Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Očima redakce >> Firemní kultura

Firemní kultura


24.09.2020

Firemní kultura by měla podporovat úspěšnost firmy a měla by být vidět i navenek. Ti co jí však tvoří a řídí se jí nebo jí doslova žijí, jsou lidé uvnitř firmy, management nevyjímaje.


Lektorka workshopu Firemní kultura? Kdy jindy, když ne teď? Martina Jandečková (vpravo) představuje tři základní pilíře úspěšné implementace firemní kultury. (Foto: autorka)

Přínosný workshop na téma Firemní kultura? Kdy jindy, když ne teď? Pořádala společnost MgC Group, která vytváří rozvojové vzdělávací programy na míru pro širokou škálu firem. Workshopem účastníky provedla lektorka Martina Jandečková. „Kdy jindy, než teď bychom se měli opřít o firemní hodnoty,“ tázala se Martina účastníků úvodem workshopu poukazujíc na současnou nelehkou situaci týkající se snad všech firem a apelovala na účastníky: „Lidé potřebují vidět směr, je nutné jim odhalit, kam vedení směřuje, jaké má cíle.“ Hostem, který s účastníky sdílel vlastní zkušenosti s původně velmi hierarchickou firemní kulturou společnosti Mercedes-Benz, kterou se mu podařilo změnit, byl Tomáš Hora, jednatel Mercedes-Benz Parts Logistics Eastern Europe. Workshop byl určen převážně pro HR manažery i pracovníky, ředitele, majitele, jednatele a management firem, ale také pro každého, kdo chce svoji firmu posunout dál. Martina Jandečková poradila, jak vhodně nastavit firemní hodnoty a jak s nimi pracovat. Nejde totiž jen o pouhý seznam hodnot, které se nám zamlouvají nebo se hodí pro obor, ve kterém podnikáme, je nutné se s nimi sžít, věřit jim, dodržovat je a hlavně vysvětlit také ostatním zaměstnancům, proč jsou tak důležité, co každá hodnota znamená a proč si přejete, aby se s nimi také ztotožnili. Zaměstnanec, který nesouhlasí s firemními hodnotami, do té firmy zkrátka nepatří – hodí se do jiné firmy s jinými hodnotami. „Manažer musí jít příkladem a věnovat mnoho času, když chce ve firmě vybudovat silnou firemní kulturu. Ale vyplatí se to. Zaměstnanci jsou pak kreativnější, samostatnější, inovativnější atd.,“ vyprávěl své zkušenosti Tomáš Hora, který ve své společnosti prosazuje moderní kulturu založenou na důvěře a otevřeném dialogu napříč celou firmou. Je také zastáncem odbourávání hierarchických firemních struktur. V rámci svého každodenního pracovního nasazení uplatňuje hodnoty jako je důvěra, respekt a otevřená komunikace.


Host workshopu Tomáš Hora vždy doplňoval vlastní zkušenosti s implementací firmení kultury ve své firmě Mercedes-Benz Parts Logistic. (Foto: autorka)

Osobně se mi velmi líbil způsob moderování workshopu, kdy Martina doslova vtáhla účastníky do děje a oni sami přicházeli na odpovědi na její otázky, sami dospívali k závěrům. Považuji to za velmi profesionální, neboť když si na to přijdu sama, mám z nabitého poznání daleko lepší pocit, než když mi celou problematiku jen někdo odpřednáší.

-EB-
Společnost MgC Group po celý letošní rok v MM Průmyslovém spektru pravidelně publikuje seriál s názvem Inspirace a výzvy v rozvoji zaměstnanců. Jednotlivé díly naleznete zde.

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: