Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Očima redakce >> Evoluce v servo lisech Zani

Evoluce v servo lisech Zani


07.05.2020

Společnost Exinco zastupuje na českém trhu řadu výrobců tvářecí techniky pro zpracování plechů. Ve spolupráci s nimi každoročně pořádá sérii konferencí nazvanou Technology days, kde uživatelé a zájemci o tuto techniku mají možnost vyslechnout nejnovější inovace v oblasti zpracování plechů. Z důvodu celosvětové pandemie byly letošní konference zrušeny a nahrazeny odbornými webináři.


Yarno Riva, obchodní zástupce společnosti Zani Spa. (Fotografie byla pořízena na loňské konferenci Technology days)

Dnes se uskutečnil první z nich. Slovo dostal zástupce italské společnosti ZANI Yarno Riva. Jeho přednáška byla věnována výrobní řadě servo lisů Servo Master. Ty vyrábí společnost Zani od roku 2008 a neustále je vylepšuje. Servo lisy Zani se vyznačují vedle vysoké flexibility a produktivity zejména jednoduchou konstrukcí, která usnadňuje také údržbu lisu a možností vlastního programování výšky zdvihu i křivky pohybu beranu. Servo lisy jsou dále vybaveny systémem pro řízení spotřeby energie. Ve chvíli, kdy lis netváří, je energie podle typu stroje ukládána do kondenzátoru či setrvačníku stroje. Odtud si jí stroj zase odebírá pro pohon motoru a nezatěžuje síť přílišným příkonem. Zásadní evolucí u některých tipů servo lisů je inovace s názvem Bottom drive. V praxi to znamená, že pohony lisu byly nově na místo v koruně stroje uloženy v jeho loži. Významně se tím snížila výška stroje i pořizovací náklady, neboť odpadají náklady na výrobu složité konstrukce koruny. Poslední zmiňovanou inovací je prediktivní údržba. Lisy jsou opatřeny množstvím senzorů, které sbírají data z různých části lisu, ta jsou vyhodnocována a případě anomálií jsou vykonány patřičné kroky, které zabrání poruše stroje.

Svou prezentaci Yarno Riva zakončil případovou studií výroby rámu střešního okna. Ten byl vyráběn ve dvou krocích na lisu za pomoci dvou pracovníků, kteří ručně vkládali plech a díl z jedné operace na druhou přemísťovali také ručně. Rychlost výroby byla dva až tři díly za minutu. Společnost Zani navrhla řešení, které se skládá z automatického podavače vstupního materiálu a robotického manipulátoru, který posouvá díly na další operaci i vyjímá hotové díly ze stroje. Produktivita se zvýšila pět krát a navíc stroj nyní umožňuje rychlou změnu lisovacího programu.
Více na www.zani.net
-EB-

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: