Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Očima redakce >> Mírný optimismus na trhu práce

Mírný optimismus na trhu práce


08.09.2020

Příjemně překvapily výsledky průzkumu ManpowerGroup Index trhu práce pro čtvrté čtvrtletí 2020, které dnes na tiskové konferenci představila společnost ManpowerGroup Česká republika. Více společností (8 %) plánuje zaměstnance nabírat než propouštět (7 %). Ostatní firmy nepředpokládají změny nebo je nedokážou odhadnout. Index trhu práce pro čtvrté čtvrtletí se tak po předchozím propadu o 9 % (na -4 %) vrátil do plusových hodnot na číslo +1 %. Důležité je, že ještě optimističtější údaje hlásí zaměstnavatelé v oblasti zpracovatelského průmyslu, kde tento index poskočil z hodnoty -6 % na +4 %.

Jiří Halbrštát a  Jaroslava Rezlerová představují výsledky průzkumu. (Foto: autor)

Jak však uvedla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup, neznamená to, že firmy nebudou propouštět. Spíše jsme svědky změn na trhu práce, které souvisejí s automatizací a digitalizací a které pandemie urychlila. „Nutnost rychlého tréninku a rekvalifikace velkého množství lidí bude po epidemii ještě naléhavější,“ dodala Rezlerová.

Hlavní výsledky průzkumu ManpowerGroup Index trhu práce pro čtvrté čtvrtletí 2020. (Zdroj: ManpowerGroup Česká republika)

Spolu s výše uvedeným průzkumem proběhl také průzkum na téma,jak pandemie ovlivnila náborové aktivity firem v ČR. Na otázku: „Kdy očekáváte, že se vaše náborové aktivity vrátí k úrovni před pandemií COVID-19,“ 37 % firem odpovědělo, že se tak stane do 12 měsíců, avšak 54 % firem tvrdí, že se k původní výši náboru nevrátí nikdy. Jedná se o výrazné zhoršení tohoto očekávání oproti minulému čtvrtletí, kdy si to myslelo pouze 19 % firem.

Podrobnější informace přineseme na tomto webu v rubrice Technické novinky.

Další informace najdete na webu splečnosti ManpowerGroup.

-Mk-

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: