení, špatná zpráva pak pro ekologii. I když je téměř 30 stupňů, sluníčko na obloze zde prostě neuvidíte.

Dnes je druhý den veletrhu, cesta nebyla tak adrenalinová jako včera, přesto 6 km náš shuttle bus z hotelu na výstaviště absolvoval téměř ¾ hodiny.
Dnes je Czech Business Day. Česká expozice, která je realizovaná v rámci oficiální účasti ČR na veletrhu, se nachází ve čtvrté hale východní části výstaviště, v těsné blízkosti vedle nevídané, rozsahem a pojetím, japonské expozice.

V letošním roce žádný český výrobce nevystavuje stroj, po velmi dlouhé době. Přesto a možná právě proto společná expozice působí kompaktně, netříští ji volné otevřené plochy kolem stroje. Stánky jsou centralizovány kolem společněho, “občerstně zásobovací” místa. Celkem se zde prezentuje 11 tradičních firem, které mají dlouhou historii svého působení na čínském trhu. Jmenujme Žďas, Škoda Machine Tool, TOS Varnsdorf společně s TOS Olomouc, Fermat, Toshulin, Šmeral, TOS Kuřim a ČKD Blansko, PIlana, Gearspect, Strojírna Tyc. Všichni zde mají své čínské obchodní zástupce či na místě operující Čechy. Bez znalosti čínštiny nedojde ani k prvotnímu jednání, natož k řešení možného obchodního případu. Naše komodita obráběcích a tvářecích strojů je v Číně velmi žádaná a český vývoz zde má více než šedesátiletou tradici.  Konkurence však každým rokem sílí a sílí a polevení v aktivitách znamená ztrátu pozice, ratingu.

Škoda Machine Tool, plzeňský výrobce velkých soustruhů a horizontálních vyvrtávaček, má zde na čínském trhu více než 25-ti letou tradici působení, a to díky aktivitám bývalého ředitele ing. Janouška, který zde tehdy našel partnera, se kterým začala silná spolupráce, během níž byly na čínský trh dodány desítky strojů především do energetického a lodního sektoru. V roce 2007 byla založena dceřiná firma pod názvem Eastern Škoda Machine Tool Modernization Co., Ltd. působící ve městě Dalian. Ing. Janoušek v současné době na čínském trhu zastupuje zájmy firmy Fermat, která je též za léta znalým subjektem čínského trhu (spolupráce s SMTCL), I když poslední dva/tři roky zdejší activity polevily. Naopak TOS Varnsdorf svoji výrobu v joint-venture společnosti v Kunmingu vloni prodloužil o dalších deset let a letos v lednu zahájil výrobu obráběcích center na Taiwanu ve společné firmě TOS Lic. Hulínský výrobce karuselů Toshulin své zájmy zde haji díky erudovanému Petru Příkopovi, který svojí brilantní znalostí čínštiny je v jednáních taktní a zároveň nekompromisní. Toshulin má svoji kancelář v Šanghaji a postupně dokončují dodávku několika strojů pro zdejší výrobu pro Airbus. Stanislav Hrdina z firmy Žďas na čínském trhu operuje od roku 2000 a za tu dobu sem jejich firma dodala desítky strojů a řešení pro technologie tváření a lisování.

A ve výčtu bychom mohli pokračovat – karusely z Blanska, portály z Kuřimy, lisy ze Šmeralu. Všechny tyto firmy zde v Pekingu na výstavišti mají své zástupce, dobrodruhy, kteří se vydávají do tvrdého konkurenčního boje se zahraničními nadnárodními koncerny a zejména se stále zkušenějšími čínskými výrobci, kteří si osvojují moderní technologie.

Jsou zde k vidění čínští výrobci jednodušších strojů a komponent, ale i obrovské koncerny zahrnující moderní stroje a řešení, například firmy z tzv. velké pětky, státem vlastněné kolosy. Ale o nich někdy jindy.

Vraťme se na českou expozici veletrhu CIMT 2017 a fotografiemi si ji přibližme spolu se zahájením úterního byznys dne.

Roman Dvořák
Peking
Společná účast 11 českých firem na pekingském veletrhu CIMT 2017, které mají dlouholetou tradici na zdejším čínském trhu. Paradoxně největší česká účast (výstavní plochou a i co do počtu firem) byla před šesti lety, kdy se nejednalo o tzv. oficiální účast.
Za stavbu expozice, stejně jako ročníky předešlé,  zodpovídá společnost Veletrhy Brno, která v čele s vedoucím příslušné skupiny Michalem Čechurou zde odvádí opět velmi profesionální práci, za který jí patří dík a uznání.


Zástupce MPO Vladimír Bomerovič zahajuje Czech Business Day a předává slovo viceprezidentovi čínské asociace CMTBA profesoru Wang Limingovi. Úvodního proslovu obchodního rady Lukáše Opatrného se zdejší čeští pondikatelé a jejich hosté nedočkali, díky dopravní situaci se na výstaviště dostavili se značným zpožděním, kdy již byly ukončeny veškere slavnostní úvodní oficiality.


Profesor Liming ve své krátké řeči uvedl postavení veletrhu CIMT ve světovém srovnání a jeho důležitost pro vzájmenou spolupráci a rozvoj čínského průmyslu. Vzpomenul i konkrétní české výrobce, kteří se historicky na dílčích milnících podíleli.


Třetí, neméně důležitý řečník byl Bedřich Musil ze Svazu strojírenské technologie, matador a znalec čínského trhu a prostředí, který své začátky zdejších aktivit a působení datuje před třiceti lety. Čínským hostům představil komoditu českých výrobců, jejich zdejší aktivity a dosažené úspěchy a závěrem pak zdůraznil důležitost takových akcí, jako je právě CIMT.
Přítomní hosté z řad českých firem a jejich hostí, ale I samozřejmě kolemjdoucích návštěvníků. Pro ty všechny bylo následně zajištěno občerstvení.  Ne všichni se však kvůli obchodních jednáních mohli zahájení byznys dne účastnit.


 

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: