Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Očima redakce >> CIMT China International Machine Tool 2017, díl 3.

CIMT China International Machine Tool 2017, díl 3.


20.04.2017

Přinášíme další část našeho zpravodajství z největší asijské veletržní akce věnované oboru obráběcích a tvářecích strojů, pekingského veletrhu CIMT, konaného každý lichý rok. Tentokráte se zaměříme na to, z čeho má celý oborový svět největší obavy – z výrobců sdružených do pěti největších koncernů, tzv. Velké čínské pětky. Ti tvoří majoritní část z celkové čínské produkce v této komoditě, čísly vyjádřeno: Průměrná roční spotřeba za poslední léta obráběcích a tvářecích strojů na čínském trhu činí na 40 mld. USD, z toho  3 si pokryli Číňané sami svoji výrobou. Na 90 % jejich produkce zůstává doma, vyvážejí pouhých 10 %.


I toto je realita výstaviště návštěvníkovi se nabízející při přechodu z jedné haly do druhé.

Ona v úvodu zmíněná Velká pětka představuje tyto světoznáme kolosy: Dalian Machine Tool Group (DMTG), Shenyang Machine Tool (SMTCL), Beijing No. 1 Machine Tool Plant (BYJC), Jier a Shaanxi Qinchuan Machine Tool&Tool Group Co.

Město ve městě, dala by se nazvat expozice Dalian Machine Tool Group (DMTG), která tradičně patří bezesporu k tomu nejrozsáhlejšímu, co je možné na celém světě shlédnout. Historie vzniku této firmy se uvádí k roku 1948. Za tu dobu se vyprofilovala v etablovanou společnost  – se svým vývojem, výrobou, vlastními slévárnami a výrobou komponent vyrostla v neskutečného obra, který má jenom v Číně jeden milion metrů čtverečních a další dva a půl milionu představují globální partneři po celém světě ve 100 zemích. Vlastní totiž celou řadu světových firem, mj. např. Ingersoll či F. Zimmermann a řadu dalších.  Vyrábí od horizontálních a vertikálních center přes frézovací a soustružnické CNC stroje, portálové stroje, vyvrtávačky. Toto vše dodávají v moderních výrobních systémech a linkách. Dále produkují klíčové komponenty a zařízení nejen pro své stroje, ale i automobilové a transmisní linky.
Pohled do expozice největšího čínského výrobce – společnosti DMTG

Shenyang Machine Tool (skupina SMTCL) vznikla před 20-ti lety konsolidací několika tradičních čínských firem Shenyang No. 1 Machine Tool Works, China Czechoslovakia Friendship Works (věhlasný Závod Československo-čínského přátelství ) a Shenyang No. 3 Machine Tool Works. Koncern je údajně stále ve vlastnictví státu a jeho aktivity jsou tudíž silně podporovány místní vládou. Na historické kořeny po roce 2000 navázala naše firma Fermat a určitou dobu úzce s tímto koncernem spolupracovala na dodávkách strojů pro český a slovenský trh. Současný sortiment Shenyang Machine Tool je velmi rozsáhlý, zaměřuje se však na vertikální soustruhy, horizontální vyvrtávačky a portálové stroje. Hlavní komoditou produktů je soustružení, frézováni, vrtání a vyvrtávání. SMTCL realizuje celou řadu zahraničních akvizic, např. od roku 2004 pod ně patří německý historický klenot – výrobce těžkých obráběcích strojů Schiess, jenž se svými 150 lety historie patřil k německým klenotům. Obrat firmy ve třech závodech v čínském Shenyangu a  Kunmingu a v německém Ascherslebenu činí přes 3 mld. USD.i5 – Idea To Shape - jeden z aktuálních projektů společnosti  Shenyang Machine Tool. Hi-tec produkty umožňují vytvářet pomocí inspirace, podporují kreativitu.

Beijing No. 1 Machine Tool Plant (BYJC) neboli „Pekingská jednička“. Firma s historií 50-ti let nyní představuje produkci: frézovací stroje, CNC frézovací stroje, obráběcí centra, CNC soustruhy, CNC honovací stroje, strojní komponenty, jako např. vřetena, upínací systémy atd. Specializují se dále na stavbu výrobních linek, ale i na konstrukci a výrobu geologických vrtných strojů.  I tato společnost za dobu své existence realizovala celou řadu akvizic světových firem – konkrétně jde o devět případů.  Za všechny jmenujme rok 2005, kdy koupila německou společnost Waldrich Coburg. Další společná aktivita je s firmou Okuma, v jejíž licenci pro zdejší trh vyrábí stroje ozn. BYJC-Okuma.


Expozice „Pekingské jedničky“ se mj. pyšnila portálem či robotizovaným pracovištěm obráběcích center Okuma vyráběných v licenční výrobě.

Pokračování zítra.

Roman Dvořák
Peking, Čína

 

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: