Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Očima redakce >> Měření velikosti částic

Měření velikosti částic


04.04.2019

Začátkem dubna se v prostorách pražského Golf hotelu konal odborný seminář společnosti Sympatec nazvaný PM Tour. Písmena PM pod sebou skrývají anglický výraz particle measurement neboli měření částic. Na velikosti částic velmi záleží, neboť mohou ovlivňovat vlastnosti finálního produktu (cement, farmacie, kovové prášky, potravinářství apod.). MP Tour po evropských zemích pořádá polská společnost Atest, která firmu Sympatec zastupuje také na českém a slovenském trhu. Kontakt zprostředkovává Josef Chromý.


Josef Chromý, jednatel společnosti Exinco, se také ujal jedné z přednášek.

Německá společnost Sympatec již na počátku 80. let představila průlomovou inovaci, která otevřela další dimenzi laserové difrakce: disperze suchého prášku dokonce i pro nejjemnější, soudržné (kohezní) prášky se systémem Rodos. V důsledku toho byla vytvořena celá škála nástrojů pro analýzu velikosti částic prášků, suspenzí, sprejů, emulzí a aerosolů za použití ultrazvukové extinkce, dynamické analýzy obrazu a spektroskopie křížové korelace fotonů, jakožto fyzikálních principů.
Přístroje SympaTec měří částice také v oblasti nano. Častěji jsou využívané přístroje na měření částic již od 0,1 mikrometrů. Společnost nabízí celou paletu přístrojů vyhovující různým aplikacím, které jsou využitelné v laboratořích, ale i ve výrobních linkách. Neméně důležité je měření také tvaru daných částic. Na tuto disciplínu byl vyvinut přístroj Qicpic, který k analýze obrazu využívá zavedené a osvědčené disperzní systémy známé z laserové difrakce ze systému Helos.


Fyzikální principy jednotlivých metod měření posluchačům detailně prezentoval ředitel společnosti Atest Marek Kula.

Výhodou měřicích systémů Sympatec je jejich modularita, která umožňuje některé metody měření také kombinovat a samozřejmě perfektně zvládnuté fyzikální principy jednotlivých metod. Ty byly na semináři posluchačům detailně popsány a budou také nastíněny v článku, který připravujeme pro tištěné vydání MM Průmyslového spektra.


V druhé části seminéře bylo účastníkům umožněno na přístrojích Sympatec proměřit vlastní vzorky.

-EB-

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: