Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Očima redakce >> Expozice ABB představila trendy v robotizaci a digitalizaci

Expozice ABB představila trendy v robotizaci a digitalizaci


05.10.2018

Společnost ABB si pro jubilejní 60. ročník MSV připravila několik zásadních novinek v oblasti robotizace a digitalizace.

Novináře na tiskové konferenci přivítala Tanja Vainio, ředitelka ABB Česká republika a Slovensko.

V Brně tak byl v republikové premiéře představen nový kolaborativní robot YuMi s jednou rukou. Jedná se o nejhbitější a nejkompaktnější robotické řešení ABB, které lze začlenit do jakéhokoli výrobního prostředí. Jednoruký robot YuMi je kompaktní, lehký (váží jen 9,5 kg) a lze ho namontovat kamkoli a jakkoli, tedy i na strop, stůl či stěnu. Lze ho tak využít pro rychlou a flexibilní instalaci do stávajících výrobních linek. Robot je vyroben z lehké slitiny hořčíku a je schopný se otáčet kolem sedmi os. To mu umožňuje napodobovat lidské pohyby s větší hbitostí, než jakou mají běžné šestiosé roboty. Robot YuMi využívá technologii ABB SafeMove 2, která zaručuje stejnou bezpečnost pohybu, jakou mají ostatní roboty ABB.

Nový jednoruký kolaborativní robot YuMi

Novinky byly představeny i v oblasti klasické robotiky. Jednou z nich byl lakovací robot IRB 5510 s lakovacím zvonem RB 10000i. Jedná se o první vzdáleně připojený robotický lakovací zvon vybavený senzory, který umožňuje kontrolu kvality nástřiku a diagnostiku stavu zařízení v reálném čase. Toto řešení zrychluje nástřik a zároveň snižuje počet defektů prakticky na nulu.

Robot IRB 6700 s aplikací dálkového laserového svařování se skenovací optikou

Pozornost návštěvníků zaujal také robot IRB 6700 s aplikací dálkového laserového svařování se skenovací optikou. V oblasti řízení šlo o ukázku aplikace softwarového balíčku ABB RobotStudio s nástavbou Remote Laser Welding PowerPac. Vystavený robot IRB 6700 je představitelem sedmé generace velkých robotů, která se může chlubit mnoha vylepšeními, především větší robustností, snadnější údržbou a až o 15 % nižší spotřebou (o 15 %). To z nich činí nejvýkonnější roboty s nejnižšími provozními náklady ve třídě 150–300 kg.

3D inspekční robotický systém FlexInspect

Dalším atraktivním exponátem byla buňka s technologií FlexInspect, která reperezentovala novou řadu standardizovaných 3D inspekčních robotických systémů pro přesné a efektivní 3D měření. Robotický inspekční systém srovnává naměřená geometrická data s digitálními CAD modely a provádí tak automatizovanou inspekci vyrobených dílů.


Nový model Formule E

Další exponáty byly k vidění i mimo stánek ABB. Na volné ploše byl vystaven speciální karavan v barvách ABB, v němž byly instalovány tři roboty ABB (YuMi, Scara a IRB 120) předvádějící ukázky manipulační a montážní práce. V předsálí pavilonu P lákal k návštěvě expozice nový model Formule E. Jedná se o závodní automobil s elektrickým pohonem. Hlavním vylepšením oproti předchozí generaci je dvojnásobná kapacita baterie.

Přímo na stánku proběhly také diskusní panely za účasti předních odborníků z oblasti českého průmyslu a ekonomiky. První diskuse se týkala automatizace a robotizace, druhá byla zaměřena na téma jak přivést více dívek do techniky.

-Mk-
 

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: