Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Očima redakce >> EMO 2019, Hannover

EMO 2019, Hannover


17.09.2019

V pondělí 16. září začal veletrh obráběcích strojů EMO 2019. Veletrh vyhlíželi zejména lidé pohybující se v oboru výrobní techniky i lidé spojení s výrobou jako takovou. Automobilů samozřejmě především. Zatím nejsou k dispozici oficiální statistiky o počtu návštěvníků, vystavovatelů atd., přesto si nelze nevšimnout rozdílu v obsazenosti hal vystavovateli. Stánky mnohých vystavovatelů výrobních strojů jsou znatelně větší, řada vystavovatelů strojů ani nepřivezla exponát (i když v minulosti nějaký technický počin fyzicky vystavovala) a došlo k přeskupení vystavovateli obsazených hal. Průmysl 4.0, robotika a podobné obory byly z haly 25 přemístěny do hal 9 a 8, čtvrtinu haly 25 zabírá EMO show zaměřena na mladé návštěvníky a polovina haly 17 zeje prázdnotou. Takto detailně realitu barevné mapy areálu neodkrývají. A proč je veletrh EMO očekáván? Protože jsou uveřejněna reálná data, která odráží chování trhů výrobků konečné spotřeby i oboru výrobních strojů. A ta nemusí být vždy růžová potažmo růstová. A výrobci jsou si vědomi, že období růstu je již dost dlouhé na to, aby „zpozorněli“.

   

Porovnání výstaviště v roce 2019 a 2017.


 Expozice skupiny FFG je srovnatelná s velikostí expozice firmy Mazak, však menší než DMG MORI. Prostor mezi stroji je impozantní a značně nezvyklý zároveň.


 
Do „prestižní“ haly plné celebrit z oblasti (těžkých) obráběcích strojů pronikly i východoasijské firmy. Aby mohly uspět, musí stroje vybavit kvalitními komponenty a ještě se patřičně pochlubit. Firma Kiheung.

 
Hexapod není mrtev, hexapod žije. Pokaždé když se objeví nějaká aplikace paralelní kinematické struktury, je příležitost si připomenout, že byly doby, kdy kdo „nenabízel“ hexapod jako by nebyl. I obor výrobní techniky podléhá, mnohdy je ve vleku, módních trendů. Firma Alphalaser.
 
Byť ještě tisková konference firmy Fanuc neproběhla, firma již prozradila, že má k odběru v Evropě připravených 4 000 robotů. Průlet dronem nad uskladněnými roboty byl jako z apokalyptického Sci-Fi, kde roboti jsou připraveni ovládnout plantu Zemi. Firma Fanuc.

Lubomír W. Novotný, Hannover
 

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: